Wypożyczysz w naszej bibliotece

Książka miesiąca - Warto przeczytać

Styczeń 2021

Julia. Trzy tajemnice Tahereh Mafi „Julia. Trzy tajemnice”

     Autorka tych niezwykłych opowieści urodziła się w 1988 roku. Posługuje się ośmioma językami i stworzyła kilka bestsellerów, niektóre zostaną sfilmowane przez znaną wytwórnię. Najbardziej znany jest cykl utworów poświęcony Julii.
     Tahered Mafi przenosi nas do zupełnie innego świata, rządzonego przez wojskowych. Cywile są zastraszeni i manipulowani. Wszystkim zawiaduje tajemniczy Komitet Odnowy, mający władzę absolutną.
     Nie poznajemy imienia i nazwiska głównego bohatera. Informuje nas, że został postrzelony – to pierwsze słowa, które padają w tej książce. Jego ojcem jest despotyczny naczelny dowódca, który stwierdził, że syn go zawiódł. Nie rozumie, jak mógł zakochać się w Julii.
     Kim jest ta tajemnicza kobieta? Zwykłą uwodzicielką, uciekinierką z oddziału, pacjentką szpitala psychiatrycznego? Pytań jest sporo, odpowiedzi jeszcze więcej. Czy zdołamy poznać całą jej biografię?
     Kluczem do zrozumienia motywów jej postępowania jest dziennik, znaleziony przypadkowo przez zakochanego w niej mężczyznę. Nie wyjaśnia on wszystkiego, chociaż dużo tłumaczy. Julia prowadziła go chaotycznie, nie dbała o chronologię. Nie ma to jednak większego znaczenia.
     Tahereh Mafi wykreowała świat, w którym słowo moralność nie ma żadnej wartości. Liczy się odwaga, lojalność, posłuszeństwo i zemsta. Nie jest to lektura relaksująca, ale zmusza do zastanowienia, czy chcielibyśmy żyć w takiej rzeczywistości, w której liczy się tylko użyteczność…


Mosina


Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie

62-050 Mosina, ul. Topolowa 2, tel. 61-81-32-922, e-mail: zsmosina @powiat.poznan.pl

Witrynę redaguje: Paweł Zawieja