Liceum Ogólnokształcące
klasy wojskowe
AKTUALNOŚCI
2016/2017


1 czerwca 2017r.

Zajęcia ze strzelectwa sportowego (cz.5)

     Uczniowie drugiej klasy naszego liceum o profilu wojskowym odbyli kolejne zajęciach strzeleckie na terenie strzelnicy należącej do Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Mosinie, która znajduje się w Ludwikowie. Tym razem naszym podstawowym zadaniem było powtórne przestrzelanie nowych wiatrówek Gamo CFX Royal, które służą nam do nauki strzelectwa sportowego. Tym razem uczniowie strzelali na zasadzie „masz ograniczony czas na strzał do tarczy”. Uczniowie musieli wykazać się dużą sprawnością manualną i maksymalną koncentracją, żeby oddać 10 precyzyjnych strzałów mając ograniczony na to czas. Z powierzonego zadania większość uczniów wywiązała się bardzo dobrze. Podsumowaniem ostatnich zajęć strzeleckich w tym roku szkolnym było wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek oraz innych przysmaków serwowanych przez naszych uczniów.

18 maja 2017r.

Zajęcia ze strzelectwa sportowego (cz.4)

     W czwartek nasi "wojskowi" z klasy II LO wzięła udział w kolejnych zajęciach ze strzelectwa sportowego na terenie strzelnicy należącej do Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Mosinie, która znajduje się w Ludwikowie.
Strzelectwo sportowe jest jednym z elementów, które doskonali się w czasie zajęć z edukacji wojskowej i należy je traktować jako jedną z dyscyplin wyrabiających zdolność koncentracji, zdyscyplinowanie, pewną rękę. Uczniowie przypomnieli sobie regulamin strzelnicy oraz podstawowe zasady strzelania sportowego. Po zajęciach teoretycznych przystąpiono do strzelania: najpierw próbnego (3 strzały) a później właściwego (10 strzałów) z tzw. popularnej wiatrówki czyli karabinu pneumatycznego z pozycji stojącej i podpartej. Najlepszymi strzelcami okazali się Jan Koralewski, Anastazja Ceglarek, Piotr Egel i Adrian Piotrowski.


25 kwietnia 2017r.

Wielkopolskie mistrzostwa klas mundurowych

     Mistrzostwa rozpoczęły się o godz. 9.00 w Nietążkowie, które obserwowali goście honorowi - żołnierze amerykańscy stacjonujący w Żaganiu. Zawodnicy konkurowali w kilku dyscyplinach. Były to m. in. rzut granatem, strzelnica, sztafeta, konkurencja strażacka, bieg na czas z noszami, pierwsza pomoc. Pomimo zimnej aury naszej drużynie udało się sklasyfikować w połowie stawki na około 20 drużyn przybyłych z całej Wielkopolski.
Po zakończonych zawodach była możliwość zwiedzenia budynków szkoły oraz posilenia się wojskowa grochówką.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie II klasy Liceum Ogólnokształcącego (klasa wojskowa) - Piotr Egel, Adrian Piotrowski, Jan Koralewski, Anastazja Ceglarek, Marta Krukowska i Piotr Krawczyk.


16 marca 2017r.

„Wyklęty”

W czwartek nasze klasy wojskowe udały się do Poznania na projekcję filmu „Wyklęty”, którego akcja toczy się w Polsce, w drugiej połowie lat 40. XX wieku. Jego bohaterami są członkowie zbrojnego podziemia niepodległościowego walczący z reżimem komunistycznym o powojenny kształt ojczyzny. Film nawiązuje do historii ostatniego Żołnierza Niezłomnego - Józefa Franczaka, ps. „Lalek”. Film jest pełnometrażowym debiutem Konrada Łęckiego, reżysera a zarazem scenarzysty. Główne role zagrali: Wojciech Niemczyk, Marcin Kwaśny, Marek Siudym, Piotr Cyrwus, Janusz Chabior, Robert Wrzosek, Jarosław Witaszczyk, Hanna Świętnicka. W filmie wzięło także udział kilkuset statystów i członków grup rekonstrukcyjnych z całej Polski.

01 (51 kB)

8 grudnia 2016r.

