Wypożyczysz w naszej bibliotece

Książka miesiąca - Warto przeczytać

Maj 2021

Opowieść podręcznej - Wypożyczysz w naszej bibliotece Dimitri Verhulst
„Problemski Hotel”


      Dzisiaj znajdziemy się w miasteczku Arendong w Belgii. Jest rok 2001, kilka miesięcy po ataku na wieże WCT w Nowym Jorku. Pisarz, dziennikarz i fotograf przebywał w ośrodku dla uchodźców, aby poznać warunki ich życia, starania o azyl oraz sposób myślenia.
      Za wysokim, kolczastym płotem umieszczono ludzi pochodzących z wielu zakątków świata. Różni ich kolor skóry, wyznanie, język – można wymieniać długo. Wszyscy jednak marzą tylko o jednym – o azylu. Pilnie uczą się flamandzkiego mając nadzieję, że to pomoże w zdobyciu upragnionego dokumentu.
      Verhulst dzielił z azylantami dole i niedole życia, tak jak oni starał się zabić nudę oczekiwania, odliczając czas przy pomocy pór nędznych posiłków (tylko dzięki informacjom kucharza wiadomo było, co jest na talerzu). Bał się, że podczas snu zostanie zabity przez rosłego współlokatora, więc nie pozwalał sobie na luksus drzemki, dopóki ten bokser nie zaczął chrapać.
      Obserwacje pisarza są szczegółowe i precyzyjne. Ta książka pozwala zrozumieć wiele kwestii. Dowiadujemy się, co przeszli uchodźcy w swoich ojczyznach, dlaczego zdecydowali się uciec, ryzykując utratą zdrowia lub nawet życia. Okłamują rodziny, że są w wymarzonym Londynie i powodzi im się świetnie. Ich bliscy w wielu przypadkach dali lub pożyczyli pieniądze dla przemytników i liczą na zwrot tych dóbr.
      Można oczywiście zapytać, czy uciekinierzy mieli jakiekolwiek pojęcie o Europie, co myśleli o swoim miejscu w obcym kraju. Każdy udzieliłby innej odpowiedzi, ale jedno jest pewne – nikt nie chciał wrócić do swego kraju.
      Dziewięćset kilometrów od Poznania, pod pozorami stworzenia normalnych warunków życia, zrobiono piekło na ziemi. Warto poznać to miejsce i ludzi tam przebywających.

Mosina


Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie

62-050 Mosina, ul. Topolowa 2, tel. 61-81-32-922, e-mail: zsmosina @powiat.poznan.pl

Witrynę redaguje: Paweł Zawieja