mapa witryny   


Liceum Ogólnokształcące
klasy wojskowe
AKTUALNOŚCI
2014/2015


29 - 30 maja 2015r.

Liceum Ogólnokształcące – klasy wojskowe
Wiosenne Manewry Mosina 2015

     W piątek 29 maja od 18.00 do 19.30 miała miejsce rekrutacja i zakwaterowanie uczestników manewrów w gościnnych murach OSP Mosina. Po zakwaterowaniu i spisaniu listy uczestników przyszła kolej na pierwsze zajęcia. Odbyły się one z tematyki dotyczącej prawa humanitarnego oraz pierwszej i drugiej linii oporządzenia żołnierskiego, które poprowadził kapral pchor. rezerwy Wojciech Lange. Drugiego dnia manewrów 30 maja w sobotę w godzinach nocnych odbyły się zajęcia terenowe z tzw. taktyki niebieskiej – przeprawa łodzią strażacką przez Wartę, którą poprowadził i nadzorował Naczelnik OSP Mosina Maciej Kołodziejczyk. Po udanej przeprawie uczestnicy wiosennych manewrów odbyli szkolenie terenowe z umiejętności survivalowych – obozowania i przetrwania przeprowadzone przez instruktora strzeleckiego st. kaprala Jacka Drabarczyka. Po powrocie z zajęć terenowych i krótkim odpoczynku odbyło się szkolenie wojskowe, które poprowadził komendant WKU Poznań Pan major Sławomir Roman. Szkolenie to dotyczyło aspektów pracy Wojskowej Komendy Uzupełnień oraz służby wojskowej zwanej przygotowawczą. Po skończonych zajęciach teoretycznych oraz pamiątkowym zdjęciu z Panem majorem odbyły się zajęcia praktyczne, w których uczestnicy manewrów zostali podzieleni na drużyny przećwiczyli następujące umiejętności żołnierskie: rozkładanie i składanie karabinka Kbk AK – 47, rzut granatem ćwiczebnym do celu oraz musztra indywidualna i zbiorowa. Końcowym etapem wiosennych manewrów strzeleckich był apel podsumowujący, na którym zostały omówione i podsumowane manewry. Około godziny 18.00 manewry zostały zakończone, a ich uczestnicy rozjechali się do domów, natomiast kadra instruktorska przećwiczyła jeszcze składanie flagi państwowej, umiejętność ta przyda się w czasie kolejnych spotkań i apeli.

Liceum Ogólnokształcące - klasy wojskowe
Zajęcia z edukacji wojskowej

     Uczniowie klas wojskowych I i II LO w czasie ćwiczeń praktycznych z tzw. szeroko rozumianej taktyki zielonej w ramach zajęć z edukacji wojskowej.

13 maja 2015r.

Liceum Ogólnokształcące - klasy wojskowe
Warsztaty antyterrorystyczne

     Klasy wojskowe wzięły udział w spotkaniu z antyterrorystami SPAP Wydziału Sztabu policji KMP w Poznaniu połączone z seansem filmu „ Wróg numer jeden”. Celem warsztatów była edukacja uczestników spotkania, jak należy zachować się w sytuacjach zagrożenia terrorystycznego lub ataku bombowego. Podczas interaktywnego wykładu z elementami praktycznych ćwiczeń uczniowie poznali podstawowe informacje o policji i jej miejscu w systemie antyterrorystycznym kraju, podstawowe zasady bezpieczeństwa w czasie ataku terrorystycznego, podstawowe zasady bezpiecznej ewakuacji oraz praktyczne ćwiczenia ewakuacji wybranej grupy uczniów, zagrożenie bombowe, pokaz możliwych scenariuszy ataku oraz podstawowe zasady zachowania i współpracy ze służbami mundurowymi. Po zakończeniu części warsztatowej odbył się pokaz filmu ”Wróg numer jeden”, który opowiada historie schwytania Osamy bin Ladena.

8 maja 2015r.

Uroczystość upamiętniająca 70. rocznicę zakończenia II Wojny Światowej

      Przed pomnikiem Pamięci, na Placu 20 Października, odbyła się uroczystość patriotyczna upamiętniająca 70. rocznicę zakończenia II Wojny Światowej.
     Wzięli w niej udział uczniowie naszej klasy wojskowej, którzy stanowili oprawę uroczystości. Delegacja Zespołu Szkół: p. dyrektor B. Zakrzewska wraz z uczniami, poczet sztandarowy złożyli wiązankę kwiatów i wspólnie z przedstawicielami władz samorządowych, organizacji pozarządowych, duchowieństwa, instytucji i zakładów pracy uczcili pamięć pomordowanych.

1 maja 2015r.