Zajęcia ze strzelectwa sportowego (cz.3)

     Klasa II LO wzięła udział kolejny raz w zajęciach strzeleckich na terenie strzelnicy należącej do Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Mosinie, która znajduje się w Ludwikowie. Tym razem naszym podstawowym zadaniem było przestrzelanie nowych wiatrówek Gamo CFX Royal, które od tej pory będą nam służyć do nauki strzelectwa sportowego. Wiatrówka ta ma stałą, gwintowaną lufą kaliber 4,5 mm długą na 44 cm. Zastosowano w niej dźwignię dolnego naciągu, co korzystnie wpłynęło na wygodę napinania oraz na jej celność. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem tej broni jest zastosowanie obrotowego portu ładowania śrutu - gdy sprężyna jest już napięta port jest otwierany poprzez obrót i śrut jest ładowany do portu. Jego prędkość początkowa to 305 m/s! Bezpieczeństwo strzelania gwarantuje blokada spustu - jej nastawna dźwignia znajduje się wewnątrz kabłąka (osłony spustu) tuż przed językiem spustowym. W pozycji zabezpieczonej dźwignia ta uniemożliwia wygodne położenie palca na języku spustowym, a nawet świadome jego ściągnięcie nie spowoduje strzału. Wiatrówka posiada otwarte, mechaniczne przyrządy celownicze wyposażone w światłowody: czerwony w muszce oraz dwa zielone w szczerbince - regulowanej w pionie i poziomie. Bron została skalibrowana i przestrzelana przez opiekuna, instruktora oraz uczniów klasy wojskowej. W drugiej części zajęć odbyło się strzelanie z małokalibrowej broni strzeleckiej. Tym razem uczniowie strzelali na zasadzie „nie trafiasz odpadasz” do celu tzw. flipa, który jest ruchomym celem przeznaczonym dla wiatrówek o średniej i dużej mocy od 12J, może też być używany przez silne wiatrówki pistolety na bliższym dystansie. Zasada działania jest bardzo prosta. Po trafieniu w cel, flip obraca się do dookoła środkowej osi i przeskakuje o 15 cm. Jednocześnie kolejna tarczka podnosi się i jest gotowa do trafienia. Flip wymaga - zmusza strzelca do przygotowania się do każdego kolejnego strzału ze względu na zwiększanie się odległości między strzelającym, a celem. Najlepsi w tym zadaniu okazali się: Jan Koralewski, Piotr Egel i Sandra Pawlicka. Podsumowaniem zajęć strzeleckich było wspólne ognisko.

7

24 listopada 2016r.

Klasy wojskowe – zajęcia strzeleckie (2)

     Klasa wojskowa (II LO) spotkała się po raz drugi w tym roku szkolnym z instruktorami Strzeleckimi Bractwa Kurkowego w Mosinie, na wspólnych zajęciach strzeleckich na terenie strzelnicy w Ludwikowie. Oprócz strzelania z karabinku pneumatycznego, został zorganizowany także strzelecki tor sprawnościowy w czasie którego uczniowie musieli wykazać się nie tylko „sprawnym okiem” ale i również zwinnością i szybkością. Najlepsze wyniki uzyskali Adrian Piotrowski, Piotr Egel i Patryk Przybylak. Wykorzystując niesprzyjające warunki atmosferyczne – duża wilgotność, zostały przeprowadzone także ćwiczenia survivalowe z umiejętności rozpalania ognia traperskiego. Dodatkowo uczniowie wykonali także karty pracy z przedmiotu historia i społeczeństwo na temat: „Zmiany terytorialne Polski od X-XX wieku”. Podsumowaniem zajęć strzeleckich było wspólne ognisko, w czasie którego omówione zostały plany na grudzień roku szkolnego 2016/2017 klas wojskowych ZS w Mosinie.

16 listopada 2016r.

