mapa witryny   


Technikum - technik hotelarstwa

AKTUALNOŚCI

2017/201811 kwietnia 2018r.

Nowa pracownia dla hotelarzy z technikum

      Uczniowie II klasy technikum - technik hotelarstwa - odbyli pierwsze zajęcia praktyczne w nowo przygotowanej i udostępnionej pracowni hotelarskiej, w której skład wchodzą: hotelowy pokój dwuosobowy typu twin, kuchnia z wyposażeniem oraz łazienka z prysznicem.
     Uczniowie podczas zajęć praktycznych uczą się w jaki sposób należy przygotować jednostkę mieszkalną na przyjazd gości hotelowych.
     Podczas zajęć doskonalą procedury i odpowiednie techniki sprzątania dobierając właściwe środki i sprzęt do przygotowania jednostki mieszkalnej. Ponadto uczą się jak prawidłowo pościelić łóżka i uzupełnić galanterię hotelową wraz z materiałami informacyjnymi. Takie zajęcia są doskonałym uzupełnieniem zdobytej już wiedzy teoretycznej w praktyce.

Nowa pracownia dla hotelarzy z technikum Nowa pracownia dla hotelarzy z technikum Nowa pracownia dla hotelarzy z technikum Nowa pracownia dla hotelarzy z technikum Nowa pracownia dla hotelarzy z technikum Nowa pracownia dla hotelarzy z technikum Nowa pracownia dla hotelarzy z technikum Nowa pracownia dla hotelarzy z technikum Nowa pracownia dla hotelarzy z technikum Nowa pracownia dla hotelarzy z technikum Nowa pracownia dla hotelarzy z technikum Nowa pracownia dla hotelarzy z technikum Nowa pracownia dla hotelarzy z technikum Nowa pracownia dla hotelarzy z technikum Nowa pracownia dla hotelarzy z technikum Nowa pracownia dla hotelarzy z technikum Nowa pracownia dla hotelarzy z technikum Nowa pracownia dla hotelarzy z technikum Nowa pracownia dla hotelarzy z technikum Nowa pracownia dla hotelarzy z technikum Nowa pracownia dla hotelarzy z technikum Nowa pracownia dla hotelarzy z technikum Nowa pracownia dla hotelarzy z technikum Nowa pracownia dla hotelarzy z technikum Nowa pracownia dla hotelarzy z technikum


6 kwietnia 2018r.

Zmagania hotelarzy w XI „Dniu Hotelarza”

     Uczniowie klasy 3b technikum (technik hotelarstwa): Eryk Labrzycki oraz Remigiusz Warguła uczestniczyli w Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy Hotelarskiej z ZSPS w Poznaniu. To już trzecie podejście naszych uczniów w tych zmaganiach.
     Konkurs obejmował zagadnienia z tematyki obsługa konsumenta, znajomości języków obcych oraz pytań z zakresu organizacji pracy w hotelarstwie i marketingu. Uczniowie mieli np. rozpoznać urządzenia służby pięter i gastronomii hotelowej, podpisać atrakcje turystyczne świata, czy rozpoznać przyprawy używane w kuchni.
     Nasi uczniowie, po przeprowadzeniu 8 rund turniejowych, zajęli trzecie miejsce i wyrównali tym samym wynik uzyskany przez naszych uczniów w ubiegłym roku.
     Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Zmagania hotelarzy Zmagania hotelarzy Zmagania hotelarzy Zmagania hotelarzy Zmagania hotelarzy Zmagania hotelarzy Zmagania hotelarzy Zmagania hotelarzy Zmagania hotelarzy


28 marca 2018r.

Powrót hotelarzy z praktyk w Berlinie

     Wrócili po miesięcznym pobycie w Berlinie nasi uczniowie, którzy odbywali w tym czasie praktyki zawodowe w tamtejszych hotelach w ramach projektu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego”. Przedsięwzięcie „Hotelarze z Wodziczki – europejski rynek pracy na Was czeka”, realizowane było na zasadach programu Erasmus+ .
     Głównymi celami projektu był wzrost kompetencji zawodowych młodzieży w zawodzie technik hotelarstwa oraz podniesienie umiejętności z zakresu języków obcych.
     Nasi uczniowie zostali wysoko ocenieni przez berlińskich hotelarzy uzyskując w zdecydowanej większości oceny bardzo dobre i celujące za okres odbywanej praktyki. Wszystkim uczniom i opiekunowi praktyk p. Marzenie Adamczak oraz koordynatorowi projektu p. Annie Sawińskiej gratulujemy bardzo dobrego przygotowania wyjazdu, przygotowania młodzieży do praktyk i osiągniętej przez nich wysokiej oceny.22 marca 2018r.

