mapa witryny   


Liceum Ogólnokształcące
klasy wojskowe
AKTUALNOŚCI
2015/2016


9 czerwca 2016r.

Warty młodzieżowe pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956

      Przedstawiciele klas wojskowych ZS w Mosinie im. Adama Wodziczki wzięli udział w projekcie upamiętniającym 60. rocznicę wybuchów strajków i manifestacji robotniczych w stolicy Wielkopolski. Od poniedziałku - (6 czerwca) uczniowie poznańskich i podpoznańskich szkół pełnią warty przed pomnikiem upamiętniającym w/w wydarzenie. Nasi uczniowie w składzie: Jan Koralewski, Adrian Piotrowski, Piotr Egel, Patryk Przybylak oraz Piotr Krawczyk wystawili oraz nadzorowali przebieg warty od godziny 11.00 do 12.00 wraz z przedstawicielami szkół podstawowych i gimnazjalnych z Poznania. Po odbyciu warty uczniowie wraz z opiekunem mieli możliwość zwiedzenia muzeum Czerwca ’56, gdzie zaprezentowanych zostało m.in.: 200 różnorodnych fotografii ukazujących wydarzenia z tamtych czasów. Prezentowane były również wartościowe eksponaty m.in. radio Telefunken, części zagłuszarki polskojęzycznych zachodnich stacji radiowych, propagandowe plakaty, warsztat pracy robotnika Zakładów Cegielskiego czy pamiątki po Romku Strzałkowskim najmłodszej ofierze poznańskiego czerwca. Warto zapamiętać, ze dzień 28 czerwca 1956 roku na trwale wpisał się w karty historii miasta Poznania. Mieszkańcy wielkopolski wciąż żywo pamiętają o pierwszym w powojennej Polsce masowym wystąpieniu robotników przeciwko komunistycznej władzy.

21 kwietnia 2016r.

Sprawni jak żołnierze 2016

     Po Uczniowie naszych licealnych klas wojskowych w składzie: Jan Koralewski, Maciej Przybyszewski, Wojtek Starzak, Filip Słodkowski – klasa II LO oraz Adrian Piotrowski i Piotr Egel – klasa I LO wzięli udział w zawodach sportowo-obronnych „Sprawni jak żołnierze 2016”, które odbyły się na terenach ZS w Bolechowie. Były to eliminacje do zawodów ogólnopolskich, w których uczestniczyło 20 drużyn męskich. Zawodnicy mieli do wykonania pięć zadań: rzut granatem, udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej, tor sprawnościowy, strzelanie z karabinku oraz bieg na orientację. Początek zawodów w naszym wykonaniu był bardzo dobry - po pierwszej konkurencji rzut granatem nasi uczniowie zajmowali drugie miejsce. Równie dobrze poszło nam strzelanie z karabinku, gdzie uzyskaliśmy 6 wynik oraz udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej, w której uzyskaliśmy 17,5 na 23 punkty. Pechową konkurencją okazał się test sprawnościowy, w której niewielki błąd kosztował nas sporo czasu i utratę wysokiego miejsca w klasyfikacji ogólnej. Ostatecznie po ukończeniu biegu na orientację nasi chłopcy uplasowali się w środku stawki. Warto dodać, ze w klasyfikacji indywidualnej bardzo dobrze zaprezentowali się uczniowie: Wojtek Staszak, który uzyskał w rzucie granatem 7 na 9 punktów, a w strzelaniu z karabinka 40 na 50 punktów natomiast Janek Koralewski w rzucie granatem uzyskał 5 punktów, a w strzelaniu 39 punktów. Po wyczerpującym dniu pełnym emocji i wysiłku fizycznego w szkole zameldowaliśmy się o godzinie 18.00.

17 kwietnia 2016r.

Bieg z Dobrawą i Mieszkiem w XXI wiek

      W niedzielę odbył się w CSWL im. hetmana polnego koronnego Stefana Czarnieckiego „Bieg z Dobrawą i Mieszkiem w XXI wiek”, zorganizowany z okazji 1050 rocznicy chrztu Polski. W biegu tym wzięli udział uczniowie licealnych klas wojskowych naszego Zespołu Szkół: Adrian Piotrowski, Piotr Egel, Piotr Mejza, Kacper Wojtkowiak – klasa I LO oraz Wojtek Staszak i Michał Kaczor – klasa II LO. Pogoda tego dnia była deszczowa, co w żargonie wojskowym oznacza „taktyczna”. Mając w pamięci powiedzenie „nie ma złej pogody, są tylko słabe charaktery…” nasi uczniowie podjęli wyzwanie w biegu na 3000 metrów w mundurze polowym. Bieg odbył się na trasie wokół jeziora Rusałka w dość ciężkich warunkach terenowych i pogodowych, które dały się we znaki naszym uczniom. Ostatecznie wszyscy ukończyli bieg, a najlepszy wynik wśród uczniów ZS w Mosinie osiągnął Piotr Egel, który zameldował się na mecie na siódmym miejscu. Na końcu trasy biegowej na startujących czekała drużyna książęca wraz z samym Mieszkiem I i jego zoną Dobrawą oraz żołnierska grochówka, która smakowała jak nigdy wcześniej. Po otrzymaniu pamiątkowych dyplomów oraz wymianie doświadczeń z trasy biegowej udaliśmy się w drogę powrotną do Mosiny.

12 kwietnia 2016r.