Liceum Ogólnokształcące - klasy wojskowe
Zawody Strzeleckie

     Uczniowie klasy wojskowej: Jan Koralewski i Filip Słodkowski (I LO) wzięli udział w II Zawodach Strzeleckich Okręgu Wielkopolskiego ZSSW w Środzie Wielkopolskiej, w których w kategorii do lat 18 zajęli odpowiednio:
I miejsce Jan Koralewski,
III miejsce Filip Słodkowski.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

17 kwietnia 2015r.

Sprawni jak żołnierze

      Nasi uczniowie z klasy I LO w składzie: Maciej Przybyszewski, Jan Koralewski, Wojciech Staszak oraz Michał Kaczor uczestniczyli w zawodach sportowo – obronnych „Sprawni jak żołnierze”, które odbyły się na terenach Zespołu Szkół w Bolechowie. Były to eliminacje do zawodów ogólnopolskich, w których uczestniczyły 23 drużyny męskie oraz 20 żeńskich. Zawodnicy mieli do wykonania 5 zadań: udzielanie pierwszej pomocy, tor sprawnościowy, rzut granatem, strzelanie z karabinku oraz bieg na orientację. Początek zawodów był bardzo obiecujący, bo już po pierwszej konkurencji – rzut granatem nasi uczniowie zajmowali wysokie 3 miejsce. Bardzo dobrze wypadliśmy też w strzelaniu z karabinku, jednak kolejne konkurencje nie ułożyły się po naszej myśli. Ostatecznie chłopcy uplasowali się w środku stawki. Po pełnym dniu wrażeń przyszedł czas na wojskową grochówkę oraz ciepłą kiełbasę.

11 kwietnia 2015r.

Porozumienie o współpracy ZS z WKU w Poznaniu

      Dzisiejszego w murach naszego Zespołu Szkół gościliśmy mieszkańców Gminy Mosina i gmin ościennych. Zaproszenie do udziału w „Sobocie u Wodziczki” przyjęło wielu pracodawców, a także uczelni wyższych współpracujących z naszą szkołą. Wśród zaproszonych gości byli również przedstawiciele: Wielkopolskiego Parku Narodowego oraz Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, 31. batalionu Radiotechnicznego z Wrocławia, Wojskowej Komendy Uzupełnień w Poznaniu i Mosińsko – Puszczykowskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. Młodzież i rodzice zapoznani zostali z ofertą kształcenia oraz bazą dydaktyczną Szkoły. Wśród proponowanych profili nauczania Zespół Szkół od dwóch lat realizujemy edukację w klasie wojskowej Liceum Ogólnokształcącego. Szczególnym momentem uroczystości było podpisanie porozumienia pomiędzy Zespołem Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie a Wojskową Komendą Uzupełnień w Poznaniu, którego głównymi celami są: kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich wśród młodzieży, pozytywnego wizerunku Sił Zbrojnych, upowszechniania działalności wolontariackiej na rzecz obrony narodowej.

25 marca 2015r.

Nasi uczniowie w jednostce wojskowej w Krzesinach


      W środę, klasy: III a technikum logistycznego i klasa II a liceum ogólnokształcące o profilu wojskowym, pojechały na wycieczkę do 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu-Krzesinach. Głównym celem wyjazdu było poznanie warunków, zasad i trybu pracy meteorologa synoptyka oraz obserwatora. Obserwowanie pracy sekcji meteo pracującej w warunkach jednostki wojskowej było bardzo interesujące. Zobaczyliśmy: wypuszczenie balonu meteorologicznego w celu uzyskania danych na temat wiatru górnego i prowadzenie analizy uzyskanych danych, ogródek meteorologiczny - poznaliśmy zasady i warunki w jakich dokonywane są pomiary temperatury powietrza, kierunku i prędkości wiatru, ciśnienia atmosferycznego, wilgotności powietrza, sumy opadów czy grubości pokrywy śnieżnej. Balon został wcześniej przez nas opisany: nazwą naszej szkoły, naszymi podpisami.
     Odwiedziliśmy także wieżę kontroli lotów. Pracujący tu kontrolerzy zapoznali nas z funkcjonowaniem wieży, zwracali szczególną uwagę na wymogi stawiane w tej pracy, predyspozycje i kompetencje. Ciekawostką było niewątpliwie spotkanie z sokolnikiem stale współpracującym z wieżą. Jego zadaniem jest zabezpieczenie terenu lotniska od strony żerującego w pobliżu dzikiego ptactwa, które mogłoby stanowić zagrożenie dla startujących i lądujących statków powietrznych. Sokolnik tresuje około 20 sokołów, które wykonują to zadanie.
     Uzyskaliśmy także pozwolenie zwiedzenia hangaru, w którym stacjonowały samoloty wojskowe. Pracujący tu żołnierze zapoznali nas z podstawowymi parametrami technicznymi samolotów wojskowych.
     Specyfika pobytu na terenie jednostki wojskowej wymagała od nas dyscypliny i przestrzegania obowiązujących zasad. Pełni wrażeń i bogatsi o nowe doświadczenia wróciliśmy do szkoły.