Praktyki zagraniczne hotelarzy w Berlinie

Zwiedzamy Berlin i okolice poznając niemiecką kulturę i panujące tutaj zwyczaje w ramach projektu „Hotelarze z Wodziczki – europejski rynek pracy na Was czeka”.
     Za nami już 3 tygodnie wytężonej pracy, wyjeżdżaliśmy zimą, ale wracamy już wiosną. Dziś postaramy się Wam w skrócie przedstawić co udało nam się przez te kolejne tygodnie naszego pobytu w Berlinie zwiedzić. Jak zobaczycie na załączonych zdjęciach pogoda tutaj była zimowa, ale teraz zawitała do nas już wiosna i od dwóch dni cieszymy się piękną słoneczną pogodą.
     Przy współpracy biura BERLINK zwiedzaliśmy budynek Parlamentu Niemieckiego (Das Reichstagsgebäude ) z wjazdem na kopułę parlamentu. Zwiedzaniu kopuły budynku rządowego towarzyszył nam elektroniczny przewodnik, który opowiadał o najważniejszych wydarzeniach z historii Niemiec oraz opisywał miejsca, które mogliśmy podziwiać z kopuły parlamentu.
     Następnie udaliśmy się na zwiedzanie słynnej wyspy muzeów, z szczegółowym zwiedzaniem Muzeum Pergamońskiego. Muzeum to słynie ze zbiorów starożytnej architektury oraz hellenistycznej rzeźby. Znajduje się tu m.in. brama Isztar, liczne posągi i rzeźby sztuki bliskiego wschodu i sztuki islamskiej. Zwiedzaniu towarzyszył nam również elektroniczny przewodnik, dzięki któremu mogliśmy poznać historię sztuki starożytnej i bliskiego wschodu.
     Pomimo panującego jeszcze zimna udaliśmy się na wycieczkę do Poczdamu, aby zwiedzić piękny Park Sanssouci, który jeszcze o tej porze nie był tak piękny jak późną wiosną czy latem, dlatego mogliśmy to sobie jedynie wyobrazić. Dziewczyny z biura BERLINK zapoznały nas z historią tego miejsca oraz pokazały nam dzielnice i piękny zabytkowy Stary rynek. Na rynku, udaliśmy się zwiedzać kościół, w którym zastawiono i nakryto stoły i częstowano typowymi niemieckimi potrawami, które w ramach ostatniej wieczerzy mogliśmy skosztować.
     Kolejne miejsce, które zwiedziliśmy już w pięknej słonecznej pogodzie, to miejsce poświęcone historii muru berlińskiego i jego pozostałościom. Mur berliński od 13 sierpnia 1961 do 9 listopada 1989 oddzielał Berlin Zachodni od Berlina Wschodniego. Był on jednym z najbardziej znanych symboli zimnej wojny i podziału Niemiec. Podczas prób przedostania się przez strzeżone urządzenia graniczne do Berlina Zachodniego wielu ludzi zostało zabitych.
     To nie koniec naszego zwiedzania, oprócz tego każdy z uczestników projektu może zwiedzać Berlin we własnym zakresie lub skorzystać z aktywności, które proponuje biuro BERLINK i tak np. Oskar, Marcel i Darek zwiedzali Stadion Olimpijski, zlokalizowany w berlińskiej dzielnicy Charlottenburg, na którym są rozgrywane mecze Pucharu Niemiec oraz Bundesligi, Marcelina i Hubert odwiedzili tutejszą kręgielnie „Berolina” i razem z portugalską grupą świetnie się tam bawili, a Laura, Laura i Marcelina odwiedziły centra handlowe z słynnym zegarem wodnym w Europa-Center oraz najdroższy sklep w Berlinie Ka De We. Także jak widzicie każdy tutaj może znaleźć coś dla siebie, mamy jeszcze trochę planów na ostatni tydzień naszego pobytu, ale o nich opowiemy Wam już osobiście po powrocie do kraju.
Pozdrawiamy i do zobaczenia wkrótce! Uczestnicy projektu wraz z opiekunem20 marca 2018r.

Wizyta w Hotelu Morena

     W słoneczny wtorek, gdy część uczniów była jeszcze na praktykach w berlińskich hotelach, ich koleżanki i koledzy z klasy I b technikum w zawodzie technik hotelarstwa wraz z wychowawcą udali się do pobliskiego Hotelu Morena. W tym obiekcie od wielu lat nasi uczniowie odbywają praktyki zawodowe oraz przyglądają się pracy w ramach przedmiotów zawodowych. Po hotelu uczniów odprowadzała pani Rembowska, która zapoznała ich z częścią restauracyjną oraz częścią hotelową.
     Uczniowie mogli porównać wygląd poszczególnych jednostek mieszkalnych, zapoznać się z recepcją hotelu, a także dowiedzieli się dlaczego w hotelu mimo trzynastu pokoi, nie ma numeru „13”.
     Wizyta przebiegła w bardzo miłej i serdecznej atmosferze, a uczniowie wzbogacili się o nowe doświadczenia hotelarskie.
     Serdecznie dziękujemy pani Rembowskiej za poświęcony czas i jak zawsze, miłe przyjęcie w Hotelu Morena.13 marca 2018r.