Zawody strzeleckie w Swarzędzu

      We wtorek odbyły się zawody strzeleckie w ZS nr 2 w Swarzędzu, w których wzięły udział drużyny uczniów klas wojskowych ZS im. Adama Wodziczki w Mosinie w składzie: Piotr Krawczyk, Patryk Przybylak, Piotr Egel, Natalia Gryczka, Sandra Pawlikowska, Anastazja Ceglarek, Maciej Przybyszewski, Filip Słodkowski, Jan Koralewski oraz jako rezerwowy Wojtek Staszak. Głównym celem zawodów było doskonalenie umiejętności w posługiwaniu się bronią pneumatyczną, integracja środowisk szkolnych, współzawodnictwo sportowe w konkurencjach strzeleckich oraz zacienienie współpracy z organami administracji samorządowej, organizacją społeczną i szkolną. W zawodach uczestniczyły trzyosobowe drużyny żeńskie, męskie bądź mieszane, które strzelały z karabinka pneumatycznego z odległości 10 metrów do tarcz w postawie stojąc bez podpórki. Dodatkowo w czasie zawodów można było obejrzeć wystawę broni zorganizowaną przez Kolekcjonerów, Członków Klubu Żołnierzy Rezerwy Ligi Obrony Kraju „Jastrząb” w Swarzędzu. Niestety pomimo dobrego wyniku nie udało się tym razem zająć miejsca w pierwszej trójce.

31 marca 2016r.

Klasa wojskowa

w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych

      Uczniowie klasy I LO o profilu wojskowym wraz z nauczycielem edukacji wojskowej pod okiem instruktora wojskowego młodszego chorążego p. Czajkowskiego mieli możliwość zapoznania się i przetestowania broni strzeleckiej używanej przez drużynę zmechanizowaną w Wojsku Polskim w ramach ćwiczeń na tzw. ”Śnieżniku” w CSWL im. hetmana polnego koronnego Stefana Czarnieckiego m.in. karabinka kbk AK MS, karabinu maszynowego PK czy granatnika przeciwpancernego RPG – 7W. Na koniec zajęć uczniowie udali się pod pomnik patrona jednostki wojskowej, gdzie nauczyciel Robert Steinitz przedstawił krótki życiorys bohatera potopu szwedzkiego, podkreślając jego największe zasługi dla naszej Ojczyzny. Stefan Czarniecki - pogromca Rosjan (Połonka, Czereja, Kuszliki), wielokrotnie ranny (Monasterzyska, Busza, Kraków, Strzemeszno, dwukrotnie Głuchów, Lisianka) w tym czterokrotnie ciężko! Spośród wszystkich wielkich wodzów RP najdłużej w służbie w WP (od 1621 do 1665). Postać Czarnieckiego zawsze kojarzyła się z cechami najlepszymi i najwznioślejszymi – umiłowania Ojczyzny, szacunku i służby dla niej. Te pozytywne cechy obywatelskie Stefana Czarnieckiego, połączone z jego zdolnościami wojskowymi leżały u podstaw wybrania go przez kadrę dowódczą CSWL w Poznaniu za swojego patrona. Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć i pożegnaniu z naszym przewodnikiem udaliśmy się w drogę powrotną.

12 marca 2016r.

Liceum Ogólnokształcące - klasy wojskowe

Zajęcia z taktyki ogólnej, terenoznawstwa i survivalu

      Uczniowie licealnych klas wojskowych wraz z nauczycielem edukacji wojskowej udali się na 9-godzinnne zajęcia z taktyki ogólnej i terenoznawstwa. Zajęcia prowadzone były przez instruktorów ZS „Strzelec” por. Tomasza Niedziałkowskiego i chor. Jacka Drabarczyka.
W trakcie szkolenia uczniowie przemaszerowali około 25 km z posiadanym wyposażeniem do "24-godzinnego przeżycia w lesie", jednocześnie realizując zagadnienia z taktyki – prowadzenie były zajęcia z rozpoznania, sposoby przetrwania, samoobrona, zakładanie bazy. Standardowe czynności, które zostały zrealizowane w ramach w/w zajęć to:
a) plan działania w razie kontaktu (1. kontakt wzrokowy: przepuszczenie, odejście, zasadzka, 2. kontakt ogniowy: zerwanie kontaktu, improwizowany atak, obrona),
b) ubezpieczenie (obserwacja, patrole),
c) łączność (gesty, sznurki, głos),
d) przygotowanie do dalszego działania (zajęcia szkoleniowe, przepakowanie),
e) obsługa broni i sprzętu (czyszczenie, przepakowywanie),
f) zaopatrzenie w wodę i jedzenie (suchy prowiant, gotowanie na kuchenkach, gotowanie na ognisku),
g) higiena osobista (np: zmiana pojedynczych skarpet, mycie, pranie),
h) odpoczynek (jeden śpiwór na dwie osoby, dwie karimaty, plandeka). Dla uczestników szkolenia z pewnością było to niezapomniane przeżycie, które pozwoliło na zdobycie cennych doświadczeń survivalowych oraz sprawdzenia samego siebie.

10 marca 2016r.

Historia Roja

02 (15 kB) „Kto raz go widział, ten z pamięci już jego rysów nie wymaże,
Kto raz z nim walczył, ten pójdzie gdzie tylko mu rozkaże,
Kto raz miał możność być z nim razem i znosić trudy znoje,
Ten pójdzie pod jego rozkazem dla Polski dać życie swoje
Dziecięciem prawie jeszcze był, gdy las go wpędził w bój,
O Wolnej Polsce zawsze śnił, młody rycerski Rój”.


