Wypożyczysz w naszej bibliotece

Książka miesiąca - Warto przeczytać

Marzec 2021

Wypożyczysz w naszej bibliotece Manuela Gretkowska
„Kosmitka”


      To rodzaj pamiętnika, pisanego w 2015 i 2016 roku. Autorka jest absolwentką filozofii i antropologii. Wydała ok. 20 książek, przetłumaczonych na 8 języków.
      Manuela Gretkowska jest baczną obserwatorką otaczającej nas rzeczywistości. Pisze o osobistych przeżyciach, refleksjach i doznaniach, ale też zajmuje się światem polityki i społeczeństwa.
      Warto poświęcić kilka słów zmaganiom pisarki z padaczką skroniową. Ta przypadłość jest przedstawiona z godną podziwu szczerością. Gretkowska nie ukrywa swoich cierpień i niekiedy kontrowersyjnych metod powrotu do zwyczajnego życia, bez ciągłego strachu przed nawrotami.
      Znajdziemy tu również opisy podróży po Europie i nie tylko. Trudno jednak mówić o zwykłych obserwacjach turystki, która po raz pierwszy zwiedza świat. To osobiste doświadczenia osoby, będącej miejscach sobie znanych i przez nią lubianych. Rejestr spostrzeżeń dotyczy więc zmian, zauważonych przez autorkę.
      Gretkowska unika patosu, pisze zwykłym językiem, tak lubianym przez czytelników. Brak tu górnolotnych sformułowań, napuszonego stylu czy sztucznych określeń.
      „Kosmitka” nie jest odkrywaniem intymnych wrażeń i epatowaniem skandalami. To zapis oczywiście nieobiektywny, bo trudno o taki w pamiętniku. Zamiarem Gretkowskiej było – jak należy sądzić – stworzenie książki, nad którą można się zadumać, a niekiedy zadać sobie pytanie, jak postąpiłoby się w danej sytuacji, opisywanej i rozważanej przez pisarkę.
      Tytułowa kosmitka odnosi się oczywiście do autorki, która być może stwierdziła, że jest osobą z nieco innego świata. Po lekturze tej książki trudno się z tym nie zgodzić. W tych stresujących dniach polecamy zagłębienie się w tekst Manueli Gretkowskiej.

Mosina


Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie

62-050 Mosina, ul. Topolowa 2, tel. 61-81-32-922, e-mail: zsmosina @powiat.poznan.pl

Witrynę redaguje: Paweł Zawieja