Zagraniczne praktyki hotelarzy

Zdobywamy nowe doświadczenia zawodowe

     Zdobywamy nowe doświadczenia zawodowe na praktykach w berlińskich obiektach hotelarskich w ramach projektu „Hotelarze z Wodziczki europejski rynek pracy na Was czeka”.
Za nami już 2,5 tygodnia doświadczeń zawodowych. Dzięki uczestnictwie w projekcie w ramach programu PO WER możemy zdobywać doświadczenie na poszczególnych działach w hotelu. Większość z nas zapoznała się już z 3 działami hotelowymi – pracowaliśmy w dziale służby pięter przygotowując pokoje na przyjazd gości lub sprawdzając ich czystość. Poznaliśmy dział gastronomii hotelowej, przygotowując bufet śniadaniowy i obsługując gości podczas śniadań oraz recepcję hotelową, w której utrwalmy zasady obsługi gości podczas procedury check in i check out. W ubiegłym tygodniu obsługiwaliśmy turystów z całego świata, dzięki odbywającym się w Berlinie największym Targom Turystycznym ITB.
Zanim jednak rozpoczęliśmy nasze doświadczenia zawodowe, musieliśmy przejść szkolenie BHP w szczególności w zakresie obchodzenia się z artykułami spożywczymi. Wszyscy po szkoleniu otrzymali tzw. „rote Karte”, dzięki której otrzymaliśmy pozwolenie na pracę w obiektach hotelarskich. Ponadto wszystkie te umiejętności utrwalmy w obcym języku, dzięki temu poszerzamy swój zakres umiejętności językowych w poszczególnych działach. Doskonalimy słownictwo zawodowe i przełamujemy bariery językowe. Podróżując codziennie do pracy różnymi środkami lokomocji uczymy się jak dobrze zaplanować podróż oraz wybrać jak najbardziej odpowiednią drogę aby dotrzeć na odpowiednią godzinę na praktykę. Codzienna komunikacja sprawia że czujemy się coraz pewniej i jesteśmy już coraz bardziej samodzielni i nie obawiamy się, że zabłądzimy, ponieważ komunikacja tutaj w stolicy jest doskonale opisana.
Wszystkie te umiejętności, które zdobywamy zapisujemy w naszych dzienniczkach praktyk, które sprawdził nam p. dyrektor podczas wizyty monitorującej projekt w Berlinie. Na spotkaniu z p. dyrektorem mieliśmy okazję porozmawiać o naszych doświadczeniach zawodowych, które do tej pory udało nam się zdobyć. W czasie wolnym zwiedzamy stolicę o czym opowiemy w następnym artykule.3 marca 2018r.

Nasz pierwszy weekend w Berlinie

Tak spędzają uczestnicy projektu "Hotelarze z Wodziczki - europejski rynek pracy na Was czeka"swój czas wolny
     W pierwszą sobotę i niedzielę naszych praktyk, nie wszyscy z naszej grupy mieli wolne, ale po pracy udało nam się spotkać i wybrać na pierwsze zwiedzanie miasta wraz z opiekunem. Udaliśmy się do dzielnicy Charlottenburg stacji Zoologischergarten. Swoją podróż rozpoczęliśmy od skosztowania typowej berlińskiej potrawy – smażonych kiełbasek z przyprawą Carry (Carrywurst), następnie udaliśmy się w stronę znanego zabytku w tej części Berlina- Kościoła Pamięci Cesarza Wilhelma (die Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche). Dzisiaj możemy podziwiać ruiny tego kościoła, gdyż został zniszczony podczas bombardowania w listopadzie 1943 r. Początkowo planowano wewnątrz ruiny wznieść szklaną świątynię. Rozpisany konkurs architektoniczny wygrał w marcu 1957 r. Egon Eiermann, który zaproponował usunięcie zrujnowanego kościoła i budowę na jego miejscu nowego. W wyniku publicznej debaty pozostawiono 68 metrową ruinę głównej wieży jako symbol antywojenny. Do niej dobudowano według projektu Eiermanna ośmiokątną nawę, sześciokątną dzwonnicę, czworokątną kaplicę i kruchtę. W 1987 r. świątynia otrzymała krzyż wykuty z żelaza, pochodzącego z więźby dachowej zburzonej katedry z Coventry jako symbol pojednania.
     Kolejnym punktem zwiedzania była przejażdżka piętrowym autobusem linii 100, która rozpoczyna się od dworca Zoo i wiedzie wzdłuż najbardziej znanych zabytków w Berlinie. Mogliśmy zobaczyć z okien piętrowego autobusu min. Bramę ze słoniami (Elefantentor), która prowadzi do ogrodu Zoo, kolumnę zwycięstwa (Siegessäule), kompleks pałacowy Bellevue (Schloss Bellevue), salę kongresową (Haus der Kulturen der Welt), symbol zjednoczenia Niemiec (Brandenburger Tor), Parlament (Bundestag), który zwiedzać będziemy w następny weekend, główną i najbardziej znaną ulicę Berlina pod lipami (Unter den Linden), która wiedzie od bramy Brandenburskiej do wieży TV, mogliśmy tam zobaczyć między innymi ambasadę rosyjską. W związku z bardzo mroźnym powietrzem nie udawaliśmy się już do placu Aleksandra (Alexanderplatz) tylko wróciliśmy tym samym autobusem do najbardziej znanej ulicy handlowej, która znajduje się w okolicy kościoła pamięci (Kurfürstenstraße).
     Niedzielę rozpoczęliśmy równie intensywnie jak sobotę, tym razem każdy chciał zwiedzać co innego, na początku udało nam się zobaczyć i intensywnie zaznajomić się z historią gier komputerowych, a także spróbować swoich możliwości w muzeum gier komputerowych (Computerspielemuseum), które zaproponowało nam nasze biuro Berlink. Kolejne zwiedzanie zaplanowaliśmy na Stadionie Olimpijskim (Olimpiastadion), jednak w związku z tym, że opiekun miał do przejechania sporą odległość z jednego miejsca do drugiego nie udało nam się wejść już do środka, ale zobaczyliśmy jak ogromny jest to stadion z zewnątrz, a szczegółowe zwiedzanie zaplanujemy w innym dogodnym terminie. Na koniec nie obyłoby się bez zwiedzania najbardziej nowoczesnej części Berlina jakim jest Plac Poczdamski (Potsdamer Platz), z słynnym Sony Center, które jest obecnie jednym z przykładów nowoczesnej architektury w Berlinie. Oprócz siedziby firmy, w Sony Center znajduje się kino trójwymiarowe IMAX oraz liczne butiki i restauracje.
     Pozostałe osoby, które nie skorzystały z propozycji biura i opiekuna zwiedzały Berlin we własnym zakresie, równie ciekawie i interesująco. Jutro zaczynamy tydzień, w którym odbywają się największe targi turystyczne na świecie ITB, będziemy obsługiwać turystów z całego świata, życzcie nam powodzenia, a my życzymy Wam miłej nauki i owocnych praktyk w Polsce.
Pozdrawiają
Uczestnicy projektu z Wodziczki wraz z opiekunem
25.02. - 2.03. 2018r.