      W czwartek uczniowie klas wojskowych liceum ogólnokształcącego wraz z nauczycielem edukacji wojskowej i panią pedagog wybrali się do Poznania na projekcję filmu „Historia Roja” w reżyserii Jerzego Zalewskiego. Film ten inspirowany jest dramatycznymi losami Mieczysława Dziemieszkiewicza, pseudonim „Rój” – młodego żołnierza polskiego podziemia antykomunistycznego, który promieniował ideowością, patriotyzmem, wiernością zasadom, które streszczają się w polskiej triadzie: „Bóg, Honor, Ojczyzna” Wyklęty przez komunę Żołnierz Niezłomny szanowany i podziwiany przez swoich podkomendnych za odwagę i głęboką religijność oddał swe młode życie za Ojczyznę, wiarę i honor.


3 marca 2016r.

Dzień wojskowy w Zespole Szkół

      Po raz kolejny Zespół Szkół gościł nauczycieli i uczniów okolicznych Gimnazjów na Dniu Wojskowym. Celem przedsięwzięcia jest zapoznanie młodzieży klas trzecich gimnazjów z naszą ofertą kształcenia w liceum ogólnokształcącym o profilu wojskowym. W tym roku odwiedzili nas uczniowie z pięciu gimnazjów: Gimnazjum nr 2 w Mosinie, Gimnazjum w Borowie, Gimnazjum w Pecnej, Gimnazjum w Rogalinie i Gimnazjum nr 1 w Mosinie. Łącznie odwiedziło nas 127 gimnazjalistów. Po serdecznym przywitaniu gości przez dyrekcję Zespołu Szkół uczestnicy zostali zapoznani z działalnością klasy wojskowej. Na podstawie prezentacji multimedialnej przyszli absolwenci gimnazjów przekonali się, że celem tej klasy jest nie tylko troska o wszechstronny rozwój i przygotowanie uczniów do aktywnego udziału w życiu społecznym i zawodowym, ale także w ramach dodatkowych zajęć krzewienie wiedzy o Wojsku Polskim i walorach służby w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, propagowanie wiedzy o historii i tradycjach oręża polskiego, kształtowanie obronnych postaw i wychowanie patriotyczne. Gimnazjaliści przekonali się, że licealiści aktywnie włączają się w organizację uroczystości i obchodów świąt państwowych na terenie miasta i gminy Mosina. Żołnierską sprawność fizyczną podnoszą podczas zajęć wychowania fizycznego, na manewrach wojskowych i marszobiegach, natomiast umiejętności strzeleckie doskonalą na strzelnicy i w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu z wykorzystaniem systemu szkolno – treningowego do broni strzeleckiej „Śnieżnik”. Oprócz tego młodzież mosińskiego liceum korzysta z pomocy i wsparcia 31. Batalionu Radiotechnicznego z Wrocławia i 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Poznania. Większość uczniów klas mundurowych wraz z nauczycielem edukacji wojskowej należy do stowarzyszenia – 2 Kompanii Mosińsko- Puszczykowskiej ZSSW „ Strzelec”.
     W dalszej części spotkania młodzież mogła naocznie przekonać się o wojskowych umiejętnościach naszych uczniów. Maciej, uczeń klasy II przeprowadził profesjonalny pokaz musztry wojskowej uczniów klas I i II. Następnie Filip, uczeń klasy II zaprezentował repliki ASG, przedstawił ich historię i przeznaczenie, dokonał charakterystyki i omówił sposób jej używania. Zadaniem Janka, ucznia klasy II, było scharakteryzowanie umundurowania i dodatkowego wyposażenia wojskowego używanego przez uczniów naszego Liceum podczas zajęć terenowych. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz przyjmowania pozycji strzeleckich z bronią ASG: stojąc, klęcząc i leżąc. Natomiast dziewczęta z klasy I i II zaprezentowały niezwykle ważną umiejętność resuscytacji krążeniowo – oddechowej i pozycji bocznej bezpiecznej.
     W dalszej części spotkania gimnazjaliści mogli sami sprawdzić swoje predyspozycje wojskowe i poćwiczyć pod okiem starszych kolegów. Chętnych nie brakowało. Każdy chciał siebie sprawdzić, przekonać się, czy podoła żołnierskim zadaniom. Rozpoczęła się wspaniała zabawa. Goście wykonywali elementy musztry, przymierzali części mundurów, uczyli się przyjmować pozycje strzeleckie. Dużym zainteresowaniem cieszył się trenażer wojskowy „ Cyklop”, dzięki któremu mogli poćwiczyć pod czujnym okiem wojskowego instruktora z 31. Batalionu Radiotechnicznego z Wrocławia swoje umiejętności celowania. Podczas ćwiczeń każdy uczestnik na polecenie instruktora oddał trzy „strzały” w stronę tarczy. Po każdym strzale odnotowano prawdopodobne trafienia do celu lub ich brak. Wyznaczeni uczniowie omawiali każdy strzał i podawali sposoby korygowania błędów celowania lub ściągania języka spustowego.
     Organizatorzy imprezy są bardzo zadowoleni z jej przebiegu. Uczniowie liceum chętnie demonstrują umiejętności wojskowe i są dumni, że już tak wiele potrafią. Natomiast z wypowiedzi, uśmiechów i wypieków na twarzy gimnazjalistów możemy domniemać, że był to dla niech udany dzień, pełen nowych wrażeń i doświadczeń. Już dzisiaj zapraszamy gimnazjalistów do podjęcia nauki w naszym Liceum i przeżycia ciekawej przygody w mundurze.

27 grudnia 2015r.

97. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

      Uczniowie licealnych klas wojskowych naszego Zespołu Szkół wzięli udział w obchodach 97. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, które odbyły się w Środzie Wielkopolskiej. Uczestniczyli w uroczystej mszy świętej, przemaszerowali na cmentarz do kwater powstańczych, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze oraz brali udział w inscenizacji rekonstrukcji historycznej „Obozowisko powstańcze”. Na zakończenie na rynku w Środzie Wielkopolskiej został zademonstrowany pokaz rac dymnych w celu uczczenia powstańców wielkopolskich. Warto wspomnieć, że tego dnia przyrzeczenie strzeleckie złożyli uczniowie klasy wojskowej I LO ZS w Mosinie: Anastazja Ceglarek, Monika Kamińska, Piotr Krawczyk, Adrian Piotrowski oraz Piotr Egel. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów zarówno w nauce jak i służbie strzeleckiej.

17 grudnia 2015r.

Klasy wojskowe – zajęcia strzeleckie (5)

      Licealne klasy wojskowe naszego Zespołu Szkół spotkały się po raz ostatni w tym roku kalendarzowym z instruktorami strzeleckimi Mosińsko - Puszczykowskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego na wspólnych zajęciach na terenie strzelnicy w Ludwikowie. Oprócz strzelania z karabinku pneumatycznego, zostały zorganizowane również zajęcia ze strzelania z broni krótkiej - pistoletu samopowtarzalnego Walther oraz z musztry wojskowej. Wykorzystując nie sprzyjające warunki atmosferyczne – padający deszcz, zostały przeprowadzone także ćwiczenia survivalowe – umiejętność rozpalania ognia traperskiego.
Podsumowanie zajęć strzeleckich odbyło się przy ognisku, w czasie którego omówione zostały plany na drugi semestr roku szkolnego 2015/2016 klas wojskowych ZS w Mosinie.

4 - 6 grudnia 2015r.

Klasy wojskowe
Manewry Strzeleckie „Mosina Jesień 2015”

      Nasze klasy wojskowe wzięły udział w Jesiennych Manewrach - Mosina 2015, zorganizowanych przez ZS „Strzelec”. Tradycyjnie bazą tegorocznych manewrów były gościnne mury OSP Mosina, gdzie uczestnicy zostali zarejestrowani i podzieleni na drużyny. Ogólna tematyka manewrów przedstawiała się następująco: zajęcia sprawnościowo – koordynacyjne i ruchowe, marsz z pełnym oporządzeniem wojskowym, szkolenie z BHP, nauka składania i rozkładania broni, szkolenie z zakresu nawigacji, zajęcia w terenie m.in: zwiad, dowodzenie pododdziałem, poruszanie patrolu, przetrwanie w lesie w różnych warunkach terenowych, reakcja na kontakt z przeciwnikiem oraz strzelanie. Warto wspomnieć, że już od początku trwania manewrów uczniowie po otrzymaniu odpowiedniego instruktażu wystawiali warty zabezpieczając budynek OSP Mosina oraz pełnili dyżury przy głównym wejściu do remizy strażackiej. Dodatkowo przećwiczone zostały również elementy pierwszej pomocy przedmedycznej pod okiem doświadczonych ratowników medycznych oraz odbyły się zajęcia teoretyczne ze znajomości regulaminów i stopni wojskowych oraz z wiedzy dotyczącej historii Polski. Oczywiście jak na każdych manewrach i tym razem uczniowie doskonalili swoje umiejętności z zakresu musztry wojskowej tak indywidualnej jak i zbiorowej. Na zakończenie manewrów odbył się apel podsumowujący po którym uczniowie rozjechali się do domów.

26 listopada 2015r.

Klasy wojskowe – zajęcia strzeleckie (4)

     Uczniowie klas I i II LO (klasy wojskowe) spotkali się po raz kolejny z instruktorami strzeleckimi Bractwa Kurkowego w Mosinie na wspólnych zajęciach strzeleckich na terenie strzelnicy w Ludwikowie. Oprócz strzelania z karabinku pneumatycznego, zostały zorganizowane również zajęcia z rzutu ćwiczebnym granatem zaczepnym RG-42 w pozycji stojącej. Szkoleniowy granat ręczny RG-42 jest pomocą poglądowa ułatwiająca zapoznanie szkolonych z budową zewnętrzną granatów ręcznych. W nauczaniu zasad obchodzenia się z granatami w/w granat służy do demonstrowania sposobu uzbrojenia i rzucania nimi. Zanim uczniowie wykonali pierwsze rzuty granatem, zostali przeszkoleni z zasad jak je prawidłowo trzymać i wyciągać zawleczkę oraz co się dzieje z dźwignią spustową po jej zwolnieniu. Kolejnym etapem szkolenia były zajęcia terenowe z tzw. taktyki zielonej m.in. mała strzelanka z ASG i maskowanie. Głodni i zmarznięci mogli się ogrzać i upiec kiełbaskę przy ognisku. Najlepsi strzelcy to tym razem uczniowie klasy I LO: pierwsze strzelanie – Anastazja Ceglarek I miejsce, Sandra Pawlikowska II miejsce, Natalia Gryczka III miejsce. Drugie strzelanie: Piotr Krawczyk – I miejsce, Piotr Egel – II miejsce, Adrian Piotrowski – III miejsce.

21 listopada 2015r.

Ćwiczenia ze strzelcami licealnych klas wojskowych

     W sobotę uczniowie klas wojskowych ZS w Mosinie należący do ZS „Strzelec” odbyli ćwiczenia z tzw. taktyki zielonej, na których przećwiczyli poruszanie się w lesie, formacje, zwiad, pokonywanie przesieki leśnej, jak przedostać się niezauważonym pod posterunek wroga oraz jak zrywać kontakt ogniowy i oddalić się z pola walki.

