Wypożyczysz w naszej bibliotece

Książka miesiąca - Warto przeczytać

Luty 2020

Wypożyczysz w naszej bibliotece Albert Camus
„Dżuma”


      Żyjemy w czasach, w których można mówić o powtarzalności pewnych zdarzeń. Oto w dalekim państwie wybuchła epidemia, która zbiera śmiertelne żniwo. Można więc zastanowić się, jak podobne nieszczęścia przebiegały dawniej. Czy znajdziemy pewne podobieństwa między wypadkami w zupełnie innym miejscu, w innych okolicznościach?
      Akcja powieści Alberta Camusa została osadzona w Oranie, algierskim mieście położonym nad Morzem Śródziemnym. Autor tajemniczo ustalił czas jej trwania w roku 194… . Miejsce to było brudne, nieciekawe, a ludzie nudzili się w nim, starając się wzbogacić, a czas zabijają spacerami i grą w karty. Wszystko zmieniło się 16 kwietnia, gdy główny bohater, doktor Bernard Rieux, zawadził o martwego szczura. Początkowo wszyscy bagatelizowali sytuację, jednak okazało się, że następujące po sobie wypadki zaskoczyły Orańczyków.
      Słowo dżuma długo nie chciało przejść przez gardło nawet lekarzom. Przeciętni mieszkańcy nie byli świadomi zagrożenia, oczywiście do czasu. Stopniowo narastał strach przed chorobą i śmiercią. Zachowanie wszystkich zmieniało się wraz z narastającym niebezpieczeństwem – od przerażenia po chęć korzystania z życia.
      Ta powieść jest nie tylko kroniką przebiegu epidemii, ale również zapisem różnorodnych postępowań ludzkich. Jak człowiek może się zmienić w obliczu grozy sytuacji, patrząc przy tym na cierpienia bliskich? Co dzieje się, gdy nie ma możliwości działania, jest się bezradnym i samotnym?
      Albert Camus nie udziela prostych odpowiedzi, wręcz przeciwnie, zmusza nas do refleksji nad fundamentalnymi kwestiami, dotyczącymi życia i śmierci. Nigdy nie wiadomo bowiem, kiedy i gdzie pojawi się wielkie wyzwanie i trzeba będzie odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie: jak żyć?
      Czy mieszkańcy Oranu sprostali wyzwaniom? Czy ocalili swoje człowieczeństwo? Dżuma przewartościowała ich byt, zmusiła do docenienia tego, co najważniejsze – istnienia bez poczucia wstydu.

Mosina


Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie

62-050 Mosina, ul. Topolowa 2, tel. 61-81-32-922, e-mail: zsmosina @powiat.poznan.pl

Witrynę redaguje: Paweł Zawieja