Wypożyczysz w naszej bibliotece

Książka miesiąca - Warto przeczytać

Czerwiec 2021

Nie ma - Wypożyczysz w naszej bibliotece Mariusz Szczygieł
„Nie ma”


      Mariusz Szczygieł jest jednym z najbardziej znanych polskich autorów reportaży, tłumaczonych na wiele języków. Jego nauczycielką i surowym recenzentem była Hanna Krall.
      Od lat jest zafascynowany Czechami, nauczył się też tego języka, chociaż nasi południowi sąsiedzi twierdzą, że posługuje się nim jak Słowak. Niezrażony tym pisarz często bywa w tych stronach, które kocha.
      „Nie ma” to zbiór reportaży, poświęconych osobom, zjawiskom i wydarzeniom, które z różnych powodów zniknęły. Trzeba przyznać, że autor poświęcił dużo uwagi swoim rozmówcom, potrafił ich znaleźć w innej części Europy, co często wiązało się z rozlicznymi staraniami.
      Podczas swoich podróży Mariusz Szczygieł odwiedził zupełnie nieoczekiwane miejsca, na przykład sklep z rzeczami po zmarłych w Budapeszcie. Znaleźć tu można prawie wszystko, nawet fotografie postaci zupełnie anonimowych. Pisarz, gdy w wieku czterdziestu lat zrozumiał, że też kiedyś umrze, z dużym respektem podchodzi do tego typu miejsc. Nieuchronne jest pytanie, co stanie się z pozostałościami po człowieku, gdy odejdzie z tego świata.
      Niezwykła jest historia willi państwa Müllerów w Pradze, domu, który austriacki architekt Adolf Loos „uszył na miarę”. Z zewnątrz nic nie zapowiadało niespodzianek, ale wnętrze zdumiewało nowatorskimi, wręcz ekscentrycznym rozwiązaniami. Budynek zaczęto odnawiać w 1955 roku, starając mu się nadać przedwojenny wygląd.
      Wiele jest w tej książce historii nie do wiary, które zostały przedstawione z drobiazgową starannością. Nie tylko to jest walorem tych opowieści, lecz wiele innych kwestii. Mowa tu o stosunku do życia, które nieraz płata figle, sytuacjach, tak zagmatwanych, że nikt by ich nie wymyślił. I ciągle pozostaje w tle pytanie: czy to naprawdę się wydarzyło? Autor sam stwierdził: „W tej książce nic nie jest zmyślone. Gdybym zmyślał, byłaby o wiele ciekawsza”.
      „Nie ma” otrzymała najwyższą polską nagrodę literacką Nike oraz Nike czytelników. To naprawdę nie zdarza się często. Lektura tego tomu reportaży to czysta przyjemność.

Mosina


Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie

62-050 Mosina, ul. Topolowa 2, tel. 61-81-32-922, e-mail: zsmosina @powiat.poznan.pl

Witrynę redaguje: Paweł Zawieja