19 listopada 2015r.

Klasy wojskowe LO w Krzesinach

     Klasy wojskowe udały się do 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego, która jest jednostką lotniczą przeznaczoną do realizacji zadań bojowych w ramach narodowego systemu obrony oraz sił zdolnych do przerzutu wysokiej gotowości NATO. Eskadry Lotnicze realizują zadania zwalczania celów powietrznych, niszczenia obiektów naziemnych i nawodnych oraz wykonywania zadań lotniczych szczebla operacyjno - taktycznego.
Pomimo niekoniecznie sprzyjających warunków atmosferycznych, wietrznej pogody nasi uczniowie mieli okazje zobaczyć sprzęt jakim latali polscy lotnicy w czasach PRL-u m.in. MIG-a 11, MIG-a 19, czy tygrysi „Jastrząb”. Oczywiście największą atrakcją podczas zwiedzania krzesińskiej bazy lotniczej było poznanie z bliska samolotu myśliwskiego F-16. Zakupiony przez Polskę wielozadaniowy samolot F-16 C/D Block 52+ to najbardziej zaawansowany samolot tego typu w NATO. Warto wspomnieć, że mieliśmy także okazje poznać zadania oraz zobaczyć sprzęt na którym służy lotniskowa straż pożarna oraz dodatkowo zaprezentować swoje umiejętności z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej m.in. z resuscytacji krążeniowo-oddechowej czy umiejętnością posługiwania się karabinkiem automatycznym AK-47 czy karabinem maszynowym PK/PKS. Podczas zwiedzania muzeum mogliśmy zobaczyć: Jaka – 11, PZL – 104 Wilga 35A, TS – 8 Bies czy słynnego z czasów I wojny światowej Fokkera Dr.1. Kolejnym, a zarazem ostatnim punktem naszej wizyty było zapoznanie jej uczestników z umundurowaniem pilota F-16 i jego wyposażeniem w środki pozwalające na przeżycie trudnych chwil. W szkole zameldowaliśmy się po godzinie 14.00 cały czas będąc pod wrażeniem tego co zobaczyliśmy, usłyszeliśmy i czego się nauczyliśmy w czasie naszego pobytu w 31 Bazie lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny.

16 listopada 2015r.

Uczniowie klas wojskowych na „Dniu Wojskowym”
w SP w Szczodrzykowie (gmina Kórnik)