Wyjazd do CSWL im. hetmana polnego koronnego Stefana Czarnieckiego w Poznaniu

     Uczniowie klasy II LO o profilu wojskowym wraz z nauczycielem edukacji wojskowej pod okiem instruktora wojskowego majora Sałaty mieli możliwość zapoznania się i przetestowania broni strzeleckiej używanej przez drużynę zmechanizowaną w Wojsku Polskim w ramach ćwiczeń na tzw. ”Śnieżniku” w CSWL im. hetmana polnego koronnego Stefana Czarnieckiego m.in. karabinka kbk AK MS, karabinu maszynowego PK czy granatnika przeciwpancernego RPG – 7W. Dodatkowo uczniowie udali się pod pomnik patrona jednostki wojskowej oraz zwiedzili izbę pamięci gdzie pan major przedstawił krótki życiorys bohatera potopu szwedzkiego, podkreślając jego największe zasługi dla naszej Ojczyzny. Stefan Czarniecki - pogromca Rosjan (Połonka, Czereja, Kuszliki), wielokrotnie ranny (Monasterzyska, Busza, Kraków, Strzemeszno, dwukrotnie Głuchów, Lisianka) w tym czterokrotnie ciężko! Spośród wszystkich wielkich wodzów RP najdłużej w służbie w WP (od 1621 do 1665). Postać Czarnieckiego zawsze kojarzyła się z cechami najlepszymi i najwznioślejszymi – umiłowania Ojczyzny, szacunku i służby dla niej. Te pozytywne cechy obywatelskie Stefana Czarnieckiego, połączone z jego zdolnościami wojskowymi leżały u podstaw wybrania go przez kadrę dowódczą CSWL w Poznaniu za swojego patrona. Pan major przedstawił też historię CSWL w Poznaniu oraz oprowadził nas po w/w obiekcie wojskowym racząc nas żołnierskimi opowieściami. Największe wrażenie zrobił na nas symulator/trenażer kierowców KTO Rosomak Jaskier, który przeznaczony jest do wykorzystywania w procesie nauczania mechaników - kierowców oraz doskonaleniu przez nich umiejętności jazdy w trudnych warunkach. Symulatory te mogą być ze sobą zintegrowane, tworząc w zależności od potrzeb strukturę plutonu lub kompanii Ponadto każdy Jaskier może być połączony w wdrażanym w Silach Zbrojnych RP systemem szkolno-treningowym do broni strzeleckiej „Śnieżnik”, na którym również ćwiczymy. Nasi uczniowie mieli okazje zasiąść za sterami Jaskiera i zostali poddani testom m.in.: ruszania i zatrzymania w terenie płaskim oraz na zboczu czy jazdy w różnych warunkach terenowych i atmosferycznych.

27 października 2016r.

Jesienny marszobieg klasy wojskowej w kierunku Żabinka

Klasa wojskowa wybrała się na jesienny marszobieg w kierunku Żabinka. Jak co roku celem naszego marszobiegu były groby pomordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej mieszkańców Śremu. Nasi uczniowie zadbali o porządek na grobach, zapalili znicze, wystawili warty honorowe oraz uczcili minutą ciszy wszystkich pomordowanych. W tym roku szkolnym postanowiliśmy odbyć tradycyjny jesienny marszobieg nową trasą zwiększając ilość przebytych kilometrów. Podsumowując - marszobieg był bardzo intensywny pokonaliśmy ok 30 km. Pogoda dopisała, obyło się bez kontuzji a w szkole zameldowaliśmy się cali i zdrowi.

20 października 2016r.

Zajęcia ze strzelectwa sportowego

     Uczniowie II klasy wojskowej liceum ogólnokształcącego wzięli udział w zajęciach ze strzelectwa sportowego na terenie strzelnicy należącej do Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Mosinie, która znajduje się w Ludwikowie. Strzelectwo sportowe należy traktować jako jedną z dyscyplin wyrabiających zdolność koncentracji, zdyscyplinowanie, pewną rękę. Po zajęciach teoretycznych uczniowie przystąpili do strzelania: najpierw próbnego (3 strzały) a później właściwego (10 strzałów) z tzw. popularnej wiatrówki czyli karabinu pneumatycznego. Warto wspomnieć, ze uczniowie przećwiczyli również umiejętności strzeleckie strzelając z małokalibrowej broni strzeleckiej (tzw kbk – 10 strzałów) przeznaczonej do szkolenia żołnierzy oraz w celach sportowych i rekreacyjnych. Najlepsze wyniki strzeleckie uzyskały tym razem dziewczyny: Anastazja Ceglarek, Marta Krukowska i Sandra Pawlicka. Wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek zakończyły zajęcia praktyczne oraz były okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy z Mosińskim Bractwem Kurkowym z zakresu szkolenia strzeleckiego.

13 października 2016r.

