Wypożyczysz w naszej bibliotece

Książka miesiąca - Warto przeczytać

Kwiecień 2021

Opowieść podręcznej - Wypożyczysz w naszej bibliotece Margaret Atwood
„Opowieść podręcznej”


      Wydana w 1987 roku powieść kanadyjskiej pisarki może przerażać. To opowieść o innym świecie, zdominowanym przez mężczyzn, którzy toczą bliżej niewyjaśnione wojny z nieokreślonym przeciwnikiem. W cieniu są kobiety, sprowadzone do roli służących w różnych aspektach.
      Ten byt, do którego wszyscy zostali zmuszeni, jest czymś nierzeczywistym. Codzienne czynności, wyznaczane przez nieistniejący regulamin, wyznacza rytm życia głównej bohaterki. Ona pamięta jeszcze swoje poprzednie dni, męża i córkę. Wie, że nigdy więcej ich nie zobaczy i coraz bardziej odchodzi od myśli, iż oni naprawdę istnieli.
      Nie wiemy, kiedy toczy się akcja tej powieści. Można mieć nadzieję, że w odległej przyszłości. W dzisiejszych czasach to pomysł pocieszający, chociaż można się zastanowić, na jaką skalę.
      Obecnie możemy być szczęśliwi, że dane nam jest decydować o sobie. Lektura tej powieści, pomimo swego pesymizmu, jest pełna refleksji nad losem ludzi, uwikłanych w niezrozumiałe dla siebie wydarzenia. Schematy, które są zmuszeni powtarzać, przytłaczają tych bardziej rozumnych. Inni bezwolnie im się poddają, zrezygnowani i obojętni.
      Powieść Margaret Atwood w dzisiejszych czasach jest przestrogą przed uległością i zniewoleniem. Weźmy pod uwagę Fredę, narratorkę tej opowieści. Jest kobietą, dzięki której poznajemy ten dziwny świat. I dziękujemy, że tam właśnie nie żyjemy. Mamy swoje zainteresowania, domy, ludzi nam przyjaznych. Warto o tym pamiętać, czytając „Opowieść podręcznej”, dziwny wytwór fantazji kobiety, obecnie ponad osiemdziesięcioletniej. Autorka powiedziała kiedyś, że gdyby wydawcy wiedzieli, co chce napisać, nigdy by na to nie pozwolili. Na szczęście Atwood nie przyznała się do swoich planów i dzięki temu mamy tę niezwykłą opowieść.

Mosina


Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie

62-050 Mosina, ul. Topolowa 2, tel. 61-81-32-922, e-mail: zsmosina @powiat.poznan.pl

Witrynę redaguje: Paweł Zawieja