Praktyki zagraniczne hotelarzy – Berlin 2018

     25 lutego w niedzielny mroźny poranek dziesięcioosobowa grupa hotelarzy z Zespołu Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie wraz z opiekunką, p. Marzeną Adamczak, wyruszyła busami spod budynku szkoły do Berlina. Celem tej wyprawy jest odbycie przez uczniów w zawodzie technik hotelarstwa obowiązkowej czterotygodniowej praktyki – tym razem w berlińskich obiektach hotelarskich. Do wyjazdu uczestnicy projektu przygotowywali się już od początku października. W ramach zaplanowanych zajęć doskonalili swoje kompetencje zawodowe, umiejętności językowe i społeczne. Uczestnicy projektu poznawali walory geograficzne i społeczne Niemiec oraz kulturę jej mieszkańców. Oprócz tego uczestnicy projektu intensywnie szlifowali znajomość języka niemieckiego. W ten sposób chcieliśmy uniknąć sytuacji stresowych aby młodzież mogła poczuć się w nowym miejscu bezpiecznie.
Po przyjeździe do Berlina na dworcu głównym powitała nas przedstawicielka biura BERLINK, która przekazała nam mapy- rozkłady przejazdu metrem, koleją miejską oraz tramwajem czy autobusem oraz bilety i szczegółowe informacje o miejscach naszego pobytu i praktyk zawodowych. Miasto przyjęło nas mroźną ale bardzo słoneczną pogodą. Przez okna taksówki oglądaliśmy miejsca, które w trakcie naszego pobytu w Berlinie z pewnością zwiedzimy.
Pierwsze dni pobytu w Berlinie upłynęły nam na asymilacji do nowego środowisku. Na powitalnym spotkaniu w biurze Berlink poznaliśmy zasady obowiązujące w hotelach i wśród goszczących rodzin. Oprócz tego mieliśmy lekcje języka niemieckiego i wycieczkę po mieście. Czas wolny spędzaliśmy głównie w różnych centrach handlowych i środkach komunikacji miejskiej, zapoznając się z rozkładami jazdy i zasadami, które obowiązują na dworcach, stacjach i przystankach, ponieważ dojazd do pracy zajmuje nam bardzo dużo, czasu, często ponad godzinę. Jednak wszyscy doskonale radzą sobie z dotarciem do miejsca praktyk.
Kurs języka niemieckiego przebiegał w miłej i sympatycznej atmosferze, ciekawe metody nauki pozwoliły nam na przełamanie barier językowych i młodzież utrwaliła słownictwo poznane już w kraju. Wszyscy pozytywnie zaliczyli kurs językowy, otrzymali certyfikaty i większą pewność siebie, że lepiej poradzą sobie dzięki temu na praktykach.
Od czwartku rozpoczęliśmy praktyki zawodowe w hotelach. Część z nas pracuje w recepcji, część w dziale hauskeepingu, a pozostałe osoby pomagają w przygotowaniu śniadań w restauracji hotelowej. Podczas pracy przekonaliśmy się, że nasza znajomość języka niemieckiego i angielskiego pozwala swobodnie komunikować się w sytuacjach codziennych i zawodowych. Opiekunowie praktyk odnoszą się do nas serdecznie i życzliwie. Pomagają w sytuacjach kłopotliwych i starają się niwelować bariery językowe. Wykonując obowiązki zawodowe, poznajemy standardy pracy w niemieckich hostelach i hotelach, doskonalimy umiejętności językowe i kształtujemy nowe postawy społeczne, jak tolerancję na odmienność kulturową i zwyczajową innych narodów.
Zgodnie z zasadę, że podróże kształcą, mieszkanie u rodzin niemieckich pozwala nam poznać walory ich kuchni oraz codzienne zwyczaje i obyczaje. Nasza gospodyni – „przyszywana babcia” już wie, co lubimy zjeść przygotowując dla nas pyszne potrawy, a także stara się pomagać nam w nauce i poprawnej wymowie języka niemieckiego. Nie wszyscy jednak takie „przyszywane babcie” posiadają dlatego do niektórych zasad i reguł obowiązujących na miejscu musimy się jeszcze dostosować.
Przed hotelarzami, w których mamy praktyki, nie lada wyzwanie – od niedzieli do berlińskich obiektów hotelarskich przyjeżdżają goście z całego świata na Międzynarodowe Targi Turystyczne ITB, które odbywają się tutaj co dwa lata. Mamy nadzieję, że doskonale sobie w tym czasie poradzimy, a dni spędzone u naszego sąsiada upłyną nam w miłej i serdecznej atmosferze owocując wieloma doświadczeniami życiowymi i zawodowymi.
POZDRAWIAJĄ
Hotelarze z Wodziczki wraz z opiekunem6 lutego 2018r.