„Wołyń”

     Klasy wojskowe wraz z opiekunami wybrały się na najnowszy film Wojtka Smarzowskiego pt: „Wołyń”. Akcja filmu obejmuje okres od wiosny 1939 roku do lata 1945 roku, a główna jej część toczy się w wiosce zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów, w południowo-zachodniej części województwa wołyńskiego. Wydarzenia z czasów II wojny światowej na kresach wschodnich przez cale lata pomijano milczeniem. W tragicznej „wojnie domowej”, która objęła znajdujące się pod okupacja niemiecka: Wołyń, Małopolskę Wschodnią, Podkarpacie i Lubelszczyznę, zginęło około 100 tys. Polaków, zamordowanych przez nacjonalistów z UPA walczących o niepodległość Ukrainy, a także około 15 tys. Ukraińców, będących ofiarami polskich akcji samoobronnych i odwetowych. Prócz uczczenia pamięci ofiar ludobójstwa na Kresach, reżyser postawił sobie również zadanie skonfrontowania widzów ze skutkami, jakie niesie za sobą nienawiść na tle narodowościowym, religijnym czy rasowym. W rzezi wołyńskiej ginęli ludzie z powodu przynależności etnicznej i narodowej – stanowi to ostrzeżenie i naukę dla współczesnego świata.
Warto wspomnieć, że uczniowie klas wojskowych ZS w Mosinie im. Adama Wodziczki odbyli kilka lekcji historii: „Polacy i Ukraińcy w II RP. Jedno państwo, dwa narody”, „Polacy nie idą na rzeź – samoobrona przed mordami ukraińskimi podczas rzezi wołyńskiej” oraz „Wołyń – sąd nad zbrodnią. Czy ukraiński nacjonalizm jest winny rzezi wołyńskiej”?, które miały ich wprowadzić w omawianą tematykę i ułatwić zrozumienie tragedii jaka dokonała się na Wołyniu w latach 1943-1945.

22 września 2016r.

"Smoleńsk"

      W czwartek uczniowie klas wojskowych ZS w Mosinie im. Adama Wodziczki wraz z opiekunami wybrali się na najnowszy film Antoniego Krauzego pt: „Smoleńsk”. Sześć lat po pamiętnych kwietniowych wydarzeniach tragedia smoleńska znów rozgrzewa i dzieli opinię publiczną. To, co zdarzyło się 10 kwietnia 2010 roku w lesie w okolicach Smoleńska na stałe zapisało się na kartach polskiej historii i głęboko wryło się w serca milionów Polaków bez wskazywania winnych tej tragedii.


9 lipca 2016r.

Ogólnopolskie Dni NATO – Razem z NATO

      Piotr Egel i Adrian Piotrowski, uczniowie klasy I liceum ogólnokształcącego o profilu wojskowym z Zespołu Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie, szkoły prowadzonej przez Powiat Poznański, wzięli udział w konkursie wiedzy: „ Polska w NATO”. Konkurs został przygotowany w ramach „Ogólnopolskich Dni NATO – Razem z NATO”. W rywalizacji wzięło udział piętnaście dwuosobowych drużyn klas mundurowych ze szkół ponadgimnazjalnych województwa wielkopolskiego. Na początku uczestnicy odpowiadali pisemnie na trzydzieści pytań z wiedzy o NATO. Stopień trudności zadań był bardzo wysoki, uczniowie musieli wykazać się szczegółową wiedzą na temat Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. W oparciu o wyniki testu wyłoniono sześć najlepszych drużyn, które walczyły o trzy pierwsze miejsca. Ta część konkursu odbyła się na Placu Wolności podczas pikniku militarnego. Młodzież publicznie odpowiadała na trzy pytania wybierane z puli 18 pytań. Na zwycięzców czekały puchary i cenne nagrody, które wręczał wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffman. Każdy z uczestników konkursu otrzymał upominki i pisemne podziękowanie Wojewody za udział w konkursie. Na zakończenie uczniowie mogli posmakować żołnierskiej grochówki. Uwieńczeniem spotkania był pokaż musztry paradnej w wykonaniu Mistrzów Polski 2015r - uczniów z Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Koninie.

Partnerzy
klasy wojskowej
Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół
im. Adama Wodziczki
w Mosinie31 Baza Lotnictwa Taktycznego Poznań - Krzesiny

Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu

31. batalion radiotechniczny we Wrocławiu

Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Mosinie

Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Mosinie

Survive


Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie

62-050 Mosina, ul. Topolowa 2, tel. 61-81-32-922, e-mail: zsmosina @powiat.poznan.pl

Witrynę redaguje: Paweł Zawieja