25 marca 2015r.

„Amerykański snajper”


     W I LO (klasa wojskowa) wraz z nauczycielem edukacji wojskowej i panią pedagog wybrali się do Poznania (Multikino-Malta) na najnowszy film Clinta Eastwooda pt: „Amerykański snajper”. Film ten jest adaptacją biografii Chrisa Kyle’a wydanej pod tytułem „Cel snajpera” i przedstawia historię życia i służby najskuteczniejszego snajpera w historii armii Stanów Zjednoczonych, który podczas misji w Iraku zabił 255 osób, z czego 160 zostało oficjalnie potwierdzonych przez Pentagon. Eastwoodowi udało się nakręcić film, który jest jednocześnie pro i antywojenny. Konserwatywni republikanie widzą w nim laurkę na cześć bohaterów, którzy poświęcają zdrowie, życie i własne rodziny, by bronić zachodniej cywilizacji reprezentowanej przez USA. Przeciwnicy interwencji zbrojnych zobaczą obraz o bezrefleksyjnych maszynach do zabijania i olbrzymich kosztach społecznych wojny. Śmierć Chrisa Kyle'a, która w filmie jest tylko wspomniana, to najbardziej wymowny argument. Kyle stworzył program "terapii bronią". Zabierał weteranów chorujących na zespół stresu pourazowego na strzelnicę czy polowania. Został zastrzelony przez chorego psychicznie weterana, któremu próbował pomóc. „Snajper” to także świetny Bradley Cooper – pozornie nieefektowny, wycofany, chowający emocje za gęstą, zaniedbaną brodą. To, co najważniejsze, aktor sygnalizuje oczami: determinację, niezłomność i brawurę, ale także lęk oraz zagubienie. Cooper wzorem swojego bohatera rezygnuje z szarżowania na rzecz spokojnej precyzji. Kiedy jednak daje ognia przed kamerą, zawsze trafia w dziesiątkę.

21 marca 2015r.

Klasy wojskowe - bieg patrolowy


     W Uczniowie klas wojskowych wraz z nauczycielem edukacji wojskowej wzięli udział w biegu patrolowym Mosina-Bolesławiec. Bieg został zorganizowany przez ZS „Strzelec” Wągrowiec. Trasa biegu została wytyczona mosińskimi wałami i wyniosła ok 10 km. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy i po krótkim instruktarzu, sprawdzeniu broni (ASG) oraz omówieniu zasad bezpieczeństwa wraz z instruktorami ze „Strzelca” ruszyli pełni animuszu na trasę biegu. Warto wspomnieć, ze uczniowie pokonywali zaplanowaną trasę w pełnym umundurowaniu z replikami ASG kbk AK47 oraz z plecakami, które zostały dodatkowo obciążone butelkami z wodą. W czasie biegu uczniowie w ramach ćwiczeń z pierwszej pomocy transportowali rannych oraz mogli doświadczyć pozoracji pola walki w postaci wybuchających petard. Po skończonym biegu patrolowym odbyły się zajęcia teoretyczne z taktyki zielonej, w czasie których zostały przeprowadzone i zrealizowane następujące zagadnienia: przyjmowanie pozycji strzeleckiej w pozycji stojącej, leżącej i klęczącej, rozmieszczenie drużyny strzeleckiej w czasie patrolu, drużyna strzelecka w tzw. obronie okrężnej, pokonywanie terenu w pozycji czołgając się, ewakuacja rannego na polu walki, ustawienie drużyny w tzw. tyralierę. Trud i wysiłek włożony w bieg patrolowy będzie procentował na kolejnych zajęciach terenowych. Wszyscy uczniowie biorący udział w w/w zajęciach otrzymują ocenę celującą z edukacji wojskowej.

18 marca 2015r.

Klasa wojskowa strzelała na "Śnieżniku"
w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych


     Zza załomu ściany wybiega kilka ciemnych sylwetek. Za nimi następne. Z kocią zręcznością na rozkaz zajmują miejsca za stertami worków, skąd mają doskonały widok na stanowisko wroga - widać kołyszące się na wietrze drzewa, domy miasteczka i nadjeżdżającą kawalkadę nieprzyjacielskich sił. Teraz jeszcze tylko chwila oczekiwania na wsparcie śmigłowców i zaczyna się ostrzał, który w ciągu kilku minut likwiduje wszystkie siły napastnika. Tak właśnie działa "Śnieżnik". Jego pełna nazwa brzmi "system szkolno-treningowy do broni strzeleckiej "Śnieżnik". Mówiąc po prostu to zestaw ekranów różnej wielkości, broni bojowej i skomplikowanego systemu komputerowego, dzięki któremu uczniowie Zespołu Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie podczas odbytych ćwiczeń strzeleckich w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego, mieli możliwość doświadczyć prawie całkowitego złudzenia rzeczywistości bojowej. Broń używana w symulacjach niczym się nie różni od normalnej broni bojowej - no, może poza kablem światłowodu, który łączy ją z systemem. Dodatkowo broń ta została wyposażona w diody laserowe oraz układ pneumatycznego przeładowywania. Wirtualne pociski lecą po krzywych balistycznych odpowiadających rzeczywistym torom tego rodzaju pocisków - to pozwala wyćwiczyć sprawność bojową. Parametry fizyczne broni są identyczne jak broni bojowej m.in.: ciężar i siła odrzutu. Można więc doskonalić umiejętności żołnierskie nie zużywając amunicji ani broni - aspekt finansowy ma tu spore znaczenie. W bazie danych "Śnieżnika" jest kilkadziesiąt obiektów. Nie tylko miasteczko pod palmami, ale i lasy, tereny górskie przez które jadą czołgi i wozy opancerzone, widać stanowiska strzeleckie piechoty. Są też dodatkowe utrudnienia: na przykład pojawiające się znienacka zwierzęta leśne, na które wytrawny strzelec nie powinien zareagować. Symulacja ta uczy odpowiednich nawyków, co jest ważne zwłaszcza w przypadku początkujących żołnierzy. Każdą konkretną akcję można też zarejestrować - dzięki temu później da się ją wielokrotnie odtworzyć, co pozwala na dokładną analizę popełnianych błędów, a to z kolei pozwala na unikanie ich w przyszłości, co w warunkach rzeczywistych raczej nie jest możliwe.
     Reasumując uczniowie klasy wojskowej Zespołu Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie wraz z nauczycielem edukacji wojskowej pod okiem kadry instruktorskiej – zawodowych żołnierzy mieli możliwość zapoznania się i przetestowania broni strzeleckiej używanej przez drużynę zmechanizowaną w Wojsku Polskim: karabinka kbk AK MS i karabinu maszynowego PK oraz granatnika przeciwpancernego RPG-7W. Uczniowie zgodnie stwierdzili, że zajęcia strzeleckie na „Śnieżniku” sprawiły im wiele satysfakcji i dały dużą dawkę wojskowej wiedzy.

15 marca 2015r.

Awans uczniów klasy wojskowej


     W Wągrowcu odbyły się obchody 29 rocznicy powstania Związku Strzeleckiego „Strzelec” Wągrowiec. Była to doskonała okazja do zaprzysiężenia nowych strzelców, awansów, medali i wyróżnień, a także spotkania się w tak dużym gronie Strzelców. W czasie tej uroczystości uczniowie Zespołu Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie z klasy wojskowej I LO Maciej Przybyszewski, Filip Słodkowski i Jan Koralewski zostali awansowani na stopień starszego strzelca. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów zarówno w nauce jak i służbie strzeleckiej.

11 marca 2015r.