Nasi HOTELARZE przygotowują się do wyjazdu

na miesięczne praktyki do BERLINA

     W ramach przygotowań do wyjazdu na praktyki zagraniczne w Berlinie uczniowie klas hotelarskich uczestniczyli w dodatkowych zajęciach z języka niemieckiego i języka angielskiego. Ich głównym celem było kształtowanie umiejętności komunikacyjnych.
     Podczas zajęć uczniowie zapoznawali się ze słownictwem ogólnym oraz zawodowym - hotelarskim. Następnie celem utrwalenia słownictwa wykonywali zadania oraz odgrywali scenki (dialogi), ćwicząc tzw. reagowanie językowe min. w trakcie obsługi gości przy ladzie recepcyjnej.
     Dzięki powyższym ćwiczeniom uczniowie mieli okazję użyć przydatnych zwrotów dnia codziennego i zawodowego w praktyce, utrwalić struktury leksykalno-gramatyczne - w szczególności kształtować umiejętność komunikowania się w języku niemieckim i angielskim w zakresie poszczególnych obszarów i tematów.
     Oczywiście to nie koniec ich przygody językowej. Na ostatnich zajęciach uczniowie przystąpią do testu, który składać się będzie z części pisemnej oraz ustnej i sprawdzał będzie wiedzę oraz umiejętności z zakresu omówionych wcześniej tematów. Natomiast w Berlinie uczniowie będą dalej poszerzać swoją wiedzę na kursie z języka niemieckiego w naszej zaprzyjaźnionej agencji BERLINK. Mamy nadzieję, że dzięki dodatkowym zajęciom uczestnicy projektu wzmocnią swoje umiejętności komunikacyjne i będzie im łatwiej porozumieć się za granicą.
     Poza przygotowaniami językowymi uczniowie przeszli również szkolenie w ramach technik pracy w hotelarstwie z zakresu przygotowania jednostek mieszkalnych na przyjazd gości. Dzięki temu, że w naszym szkolnym internacie są dostępne pokoje, w których hotelarze mogą doskonalić procedury sprzątania i przygotowania jednostki mieszkalnej przed przyjazdem gości, mogą praktycznie sprawdzać nabytą przez nich wiedzę. Ćwiczenia praktyczne odbywały się w internacie naszej szkoły.
18 grudnia 2017r.

Hotelarska Wigilia

     Po raz kolejny w naszym Zespole Szkół odbyła się wigilia hotelarska przygotowana przez uczniów klas IIb i IIIb technikum – technik hotelarstwa. Klasa II b w ramach zajęć obsługi konsumenta przygotowała odświętny wystrój sali, nakrywając i dekorując stoły oraz zorganizowała aranżację świątecznej oprawy muzycznej. Natomiast uczniowie klasy IIIb wraz p. Joanną Pajączek przygotowali pyszne potrawy wigilijne w ramach własnych zajęć z przedmiotu obsługa konsumenta. Gdy do stołu zasiedli nasi hotelarze wraz z zaproszonymi gośćmi mogli skosztować przygotowanych przez koleżanki i kolegów wspaniałych dań i smakołyków. Były tradycyjne pierogi z serem, grzybami, sałatka warzywna i oczywiście barszcz z uszkami oraz świetnie przyrządzona ryba. Przygotowania do wigilii hotelarskiej trwały kilka godzin.
     Spotkanie wigilijne hotelarzy upłynęło w miłej, rodzinnej atmosferze, mieliśmy okazję słuchać i zanucić polskie kolędy przy wspólnym wigilijnym stole.
     Po wigilii klasa Ib wraz z uczniami z II b przywrócili salę do tradycyjnego układu tak aby mogły odbywać się w niej kolejne lekcje.
     Wszystkim uczniom, którzy wzięli czynny udział w przygotowaniach i posprzątaniu po spotkaniu serdecznie dziękujemy.7 grudnia 2017r.