     W Szkole Podstawowej w Szczodrzykowie im. Jana Pawła II odbył się „Jesienny Happening Historyczny zatytułowany III Dzień Wojskowy”, w którym wzięli udział uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych wraz z nauczycielami. Najważniejszym punktem tego dnia była tzw. „żywa lekcja wojskowości” poświęcona klasom wojskowym i organizacjom strzeleckim, którą przygotowali wspólnie z organizatorem uczniowie klas wojskowych ZS w Mosinie im. Adama Wodziczki oraz członkowie Zespołu Strzeleckiego „Strzelec”. Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły mieli możliwość zobaczenia, dotknięcia, przymierzenia i wypróbowania artefaktów militarnych związanych ze współczesną wojskowością. Uczniowie klas wojskowych zaprezentowali swoją wiedzę i umiejętności w pokazach musztry, przyjmowaniu pozycji strzeleckich, replik broni używanych w ćwiczeniach terenowych oraz umundurowania i oporządzenia wojskowego. Na początku Dnia Wojskowego została zaprezentowana prezentacja multimedialna, na której uczniowie szkoły podstawowej mieli możliwość obejrzenia tego, czym zajmują się uczniowie klas wojskowych ZS w Mosinie. Kolejnym punktem Dnia Wojskowego był pokaz musztry indywidualnej i zespołowej, którą poprowadził uczeń II LO klasy wojskowej st. strzelec Maciej Przybyszewski. Musztra to trening żołnierski, którego celem jest wyszkolenie żołnierzy w sprawnym wykonywaniu rozkazów. W czasie tego pokazu uczniowie SP w Szczodrzykowie mieli okazje zobaczyć elementy musztry wojskowej z zakresu sprawnego zajmowania miejsca w szyku podczas zbiórek m.in. w szeregu, dwuszeregu, kolumnie marszowej, marsz krokiem równym i defiladowym, zwroty w miejscu itd. Największa frajdę i zaciekawienie wśród uczniów sprawił rozkaz „granat padnij!”, na który uczniowie klas wojskowych szybko i gwałtownie padli na podłogę. Kolejnym etapem zajęć był pokaz replik broni używanych w czasie zajęć terenowych oraz umundurowanie i oporządzenie wojskowe, które zaprezentował i omówił uczeń II LO klasy wojskowej kapral Filip Słodkowski. W czasie tego pokazu zaprezentowane zostały m.in.: karabin snajperski powtarzalny Accuracy International AXMC, G36C – subkarabinek z celownikiem mechanicznym, strzelba M1014 Joint Service Combat Shotgun oraz karabinek AK 47 automat Kałasznikowa potocznie nazywany kałasznikow. W zakresie umundurowanie przedstawione zostały: mundur wzór 93 w kamuflażu pantera oraz mundur wzór 2010, który zastąpił w wojsku polskim używane wcześniej umundurowanie polowe wz. 93, umundurowanie ucznia klasy wojskowej ZS w Mosinie: koszula koloru khaki, bluza mundurowa i spodnie mundurowe z szelkami wzór 93, buty koloru czarnego, beret zielony, umundurowanie strzelca: koszula koloru czarnego/khaki, bluza mundurowa i spodnie mundurowe z szelkami wzór 93, buty koloru czarnego, pas koloru czarnego, beret koloru czarnego, na pagonach „S” strzeleckie. W zakresie oporządzenia wojskowego zaprezentowany został strój maskujący Ghillie suit jackal, których używają głównie strzelcy wyborowi. Strój ten rożni się od innych metod kamuflowania, swoim naturalnym wyglądem i rozmywaniem sylwetki człowieka, kamizelka taktyczna wojskowa 988/MON wzór 93, kamizelka OLV – kamizelka kuloodporna przeznaczona dla żołnierzy wojsk lądowych, OP-1 czyli ogólnowojskowy płaszcz ochronny obecnie zastępowany w wojsku przez FOO-1, zasobnik żołnierski wzór 97 czyli nowoczesny plecak wojska polskiego wykonany z poliestru, maski przeciwgazowe MC-1 oraz maska przeciwgazowa MP-4 potocznie nazywana „buldog”. Na koniec odbył się pokaz pozycji strzeleckich, w czasie którego uczniowie mogli zobaczyć jak przyjmuje się pozycje strzeleckie stojąc, klęcząc i leżąc oraz jak przemieszczać się z bronią czołgając się. Zaprezentowaniem i omówieniem tych umiejętności zajął się uczeń II LO klasy wojskowej kapral Jan Koralewski. Żywe lekcje dają uczniom szansę poznania naszych dziejów od strony praktycznej. Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły mieli możliwość zobaczenia, dotknięcia, przymierzenia i wypróbowania w/w przedmiotów militarnych związanych współczesną wojskowością Rzeczypospolitej Polskiej. Nauka poprzez zabawę pozostaje jednym z głównych celów tego projektu. Uczniowie SP w Szczodrzykowie chętnie wcielali się w rolę uczniów klas wojskowych i strzelców. Po skończonej lekcji jeszcze długo „oblegali” prowadzących zajęcia, zadawali pytania, przymierzali wojskowe stroje i oswajali się z replikami broni i oporządzeniem wojskowym używanym przez uczniów klas wojskowych ZS w Mosinie. Tego dnia oprócz bezpośredniego obcowania z tematyką wojskową, przed poszczególnymi uczniami zostały postawione zadania do wykonania z musztry wojskowej czy technik strzeleckich. Pod okiem uczniów kas wojskowych uczniowie ze Szczodrzykowa przećwiczyli elementy musztry wojskowej, zapoznali się z replikami broni ucząc się m.in: chwytów broni, odbezpieczenia i przeładowania broni, wymiany magazynka czy pozycji strzeleckich.
„III Dzień Wojskowy” upłynął szybko i efektywnie, mosińscy uczniowie wywiązali się wzorowo z powierzonych im zadań, a efektem dużego zainteresowania były duże kolejki uczniów chętnych do przymierzenia oporządzenia wojskowego, czy krótkiego instruktażu z trzymania replik broni. Warto też wspomnieć, że uczniowie i niektórzy nauczyciele Szkoły Podstawowej w Szczodrzykowie w czasie „III Dnia Wojskowego” byli ubrani w stroje wojskowe lub harcerskie z emblematami symboli narodowych.
Chciałbym podziękować wszystkim tym, którzy pomogli mi zorganizować i przeprowadzić projekt dotyczący klas wojskowych i organizacji strzeleckich. Szczególne podziękowania kieruje do uczniów klas wojskowych ZS w Mosinie im. Adama Wodziczki oraz dyrekcji tej szkoły. Osobne podziękowania kieruje do pani Danusi Rozmierek i dyrekcji SP w Szczodrzykowie, bez pomocy, których nie poradziłbym sobie z logistyką tego projektu.
Zaangażowanie uczniów, uśmiechy na ich twarzach, pasja w wykonywaniu poszczególnych zadań, gromkie brawa dla prowadzących zajęcia oraz ten charakterystyczny błysk w oku na widok musztry wojskowej czy oporządzenia wojskowego i replik broni czy umiejętność odróżnienia karabinku od strzelby dowodzą, że takie działania mają sens i dają duży „zastrzyk” wiedzy oparty na rekonstrukcji i ćwiczeniach praktycznych zagadnień związanych z szeroko rozumianą wojskowością.

Robert Steinitz
SP w Szczodrzykowie

9 listopada 2015r.

LO - klasa wojskowa
Cześć ich pamięci

„Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci”
                Wisława Szymborska

     Kolejnym zadaniem, wyznaczonym uczniom klasy pierwszej liceum ogólnokształcącego o profilu wojskowym, było uprzątnięcie po uroczystości Wszystkich Świętych zbiorowej mogiły pomordowanych przez hitlerowców 20 października 1939 mieszkańców Mosiny. Z inicjatywą wyszedł do młodzieży przedstawiciel Wojskowej Komendy Ubezpieczeń kpt. Jacek Marczak. Uczniowie z chęcią przystąpili do realizacji zadania i wspólnie z kpt. Jackiem Marczakiem udali się na parafialny cmentarz w Mosinie i posprzątali mogiłę. Trzeba było pozamiatać opadłe liście i uporządkować wypalone znicze. Pracy było dużo, gdyż mieszkańcy Mosiny pamiętają o lokalnych bohaterach, a symbolem pamięci i hołdu jest zapalony znicz. Następnie złożyliśmy wiązankę kwiatów pod miejscem pamięci na Placu 20 Października w Mosinie.