Dzień Wojskowy w Zespole Szkół

     A może jednak przygoda z mundurem? Takie i inne pytania stawiali sobie gimnazjaliści klas trzecich, którzy 11 marca gościli w Zespole Szkół im Adama Wodziczki w Mosinie na „Dniu wojskowym”. To już kolejne przedsięwzięcie, którego inicjatorem i organizatorem jest Zespół Szkół im Adama Wodziczki w Mosinie. Wzięło w nim udział około 200 uczniów z pobliskich gimnazjów: z Mosiny, Rogalina, Rogalinka, Pecnej i Borowa. Tym razem uczniowie klas liceum ogólnokształcącego o profilu wojskowym mogli zaprezentować swoim młodszym koleżankom i kolegom wiedzę i umiejętności z zakresy edukacji wojskowej i zarazić sympatią do munduru. Po serdecznym przywitaniu gości, uczniowie klasy wojskowej pod opieką nauczyciela przedstawili młodzieży gimnazjalnej główne cele i założenia funkcjonowania klasy wojskowej. Podczas prezentacji działalności klasy dużo miejsca poświęcono zajęciom teoretycznym i praktycznym prowadzonym na terenie jednostek wojskowych, z którymi szkoła podpisała porozumienie o współpracy. Młodzież mosińskiego liceum, poznając tajniki wiedzy i kształtując umiejętności współczesnego żołnierza , korzysta z pomocy Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, 31. Batalionu Radiotechnicznego z Wrocławia i 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Poznania. Większość uczniów klas mundurowych wraz z nauczycielem edukacji wojskowej należy do stowarzyszenia – 2 Kompanii Mosińsko- Puszczykowskiej ZSSW „Strzelec”. Po krótkiej prelekcji chętnym zaproponowano krótki test wiedzy o orężu polskim.
     Następnie gimnazjaliści wzięli udział w profesjonalnie przygotowanym pokazie umundurowania i musztry zespołowej oraz indywidualnej uczniów klasy pierwszej i drugiej prowadzonej przez ucznia Sebastiana. W ten sposób goście mogli przekonać się, że klasa wojskowa istnieje w Zespole Szkół nie tylko z nazwy, a jej uczniowie prezentują wysoki poziom umiejętności żołnierskich. Na gimnazjalistów największe wrażenie zrobiła ostatnia wydana komenda: „ Granat, padnij!”, po której wszyscy uczestnicy musztry z hukiem padli na ziemię.
     Kolejną atrakcją imprezy było zaprezentowanie przez ucznia klasy drugiej niezwykle ważnej umiejętności resuscytacji krążeniowo – oddechowej i pozycji bocznej bezpiecznej.
     Organizatorzy zadbali także o to, aby goście mogli poćwiczyć pod czujnym okiem wojskowego instruktora z 31. Batalionu Radiotechnicznego z Wrocławia i uczniów klasy wojskowej swoje umiejętności celowania z wykorzystaniem trenażera wojskowego „Cyklop”. Podczas ćwiczeń każdy uczestnik na polecenie instruktora oddał trzy „strzały” w stronę tarczy. Po każdym strzale odnotowano prawdopodobne trafienia do celu lub ich brak. Wyznaczeni uczniowie omawiali każdy strzał i podawali sposoby korygowania błędu celowania lub ściągania języka spustowego.
     Jak przystało na dobrego gospodarza Zespół Szkół nie zapomniał o słodkim poczęstunku. Gimnazjaliści w trakcie spotkania mogli nie tylko poznać szkołę,ale także uraczyć się pysznymi ciasteczkami, których wypiekiem i częstowaniem zajęły się uczennice zasadniczej szkoły zawodowej w zawodzie piekarz.
     Tegoroczny Dzień Wojskowy przeszedł już do historii. Był on nie tylko świetną zabawą dla gości, ale przede wszystkim popisem umiejętności uczniów, którzy włożyli mnóstwo pozytywnej energii i zaangażowania reprezentując swoją klasę oraz szkołę.
     Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie jeszcze raz pragnie zaprezentować się i przedstawić ofertę edukacyjną na rok szkolny 2015/2016 podczas „Soboty u Wodziczki” 11 kwietnia w budynku szkoły przy ulicy Topolowej 2.

27 grudnia 2014r.

96. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

     Uczniowie klasy I LO (klasa wojskowa) ZS im. Adama Wodziczki w Mosinie wzięli udział w obchodach 96 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Środzie Wielkopolskiej.
     Uroczystość rozpoczęła zbiórka przed Kolegiatą Średzką i udział we mszy św. w intencji powstańców. Następnie uczestnicy przeszli na parafialny cmentarz, gdzie przy kwaterze powstańczej nastąpiło uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy i złożenie kwiatów. Później w Zespole Szkół Rolniczych rekruci złożyli uroczyste przyrzeczenie strzeleckie. Uroczystości zakończyły się o godz. 17-tej.


14 listopada 2014r.

Liceum Ogólnokształcące - klasy wojskowe
Wyjazd na basen do Kościana

     W piątek grupa uczniów z licealnych klas wojskowych wyjechała w ramach działalności Szkolnego Klubu Sportowego na basen do Kościana. Wyjazd ten pokryty był finansowo całkowicie ze środków Powiatu Poznańskiego. Uczniowie mogli więc nieodpłatnie skorzystać z kąpieli wodnej na pływalni. Transport busem był także nieodpłatny. Uczniowie mieli możliwość doskonalenia swych umiejętności pływackich, skoków do wody, a także zaczerpnąć spokoju w jacuzzi. Był też czas na zabawę na zjeżdżalni wodnej. Grupa przyjechała bardzo zadowolona i już deklaruje swój wyjazd kolejnym razem.


13 listopada 2014r.

Liceum ogólnokształcące - klasa wojskowa
w Fundacji Stworzenia Pana Smolenia

     Jak dobrze wiecie, w naszej szkole działa wolontariat dzięki czemu nasi uczniowie mogą wykazać się swoja pomocą. W czwartek klasa 2 LO wzięła udział w akcji organizowanej przez Fundację Stworzenia Pana Smolenia. Pomogli oni w rozładunku sprzętu rehabilitacyjnego, który został przywieziony do Fundacji. Sprzęt przekazany zostanie potrzebującym osobom, które zgłoszą się do Fundacji, a którym jest on niezbędny w procesie rehabilitacji.

29 października 2014r.