Międzyszkolny quiz - "Współczesny savoir-vivre"

     W tym roku, kolejny już raz, zaprosiliśmy uczniów gimnazjum i szkoły podstawowej do udziału w naszym quizie: "Współczesny savoir-vivre". Serdecznie powitaliśmy w naszej szkole uczniów i nauczycieli ze szkół: Szkoły Podstawowej nr 1 w Mosinie, Szkoły Podstawowej nr 2 w Mosinie i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Strykowie.
      Pani Marzena Adamczak, organizatorka projektu finansowanego z funduszy europejskich programu PO WER: "Hotelarze z Wodziczki-europejski rynek pracy na Was czeka", zapoznała nas z tym projektem oraz innymi, realizowanymi w naszej szkole. Następnie obejrzeliśmy prezentację dotyczącą planowanego w 2018 roku wyjazdu do Berlina, na praktyki zawodowe hotelarzy. Można było zobaczyć miejsca, które odwiedzą uczniowie uczestniczący w projekcie.
     Kolejnym punktem programu było zapoznanie się z zasadami savoir-vivru panującymi w różnych krajach Europy, pomogły w tym przygotowane przez uczniów klasy I b TH plakaty, związane tematycznie ze zwyczajami savoir-vivru, panującymi w krajach Unii Europejskiej. Uczniowie odpowiadali na wylosowane pytania. Najlepszy wynik uzyskała uczennica Szkoły Podstawowej nr 2 w Mosinie, Sandra Słowik.
     Udział w quizie uprzyjemniała nam degustacja pierników, przygotowanych przez uczennice naszej szkoły, na zajęciach kółka "Warsztaty kulinarne", które prowadzi pani profesor Małgorzata Kołodziej. Organizatorki quizu wręczyły uczestnikom pamiątkowe dyplomy, a laureatce także nagrodę. W atmosferze pachnącej piernikami i imbirową herbatą pożegnaliśmy naszych gości.

7


3

1 listopada 2017r.

Szkolenie hotelarzy - barista

     Na zaproszenie Wydziału Promocji i Aktywności Społecznej Starostwa Powiatowego w Poznaniu nasi hotelarze wzięli udział w zajęciach baristy. Szkolenie prowadziła p. Agnieszka Rojewska, druga wicemistrzyni świata w zaparzaniu i przygotowywaniu kawy. Ciekawym faktem, o którym dowiedzieliśmy się o p. Agnieszce było to, że jej miastem rodzinnym jest Mosina, oraz że była ona wychowanką naszego p. dyrektora w szkole podstawowej.
     Na początku szkolenia dowiedzieliśmy się o owocu kawowca. Skąd pochodzi, w jakich warunkach można go uprawiać i jak przebiega proces segregacji ziaren. Następnie po poznaniu kilku wzorów zdobienia kawy przystąpiliśmy do ćwiczeń. Każdy z nas miał za zadanie zrobić wzór serca. Niektórym się to udawało, innym niekoniecznie, lecz i tak zdobyliśmy nowe umiejętności i doświadczenia, które zapewne przydadzą się nam w przyszłości.28 listopada 2017r.

Dzień Zawodowy u Wodziczki

     Dzień Zawodowy w Zespole Szkół im. A. Wodziczki w Mosinie do doskonała okazja do zapoznania się, przez uczniów szkół podstawowych, ze specyfiką różnych zawodów. Wydarzenie to odbywa się w naszej szkole co roku, już od pięciu lat. Stało się naszą zawodową tradycją.
     Podczas zajęć hotelarskich, uczniowie przybyłych oddziałów gimnazjalnych, zostali zapoznani z szerokim zakresem wiedzy i umiejętności, które posiada wykształcony pracownik hotelu. Poza tym młodzież miała okazję dowiedzieć się, w jakich miejscach może odbywać praktyki zawodowe. Uczennice klasy IV przedstawiły swoje doświadczenia po 4-ro tygodniowym pobycie na praktykach w słonecznej Maladze w Hiszpanii, a uczennice klasy II przedstawiły plany wyjazdu na praktyki do Berlina. Gdyż od września 2016 roku realizujemy projekt unijny POWER „ Hotelarze z Wodziczki – europejski rynek pracy na Was czeka”, którego głównym celem jest wzrost kompetencji zawodowych w zawodzie technik hotelarstwa oraz podniesienie umiejętności z zakresu języków obcych i uzyskanie przez wyjeżdżających uczniów europejskich certyfikatów w branży hotelarskiej.
     W trakcie warsztatów nasi goście mogli wcielić się w rolę hotelarza, podejmując próbę wykonania różnych wzorów ułożenia ręczników, które może wykorzystać w swojej pracy - dział Hauskeepingu. Jak w każdym dniu zawodowym nie mogło zabraknąć scenek hotelarskich przygotowanych przez uczniów klasy I, a które w zabawny sposób przedstawiają pracę recepcji hotelowej. W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia, zaprezentowaliśmy sposób na ciekawą dekorację stołu wigilijnego. Nie mogło zabraknąć słodkiego poczęstunku, które w ramach obsługi konsumenta przygotowali nasi Hotelarze.
24 listopada 2017r.