29 października 2015r.

Klasy wojskowe - zajęcia strzeleckie (3)

     Uczniowie klas I i II LO (klasy wojskowe) spotkały się po raz kolejny z instruktorami strzeleckimi Bractwa Kurkowego w Mosinie, na wspólnych zajęciach strzeleckich na terenie strzelnicy w Ludwikowie. Oprócz strzelania z karabinku pneumatycznego, zostały zorganizowane również zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej, w czasie których uczniowie zapoznali się i przećwiczyli umiejętność wykonywania udrożnienia górnych dróg oddechowych – rękoczynem czoło – żuchwa, pozycji czterokończynowej i pozycji bocznej – bezpiecznej. Dodatkowo zorganizowano również punkty, na których uczniowie mogli udoskonalić i przećwiczyć umiejętność posługiwania i strzelania z łuku bloczkowego oraz z musztry żołnierskiej. Kolejnym etapem szkolenia były zajęcia terenowe z tzw. taktyki zielonej, w czasie których uczyliśmy się maskowania i przyjmowania pozycji strzeleckiej wykorzystując uwarunkowania terenowe. Wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek były okazją do podsumowania miesiąca października, który był bardzo intensywny z zakresu szkolenia strzeleckiego i przebytych kilometrów w ramach marszobiegów. W szkole zameldowaliśmy się około godziny 15.00 pełni zapału do dalszych ćwiczeń i szkoleń.

22 października 2015r.

Jesienny marszobieg licealnych klas wojskowych

     Klasy wojskowe liceum ogólnokształcącego naszego Zespołu Szkół wybrały się na jesienny marszobieg w kierunku Żabinka. Jak co roku udaliśmy się do grobów zabitych mieszkańców Śremu w czasie II wojny światowej. Nasi uczniowie zadbali o porządek na grobach, zapalili znicze, wystawili warty honorowe oraz uczcili minutą ciszy wszystkich pomordowanych.
     Kolejnym etapem marszobiegu były zajęcia terenowe, w czasie których odbyło się szkolenie z tzw. maskowania czyli zabezpieczenia bojowego. Cele maskowania osiąga się poprzez: ukrywanie, pozorowanie, działanie demonstracyjne lub dezinformacje. W naszym scenariuszu zajęć uczeń Filip Słodkowski mając na sobie profesjonalny strój maskujący oraz wykorzystując uwarunkowanie terenu zajął pozycję strzelecką. Zadaniem pozostałych uczniów było odnalezienie Filipa idąc przesieką leśną w szyku zwanym tyralierą.
     Podsumowując - marszobieg był bardzo intensywny pokonaliśmy ok 15 km, w tym biegnąc ok 2 km. Pogoda dopisała, obyło się bez kontuzji a w szkole zameldowaliśmy się cali i zdrowi o godzinie 15.00.

17 października 2015r.

Marsz do Krajkowa
licealnych klas wojskowych

     W sobotę uczniowie licealnych klas wojskowych naszego Zespołu Szkół odbyli wraz z instruktorami ZS „Strzelec” marsz do Krajkowa, w trakcie którego młodzi adepci zapoznali się tematyką bytowania i przetrwania w różnych warunkach terenowych. Ostateczny wynik to 24 km przebytego marszu!

8 października 2015r.

Zajęcia ze strzelectwa sportowego (2)

     W czwartek uczniowie klas I i II LO (klasy wojskowe) ponownie wzięli udział w zajęciach ze strzelectwa sportowego na terenie strzelnicy w Ludwikowie. Oprócz strzelania z karabinu pneumatycznego, które zaliczyli wszyscy uczestnicy zajęć, dodatkowo mogli zapoznać się z techniką posługiwania się i strzelania z łuku sportowego tzw. łuku bloczkowego. Ponownie zostały przeprowadzone zajęcia z musztry indywidualnej i zbiorowej, w której nasi uczniowie, a szczególnie klasy pierwszej robią coraz większe postępy. Dodatkową atrakcją było wspólne ognisko i możliwość lepszego poznania się nie tylko uczniów, ale również kadry instruktorskiej. Na końcu zajęć odbył się apel podsumowujący, na którym przedstawiono najlepsze wyniki strzeleckie. Tym razem zwyciężył uczeń klasy pierwszej LO Piotr Egel, któremu serdecznie gratulujemy sukcesu. Warto wspomnieć, ze wszyscy uczniowie, którzy ponownie wzięli udział w zajęciach poczynili postępy w strzeleckim rzemiośle uzyskując większą liczbę punktów w stosunku do pierwszego strzelania. Po skończonych zajęciach w drogę powrotna ruszyliśmy pieszo zaliczając kolejny marszobieg w ramach przygotowań do szkolnego rajdu i planowanego jesiennego marszobiegu, który odbędzie się pod koniec października. W szkole zameldowaliśmy się o godzinie 15.00 w dobrych humorach i bez kontuzji.

3 października 2015r.

Nasi wojskowi z LO w CSWL w Poznaniu
na obchodach święta jednostki.