Liceum Ogólnokształcące - klasy wojskowe

Jesienny marszobieg w kierunku Pecnej


     Klasy wojskowe ZS w Mosinie im. Adama Wodziczki wybrały się na jesienny marszobieg w kierunku Pecnej. W czasie marszu uczniowie dotarli na groby pomordowanych przez Niemców w podmosińskich lasach mieszkańców Śremu. Pochowanych anonimowo w mogiłach leśnych koło Żabinka uczciliśmy chwilą zadumy i refleksji. Nasi uczniowie zadbali o porządek na grobach, wystawili warty honorowe, zapalili znicze oraz wysłuchali historii o tych tragicznych wydarzeniach z czasów II wojny światowej. Marszobieg był intensywny - w sumie przeszliśmy ponad 15 km, w tym dodatkowo ochotnicy przebiegli 1 km. Wszystkie te działania są ukierunkowane i podporządkowane naszym kolejnym zajęciom. Pod koniec listopada nasi uczniowie wezmą udział w 40 kilometrowym marszobiegu z Mosiny do Środy Wielkopolskiej śladami powstańców wielkopolskich.

17 - 19 października 2014r.

Liceum Ogólnokształcące - klasy wojskowe
Jesienne Manewry Mosina 2014

W dniach 17-19.10.2014r. odbyły się Jesienne Manewry - Mosina 2014, zorganizowane przez ZS „Strzelec”, w których brali udział uczniowie klas wojskowych ZS w Mosinie im. Adama Wodziczki. W piątek 17 października w godzinach od 18.00 do 21.00 miała miejsce rejestracja i zakwaterowanie uczestników manewrów w gościnnych murach OSP Mosina. Około godziny 22.00 odbył się apel, na którym miała miejsce odprawa, przydział zadań i obowiązków oraz podział uczestników manewrów na drużyny: ALFA, BRAVO, DELTA, CHARLI. Ze strony ZS „Strzelec” kadrę instruktorską tworzyli: młodszy chorąży Tomasz Niedziałkowski, młodszy chorąży Grzegorz Barański, młodszy chorąży Małgorzata Piechocka, młodszy chorąży Marek Idaszak, sierżant Robert Steinitz, kapral Jacek Drabarczyk, kapral Przemysław Hoffmann. Po zakończonym apelu uczestnicy manewrów udali się na nocny marszobieg, w czasie którego zostały przećwiczone elementy taktyki zielonej m.in. poruszanie się drużyn strzeleckich w terenie zielonym w warunkach nocnych. Na koniec piątkowych zajęć odbyły się jeszcze ćwiczenia gimnastyczne, w czasie których uczniowie mogli przekonać się jak ważne jest przygotowanie organizmu do intensywnego wysiłku fizycznego oraz jakie ćwiczenia zastosować po intensywnym marszobiegu. Warto wspomnieć, że już od początku trwania manewrów uczniowie po otrzymaniu odpowiedniego instruktażu wystawiali warty zabezpieczając budynek OSP Mosina oraz pełniąc dyżury przy głównym wejściu do remizy strażackiej. W sobotę wcześnie rano o godzinie 4.00 odbył się alarm i nocne ćwiczenia ze znajomości regulaminów strzeleckich oraz hymnu ZS „Strzelec” „Pierwsza kadrowa”. W godzinach rannych po śniadaniu i sprzątnięciu rejonów odbyła się poranna zaprawa gimnastyczno-sportowa, w czasie, której uczniowie wykonywali niestandardowe ćwiczenia wzmacniające kręgosłup. Kolejne zajęcia odbyły się na terenie remizy strażackiej, w czasie których uczniowie mieli okazje zapoznać się z replikami broni palnej m.in. kbk AK 47. W czasie tych zajęć uczniowie uczyli się przyjmowania pozycji strzeleckiej oraz rozładowania i załadowania magazynku w/w karabinku w pozycji strzeleckiej. Po godzinie 12.00 uczestnicy manewrów udali się wraz z instruktorami na zajęcia terenowe do podmosińskich lasów. W czasie zajęć w lesie zostały przećwiczone, utrwalone i powtórzone następujące elementy taktyki zielonej: zwiad wojskowy, obrona okrężna, marsz ubezpieczony, dowodzenie pododdziałem, pokonywanie przesiek leśnych itd. W remizie zameldowaliśmy się około godziny 17.00. Po krótkiej przerwie na oporządzenie i posiłek na uczestników manewrów czekały już kolejne zajęcia – tym razem z ratownictwa przedmedycznego prowadzone przez instruktora straży pożarnej. Warto wspomnieć, że w dniu tym niektórzy nasi uczniowie przystąpili do egzaminu na wyższy stopień strzelecki ze skutkiem pozytywnym. Egzamin składał się z dwóch części: ustnej, w czasie której kandydaci byli przepytywani z regulaminów i wiedzy wojskowej, oraz praktyczny, który polegał na wykazaniu się umiejętnościami okopania się saperką w pozycji leżącej i stojącej. Starszy strzelec Sebastian Przyłucki i Angelika Wancek awansowali na stopień kaprala ZS „Strzelec”. Dodatkowo doceniając aktywność i spore zaangażowanie w działalność strzelecką strzelec Alicja Pawlicka została awansowana na stopień starszego strzelca ZS „Strzelec”. Dzień zakończył się sprzątaniem rejonów i wspólną kolacją oraz spotkaniem z generałem ZS „Strzelec” Stanisławem Chomko. Ostatni dzień manewrów - niedziela to nocny alarm, w czasie którego uczniowie zostali przepytani ze znajomości stopni strzeleckich oraz przećwiczyli elementy musztry wojskowej. W godzinach rannych po śniadaniu i sprzątnięciu rejonów odbyły się zajęcia z umiejętności posługiwania się wykrywaczem min. Na koniec manewrów został zaplanowany apel pożegnalny, na którym porucznik ZS „Strzelec” Dariusz Andrzej Piechocki podziękował uczestnikom i kadrze instruktorskiej za odbyte manewry i włożony w nie trud. Dodatkowo został odczytany rozkaz nr 01/2014, w którym zostali wyróżnieni m.in. za wzorowe zachowanie oraz zaangażowanie w manewrach starszy strzelec Alicja Pawlicka i strzelec Łukasz Gumkowski – uczniowie ZS w Mosinie. Około godziny 13.00 Jesienne Manewry – Mosina 2014 zostały zakończone, a ich uczestnicy rozjechali się do domów.