Arena Zawodów

     Uczniowie Zespołu Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie wzięli udział w III edycji programu „Arena Zawodów”, która odbyła się na terenie Hali Widowiskowo-Sportowej ARENA. Celem tej akcji jest uświadamianie młodym ludziom, stojącym przed wyborem dalszej ścieżki kształcenia, że wykształcenie zawodowe znacznie ułatwia start na rynku pracy.

Na wyspie nr 2 nasi uczniowie promowali zawód hotelarza. Odwiedzająca wyspę młodzież próbowała swoich sił w wykonywaniu czynności związanych z pracą w hotelarstwie, które jednocześnie mogą okazać się niezwykle przydatne na co dzień. Z pomocą hotelarzy „z Wodziczki” wypełniali oni kartę rejestracyjną do hotelu oraz kartę pobytu. Ponadto mieli okazję zapoznać się z przygotowaną, przez swoich starszych kolegów, wystawą podróżniczą, w której zaakcentowane zostały te miejsca na świecie, które warto odwiedzić ze względu na stojącą na wysokim poziomie bazę hotelową a co za tym idzie – najwyższymi standardami pracy w hotelu. Każdy gość wyspy został wyposażony w obszerną wiedzę na temat niezbędnych umiejętności w tej branży oraz różnorodności stanowisk pracy w hotelu.20 listopada 2017r.

Hotelarze w Toruniu

     Grupa uczniów z klas pierwszych, drugich oraz trzecich technikum hotelarskiego wyjechali na wycieczkę hotelarską do Torunia. Razem z przewodnikiem ruszyliśmy malowniczymi uliczkami, gdzie zobaczyliśmy dom Mikołaja Kopernika, pomnik osiołka i pieska czekającego na swego pana. Z tymi pomnikami wiążą się legendy, jakoby osiołek miał przynosić pecha, a piesek czekać na pana Ado każdego pierwszego kwietnia, kiedy ten przybywa do swojego pupila. Przewodnik opowiedział nam legendę o zakochanym w Toruniance krzyżaku, który za karę musiał zbudować wieżę tak krzywą, jak krzywe było wówczas jego sumienie. Zrobiliśmy mały test, polegający na sprawdzeniu czystości naszego sumienia. Stawaliśmy tuż pod ścianą budynku i wyciągaliśmy przed siebie obie ręce. Jeśli udało się nam utrzymać w tej pozycji oznaczało to, że nasze sumienie jest czyste, jeśli nie ... trzeba się nad sobą zastanowić.
     Po wycieczce ulicami Torunia (niestety pogoda nie dopisała) mogliśmy trochę się ogrzać w Piernikarni Mistrza Bogumiła, która była głównym celem naszej wyprawy. W środku zostaliśmy miło przyjęci i uraczeni własnoręcznie zrobionymi pierniczkami. Mieliśmy też możliwość samodzielnego zrobienia takich pierników, które niestety nie były do jedzenia, lecz do ozdoby. Taki miły przerywnik w wycieczce.
     Po opuszczeniu Piernikarni udaliśmy się na główny rynek, skąd rozeszliśmy się w poszukiwaniu hoteli. Mieliśmy do wykonania kilka ciekawych zadań. Każda grupa miała wybrać sobie jeden obiekt hotelarski (tych w Toruniu jest pod dostatkiem) i w pierwszej kolejności opisać lokalizację tego obiektu. Następnie należało przeprowadzić rozmowę z recepcjonistą dotyczącą dostępnych pokojów oraz ilości i różnorodności usług dodatkowych oferowanych w hotelu. Ostatnie zadanie polegało na dowiedzeniu się od recepcjonisty jakie najciekawsze miejsce zaproponowałby recepcjonista gościowi hotelowemu do zwiedzenia w Toruniu.
     Po wykonaniu nałożonych zadań mieliśmy chwilę wolnego czasu na zjedzenie czegoś dobrego.
Zuzanna Uniejewska, kl. 1 b TH  13 listopada 2017r.

Kolejna edycja Mobilnej Akademii Sukcesu w naszej szkole

     Tegoroczni maturzyści uczestniczyli w programie edukacyjno-przedsiębiorczym prowadzonym przez Wyższą Szkołę Bankową w ramach projektu "Mobilnej Akademii Sukcesu/Kompetencji". Tegoroczny warsztat zorganizowany przez szkolnego doradcę zawodowego kładł nacisk na wzmocnienie powiązania edukacji z rynkiem pracy. Rozumiemy przez to stworzenie dodatkowych możliwości zdobycia przez uczniów wiedzy oraz umiejętności niezbędnych na rynku pracy XXI wieku, ze szczególnym uwzględnieniem kompetencji kluczowych.
Zajęcia miały na celu pomóc młodzieży zachować swobodę podczas egzaminów ustnych, rozmów kwalifikacyjnych, nawiązywania pierwszych kontaktów zawodowych, pracy czy podczas kontynuowania nauki na studiach wyższych.
Dziękujemy ambasadorom Drużyny WSB za współpracę i piłeczki redukujące stres, które otrzymali wszyscy uczestnicy warsztatów.7 listopada 2017r.

