Wypożyczysz w naszej bibliotece

Książka miesiąca - Warto przeczytać

Luty 2021

Wypożyczysz w naszej bibliotece Michał Ostojski
„Pielgrzymki do nieświętych krain. Życie w rytmie latino”


      Mamy przed sobą książkę Polaka, zafascynowanego Ameryką Łacińską. Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego, doktor historii sztuki prekolumbijskiej, wydał zbiór swoich obserwacji i refleksji po pobycie w Kolumbii i Dominikanie.
      Oba te kraje są dla nas właściwie obce. Dzieli nas prawie wszystko – ustrój, język, kultura, obyczaje i sposób widzenia świata. Autor, ze względu na biegłą znajomość hiszpańskiego, swobodnie porozumiewał się z rdzennymi mieszkańcami tych państw, niczemu się specjalnie nie dziwiąc. A czytelników zdumiewa, nawet szokuje wiele kwestii.
      Z jednej strony mamy przepiękne krajobrazy, radosnych ludzi, ciągłe świętowanie. Z drugiej – przemoc, narkotyki, strach o własne życie. Niekiedy nawet wyjście z mieszkania może stać się przyczyną wielu niebezpieczeństw. Przybysz musi zdawać sobie sprawę, że jest obcy i zawsze taki pozostanie. Można więc go oszukać, wykorzystać, ciągle z uśmiechem na ustach. Prawo to pojęcie umowne i dziwne, z czym turysta powinien się pogodzić.
      Kolumbia słynie z wydobycia szmaragdów, Dominikana z turystyki. Dochody z tych intratnych przedsięwzięć płyną jednak nie do kasy państwa, lecz do prywatnych kieszeni. Korupcja dla nas, Europejczyków, jest wręcz niewyobrażalna.
      Inny punkt widzenia na te dwa kraje ma ktoś je zwiedzający, zamieszkały w odgrodzonych tak zwanych gettach hotelowych, odmienny osoba, przebywająca wśród rdzennych mieszkańców. Dlatego właśnie tak cenne są spostrzeżenia Michała Ostojskiego, który miał okazję poznać od podszewki życie w obu tych państwach.
      Książka jest opatrzona mottem, wartym przemyślenia. To słowa Pablo Escobara Gavirii: „Są trzy sposoby na życie: dobry, zły i mój”. Warto jednak pamiętać, że wypowiedział je król kokainy…

Mosina


Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie

62-050 Mosina, ul. Topolowa 2, tel. 61-81-32-922, e-mail: zsmosina @powiat.poznan.pl

Witrynę redaguje: Paweł Zawieja