     Sobotnie słoneczne przedpołudnie 3 października uczniowie klasy I liceum ogólnokształcącego o profilu wojskowym spędzili w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych im. Hetmana Polnego Koronnego w Poznaniu i wzięli udział w uroczystych obchodach święta jednostki. Pierwszoklasiści byli świadkami przysięgi wojskowej żołnierzy służby przygotowawczej i kursu podoficerskiego muzyków orkiestr wojskowych z SPWLąd. Następnie uczniowie obserwowali wręczanie wyróżnionym żołnierzom odznaczeń, aktów mianowania na kolejny stopień wojskowy, odznak tytułu honorowego oraz odznak pamiątkowych. Na zakończenie uroczystej zbiórki goście podziwiali defiladę żołnierzy, dynamiczny pokaz wyszkolenia żołnierzy oraz pokaz sprzętu wojskowego historycznego z ekspozycji broni pancernej (między innymi: czołgów M60, T34, czołgu lekkiego T70 lekkiego samochodu opancerzonego wz.34, Tankietki TKS) i współczesnego (między innymi: czołgu: Leopard 2A5, PT-91,T-72, bojowego wozu piechoty). Pokaz sprzętu wojskowego połączony został z ciekawa prelekcją historyczną związaną z II wojną światową. Oprócz sprzętu wojskowego zaprezentowane zostały samochody należące do Biura Ochrony Państwa oraz sprzęt wojskowy z prywatnych kolekcji. Po zakończeniu defilady uczniowie mogli z bliska podziwiać pojazdy, posmakować wojskowej grochówki lub porozmawiać z żołnierzami. Jednak nasi uczniowie najbardziej byli zainteresowani zbieraniem pamiątkowych łusek po nabojach, które zostały użyte podczas pokazów. Sobotnia wizyta w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych weszła już do tradycji naszego liceum, które od trzech lat włącza się w obchody święta współpracującej ze szkołą jednostką.

1 października 2015r.

Zajęcia ze strzelectwa sportowego

     W czwartek uczniowie klas I i II LO (klasy wojskowe) wzięli udział w zajęciach ze strzelectwa sportowego na terenie strzelnicy należącej do Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Mosinie, która znajduje się w Ludwikowie. Strzelectwo sportowe należy traktować jako jedną z dyscyplin wyrabiających zdolność koncentracji, zdyscyplinowanie, pewną rękę. Zajęcia poprowadzili nasi gospodarze czyli Bracia Kurkowi, którzy po przedstawieniu historii swojego bractwa i zapoznaniu uczniów z regulaminem strzelnicy przystąpili do instruktażu z podstawowych zasad strzelania sportowego. Po zajęciach teoretycznych uczniowie przystąpili do strzelania: najpierw próbnego (3 strzały) a później właściwego (10 strzałów) z karabinu pneumatycznego. Warto wspomnieć, ze uczniowie którzy byli już po strzelaniu doskonalili się z musztry indywidualnej i zbiorowej, czym zrobili duże wrażenie na instruktorach bractwa kurkowego. Na koniec odbył się apel, na którym zostały podsumowane zajęcia strzeleckie. Najlepszym strzelcem okazał się (nie pierwszy raz zresztą): uczeń II LO klasy wojskowej kapral ZS „Strzelec” Jan Koralewski. Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć ruszyliśmy w drogę powrotna do szkoły, w której zameldowaliśmy się o godzinie 15.00. Niebawem kolejne zajęcia w Kurkowym Bractwie Strzeleckim w Mosinie – już nie możemy się doczekać.

19 września 2015r.

Szkolenie wodne ZS „Strzelec”

     W sobotę odbyły się zajęcia wodne organizowane przez organizację ZS „Strzelec”, w której wzięli udział uczniowie klas mundurowych naszego Zespołu Szkół. W zakres zajęć wchodziła nauka przeprawienia się przez rzekę/jezioro jak i bezpieczne przetransportowanie ważnych elementów takich jak ubrania, dokumenty i inne...

17 września 2015r.

KARBALA

     W czwartek klasy I i II LO (klasy wojskowe) wraz z nauczycielem edukacji wojskowej i panią pedagog wybrali się do Poznania (Multikino) na film Krzysztofa Łukaszewicza pt: Karbala. Film opowiada o wydarzeniach, które przez wiele lat były największą tajemnicą państwową. Podczas islamskiego święta Aszura w irackim mieście Karbala, bojówki Al-Kaidy i As-Sardy zaatakowały polskie i bułgarskie oddziały wojskowe, które broniły miejskiego ratusza – City Hall. Heroiczna postawa, wola wali i determinacja sprawiły, że polsko-bułgarska formacja wygrała bitwę z islamskimi rebeliantami, największą od czasów II wojny światowej bez strat własnych!

17 września 2015r.

Zlot Organizacji Proobronnych - "Tobie Ojczyzno"

     W czwartek, 17.09.2015r. w Warszawie, na zaproszenie Ministra Obrony Narodowej, wicepremiera Tomasza Siemoniaka, uczniowie II klasy wojskowej liceum ogólnokształcącego naszego Zespołu Szkół: Filip Słodkowski, Jan Koralewski i Maciej Przybyszewski, reprezentując ZS „Strzelec” Wągrowiec uczestniczyli w zlocie Organizacji Proobronnych pod hasłem "Tobie Ojczyzno". Spotkanie odbyło się przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Nasi uczniowie wzięli udział w uroczystej zmianie warty i przepięknej defiladzie przed najwyższymi władzami państwowymi i wojskowymi. Serdecznie gratulujemy!


Partnerzy
klasy wojskowej
Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół
im. Adama Wodziczki
w Mosinie31 Baza Lotnictwa Taktycznego Poznań - Krzesiny

Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu

31. batalion radiotechniczny we Wrocławiu

Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Mosinie

Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Mosinie

Survive


Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie

62-050 Mosina, ul. Topolowa 2, tel. 61-81-32-922, e-mail: zsmosina @powiat.poznan.pl

Witrynę redaguje: Paweł Zawieja