8 października 2014r.

Liceum Ogólnokształcące - klasy wojskowe

Klasy wojskowe ZS w Mosinie im. Adama Wodziczki wybrały się do Poznania (Multikino) na projekcję filmu pt: „Miasto 44”. Film ten pod honorowym patronatem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego to uniwersalna opowieść o młodości, miłości, odwadze i poświęceniu, rozgrywająca się w czasie Powstania Warszawskiego. „Miasto 44” to projekt filmowy o niespotykanym w Polsce rozmachu scenograficznym, kostiumowym i wizualnym. Efekty wizualne i dźwiękowe przywołują na ekran powstańczą Warszawę z sierpnia 1944 roku z rozmachem i realizmem, jakich jeszcze w polskim kinie nie było. Zdjęcia do filmu Jana Komasy trwały 80 dni. Na planie filmowym zagrało ponad 3000 statystów i kilkanaście grup rekonstrukcyjnych. Uszyto kilka tysięcy kostiumów, użyto 5000 ton gruzu do zainscenizowania zniszczonego miasta. Dramat wojenny Jana Komasy opowiada językiem współczesnego kina o jednym z najbardziej dramatycznych epizodów w historii Polski i narodu polskiego – Powstaniu Warszawskim. Premierze filmu towarzyszyły szeroko zakrojone ogólnopolskie akcje edukacyjne, której partnerami zostało Ministerstwo Edukacji Narodowej, Muzeum Powstania Warszawskiego, Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum Historii Polski. Według twórców filmu „Miasto 44”nie jest obrazem historycznym, ani dokumentem o przebiegu powstania. Mimo, że rozgrywa się w walczącym mieście, opowiada historię ludzi, a nie oddziałów czy brygad. Film ma przekazywać emocje i robi to w sposób doskonały. Nasi uczniowie po obejrzeniu filmu nagrodzili ich twórców gromkimi oklaskami i długo jeszcze po zakończonej projekcji opowiadali o swoich przeżyciach, refleksjach i emocjach związanych z tym filmem.

3 października 2014r.

Klasa wojskowa w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu

     Uczniowie klasy Ia liceum ogólnokształcącego o profilu wojskowym wraz z opiekunkami wzięli udział w Święcie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Dzień Otwartych Koszar został połączony z przysięgą żołnierską. Młodzież z dużym zainteresowaniem obserwowała uroczystość przysięgi, musztrę paradną i pokazy sprawnościowe pododdziałów. Byliśmy świadkami zniszczenia dwóch samochodów pod gąsienicami czołgów: PT-91 oraz historycznej maszyny z kolekcji Muzeum Broni Pancernej na Golęcinie i sprawnej akcji ratowniczej podjętej przez woskową straż pożarną. Następnie podziwialiśmy pokaz sprzętu i uzbrojenia z wyposażenie CSWLąd i tego historycznego z kolekcji Muzeum Broni Pancernej. Dużą przyjemność mieliśmy podczas oglądania z bliska ww. sprzętu, kiedy mogliśmy usiąść na czołgu lub zajrzeć do wnętrza zabytkowych maszyn wojskowych. Wrażenie wywarły na nas piosenki żołnierskie i popisy tutejszej orkiestry. Na zakończenie zostaliśmy poczęstowani wojskową grochówką z wkładką, żurkiem i makaronem z sosem. Wszystkim dopisywały dobre humory, a wspaniałą atmosferę potęgowała przepiękna, słoneczna październikowa pogoda. Wizyty gościnne w koszarach tej jednostki stają się dla uczniów Zespołu Szkół tradycją, dlatego już czekamy na następne zaproszenie.