Na świętego Marcina nie tylko gęsina – hotelarze robią rogale

     Poznańskie Rogale Świętomarcińskie to nazwa wyjątkowych, szlachetnych rogali z nadzieniem z białego maku, które od ponad 150 lat są najważniejszym poznańskim słodkim przysmakiem. Dziś mają one status Chronionego Oznaczenia Geograficznego – mogą powstawać tylko w Wielkopolsce i to według ściśle określonej receptury.
     Klasa 3 b technikum (technik hotelarstwa) podjęła próbę zmierzenia się z tym przysmakiem na swoich dwugodzinnych warsztatach - obsługi konsumenta. Pracy było sporo, ale młodzież w skupieniu przygotowywała pyszne rogale z białym makiem. Zapach roznoszący się po szkole, każdemu miał przypomnieć, że już niedługo, bo 11 listopada będzie można smakować tradycyjnych rogali świętomarcińskich.
Smacznego!

6 listopada 2017r.

Hotelarze – nie tylko teoretycznie

     Uczniowie klasy 3 b technikum - technik hotelarstwa aktywnie uczestniczą w zajęciach hotelarskich dotyczących przygotowania m.in. sali konferencyjnej. Młodzież na zajęciach praktycznie wykorzystywała wiedzę zdobytą na wcześniejszych zajęciach teoretycznych.
     W trakcie trzygodzinnych zajęć uczniowie przygotowali salę konferencyjną w stylizacji podkowy oraz część bankietową tj. stół kawowy wraz ze stolikami konsumpcyjnymi. Zajęcia praktyczne mają uwrażliwić uczniów na estetykę sali, stylizację stołów, odpowiedni dobór zastawy, a także pokazać im, że nie tylko ważna jest teoria.26 października 2017r.

Drugie życie – transplantacja – masz dar uzdrawiania

     W Światowym Dniu Donacji i Transplantacji (26 października) uczniowie klasy 1b TH wraz z p. Joanną Pajączek wzięli udział w inauguracji oraz szkoleniu 10. edycji kampanii Drugie życie – transplantacja – masz dar uzdrawiania. Odbyła się ona w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu. Na samym początku uczniowie przekazywali napotkanym poznaniakom na Placu Wolności przygotowane wcześnie oświadczenia woli. Jest to mała karteczka, której świadome podpisanie, może przyczynić się do uratowania komuś życia, komuś kto będzie potrzebował narządu do przeszczepu. Po udanej akcji kolportowania oświadczeń woli uczniowie wrócili do Sali Sesyjnej Urzędu Wojewódzkiego, aby tam przejść szkolenie z etycznych, prawnych i medycznych aspektów przeszczepiania narządów. W inauguracji kampanii uczestniczyli m.in.: przedstawiciel Wojewody Wielkopolskiego, Marszałka Województwa, Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, przedstawiciel Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji, kierownik Oddziału Transplantologii i Chirurgii w Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu, organizatorka akcji, ale przede wszystkim osoby po przeszczepieniu narządów.
     Nasza szkoła jako jedna z 32 placówek w Wielkopolsce zakwalifikowała się do udziału w tej szlachetnej kampanii. W najbliższych tygodniach przeprowadzimy zarówno w szkole, jak i na terenie Mosiny szereg działań promujących przeszczepianie narządów, będziemy informować o korzyściach, jakie niesie ze sobą ta terapia oraz o kwestiach medycznych, prawnych i etycznych związanych z transplantacją.
     W Polsce zbyt mała liczba organów do przeszczepu stanowi jedną z głównych przyczyn ograniczających liczbę tego typu operacji, które dla wielu chorych są jedynym ratunkiem. W naszym kraju obowiązuje zasada zgody domniemanej. Oznacza to, iż osoby, które nie zgłosiły się do Centralnego Rejestru Sprzeciwów, są potencjalnymi dawcami narządów. Mimo to transplantolodzy często spotykają się z negatywnym nastawieniem rodzin zmarłych.
     Uczestnicząc w kampanii, możemy przyczynić się do zwiększenia świadomości społecznej w naszym otoczeniu.

Zapraszamy do odwiedzenia archiwum z lat poprzednich klas
w zawodzie technik hotelarstwa:

>
2016/2017        2015/2016        2014/2015         2013/2014

Partnerzy
hotelarzy
Technikum
Zespołu Szkół
im. Adama Wodziczki
w MosinieMorena Hotel w Mosinie

HOTEL MAX w Luboniu

LAKE HOTEL w Dymaczewie

Szablewski Hotel w Dymaczewie


Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie

62-050 Mosina, ul. Topolowa 2, tel. 61-81-32-922, e-mail: zsmosina @powiat.poznan.pl

Witrynę redaguje: Paweł Zawieja