29 września 2014r.

Mundury dla klasy wojskowej liceum ogólnokształcącego

     Dzisiejszy dzień dla uczniów klasy Ia liceum ogólnokształcącego o profilu wojskowym był dużym wydarzeniem. W tym dniu dostarczono do szkoły długo wyczekiwane mundury wojskowe. Chyba na długo młodzież zapamięta emocje związane z przymierzaniem mundurów, sznurowaniem butów i zakładaniem zielonych beretów. Po chwili przymiarki uczniowie przeobrazili się w żołnierzy, a wojskowe mundury dodały im wiele uroku. Miło było popatrzeć na zadowolone miny dziewcząt i chłopców. I chociaż uczniowie naszej szkoły przyzwyczaili się już do widoku wojskowych, to kolejna grupa żołnierzy na szkolnych korytarzach spotkała się z zainteresowaniem i podziwem. A co na to rodzice licealistów? Zdaniem młodzieży mamy spoglądały na swoje pociechy z łezką w oku, a ojców rozpierała duma.
     Uczniom klasy licealnej życzymy wielu wspaniałych chwil, przygód przeżytych w mundurach. Jednocześnie pragniemy przypomnieć, że noszenie munduru jest dużym wyróżnieniem i zobowiązuje do właściwej postawy uczniowskiej.

26 września 2014r.

Pożegnanie lata w klasach wojskowych

Uczniowie naszych klas wojskowych liceum ogólnokształcącego wzięli udział w spotkaniu z 2-gą kompanią mosińsko-puszczykowską ZSSW „Strzelec” podczas którego wraz z opiekunem Robertem Steinitzem pożegnali lato. Ze strony „Strzelca” w spotkaniu uczestniczyli instruktorzy: Tomasz Niedziałkowski, Dariusz Andrzej Piechocki, Grzegorz Barański, Włodzimierz Dakowski, Hania Niedziałkowska, Przemysław Hofman. Nasze spotkanie skierowane było głównie dla uczniów klasy pierwszej, którzy zamierzają wstąpić w szeregi ZSWW „Strzelec”. W czasie tego spotkania młodym adeptom zaprezentowali się starsi członkowie, opowiedzieli historie w/w organizacji wzorowanej na zasadach wojskowych opartej na wytycznych ideowych Józefa Piłsudskiego oraz zostały przeprowadzone zajęcia z musztry zespołowej i indywidualnej. Głównym punktem programu naszego spotkania było wspólne ognisko, w czasie którego można się było się lepiej poznać i zintegrować przed czekającymi nas już niebawem wspólnymi manewrami, na które uczniowie klasy pierwszej z niecierpliwością czekają.

6 września 2014r.

60-lecie Polskich Skrzydeł na Krzesinach

Uczniowie klas wojskowych (pierwszej i drugiej) naszego liceum ogólnokształcącego wzięli udział w obchodach 60-lecia Polskich Skrzydeł na Krzesinach oraz dorocznego święta 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego i 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego.
Uczestniczyliśmy w uroczystym apelu, zwiedziliśmy wystawy sprzętu wojskowego oraz historycznych i współczesnych statków powietrznych (m.in czeski SAAB jas 39 Gripen, samolot transportowy C-130 HERKULES, śmigłowiec Mi-24, W-3 Sokół, Robinson R-44, wodnosamolot DHC-2 Beaver). W programie obchodów dzisiejszego święta nalazły się pokazy lotnicze: F-16, dynamiczne samolotu Mig – 29 oraz smigłowca PZL SW-4, zespołu akrobacyjnego „ŻELAZNY”, a także zespołu akrobacyjnego SP „BIAŁO – CZERWONE ISKRY”, dynamiczne akcje gaszenia pożaru samolotem Dromader i An-2, pokazy skoków spadochronowych.
Partnerzy
klasy wojskowej
Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół
im. Adama Wodziczki
w Mosinie31 Baza Lotnictwa Taktycznego Poznań - Krzesiny

Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu

31. batalion radiotechniczny we Wrocławiu

Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Mosinie

Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Mosinie

Survive


Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie

62-050 Mosina, ul. Topolowa 2, tel. 61-81-32-922, e-mail: zsmosina @powiat.poznan.pl

Witrynę redaguje: Paweł Zawieja