mapa witryny   


Technikum

technik logistyk

AKTUALNOŚCI

2013/20144 kwietnia 2014r.

VI Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna
OL      Dominik Grobelny i Michał Pańczyna z Mosiny wyróżnieni w VI Ogólnopolskiej Olimpiadzie Logistycznej
4 kwietnia w Wyższej Szkole Logistyki, podczas uroczystej gali, uczniowie Zespołu Szkół w Mosinie odebrali zestaw cennych nagród oraz liczne gratulacje od grona sponsorów i organizatorów VI Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej.

     W tegorocznej edycji ogólnopolskich zmagań wystartowało niemal 7000 uczniów z całej Polski. Do ścisłego finału zakwalifikowało się 51 młodych logistyków. Po trzech finałowych zadaniach problemowych, dotyczących funkcji transportu w logistyce, Dominik Grobelny zajął 26. miejsce i był to zarazem jego pierwszy start w olimpiadzie. Michał Pańczyna uplasował się na finałowym 42. miejscu, a w ubiegłorocznej edycji dotarł do etapu okręgowego.
     „Finaliści olimpiady – 51 uczniów z całej Polski, to niewątpliwie ludzie sukcesu” – mówi Alicja Gruszczyńska, rzecznik prasowy WSL. „Ich ambicja i wytrwałość zaowocują w przyszłości niebanalnymi osiągnięciami naukowymi lub zawodowymi. Cieszymy się, że Wyższa Szkoła Logistyki miała swój udział w odkrywaniu ich pasji”.
     W zależności od zdobytego miejsca, olimpijczycy będą w pełni lub częściowo zwolnieni z czesnego na studiach w Wyższej Szkole Logistyki, a każdy z uczestników finału jest zwolniony z części pisemnej egzaminu zawodowego. Finaliści otrzymali także nagrody rzeczowe: od firmy Hama – słuchawki, torby do notebooków, myszy i klawiatury bezprzewodowe, od firmy Emapa 10 zestawów programu Cartall Truck i Transport+, od firmy Syntea – voucher na szkolenie z zakresu transportu towarów niebezpiecznych. Centrum Edukacji i Rozwoju EFEKTY przekazało zestaw SITA do nauki języków obcych oraz komputerowe kursy języka angielskiego. Pięciu najlepszych olimpijczyków otrzymało zaproszenia na płatne staże w firmie Kuehne+Nagel.
     Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna jest organizowana przez Wyższą Szkołę Logistyki od 2008 roku. Jej celem jest pobudzanie i rozwijanie zainteresowań uczniów problematyką logistyczną, ocena praktyczna programów nauczania w szkołach ponadgimnazjalnych, stopnia ich zrozumienia i przyswojenia przez uczniów oraz podnoszenie poziomu kształcenia. Olimpiada jest jedynym w Polsce turniejem tematycznym z dziedziny logistyki, którego laureaci i finaliści są zwolnieni z etapu pisemnego egzaminu zawodowego. Honorowym Patronem olimpiady jest Minister Edukacji Narodowej. Partnerem Merytorycznym jest Instytut Logistyki i Magazynowania oraz Polskie Towarzystwo Logistyczne.

Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna

7 - 11 kwietnia 2014r.

"Czas zawodowców - wielkopolskie kształcenie zawodowe"

     Uczniowie klasy III Technikum w zawodzie technik logistyk uczestniczyli w tygodniowych, 40 godzinnych praktykach zawodowych w formie laboratorium w ramach projektu „Czas zawodowców - wielkopolskie kształcenie zawodowe”. Na laboratoria jeździliśmy autokarem do Centrum Mechatroniki, Biomechaniki i Nanoinżynierii Politechniki Poznańskiej.
     Laboratoria praktyk Politechniki Poznańskiej stworzone w ramach projektu „Czas zawodowców – wielkopolskie kształcenie zawodowe” są efektem wielu pomysłów i lat pracy nad poprawą dostępu do praktyk zawodowych. Ten innowacyjny pomysł ma swoje korzenie w koncepcjach tworzonych w ramach Akceleratora Wiedzy Technicznej (AWT®) obejmujących także doświadczenia ze współpracy z Central Ostrobothnia University of Applied Sciences w Finlandii.
     Specjalistyczne praktyki laboratoryjne mają na celu stworzenie rzeczywistych warunków pracy wzbogaconych o możliwość pełnego zapoznania się z najnowocześniejszym sprzętem. To połączenie dwóch najważniejszych elementów praktyki – kontaktu z wyposażeniem wykorzystywanym w przedsiębiorstwach oraz systemem ośmiogodzinnej pracy.
Każdego dnia podejmowaliśmy nowe wyzwania, a oto przykładowe zadania, z którymi się zmierzyliśmy:
Tworzenie prezentacji multimedialnej dotyczącej branży usługowo – produkcyjnej, praca z programem do projektowania Flexsim.
Pisanie zapytania handlowego oraz oferty handlowej.
Zastosowanie bramki RFID i programu COMAX: tworzenie dokumentacji magazynowej,
projektowanie oryginalnych etykiet logistycznych.
Dodatkowe analizy i metody strategiczne opracowane na potrzeby projektowania rozwoju potencjału przedsiębiorstwa.
Planowanie optymalnych tras przewozowych dla dostaw ekspresowych na podstawie oryginalnych listów przewozowych. Organizacja krajowych przepływów towarów uwzględniając parametry dostaw takich jak ilość miejsc docelowych, odległości między nimi, wagi przesyłek brutto, okienka odbioru towaru oraz sumaryczny koszt realizacji zleceń.
Symulacja procesu przygotowania przesyłek w miejscu operatora logistycznego. Zadanie wykonane za pomocą makiety symulacyjnej procesów logistycznych, terminala Motorola MC9000 oraz wiedzy dotyczącej prawidłowego przygotowania dostaw.
Wykład dotyczący transportu towarów drobnicowych w logistyce.
Planowanie złożonych tras przewozowych na podstawie dużej ilości listów przewozowych. Organizacja krajowych przepływów towarów uwzględniając parametry dostaw takich jak ilość miejsc docelowych, czas dostaw, wagi towarów brutto, dostępny tabor transportowy oraz jego parametry
Projektowanie złożonej symulacji komputerowej w programie Flexsim przedstawiającej proces dostawy przesyłek w jednej z większych firm kurierskich w Polsce.
Projektowanie magazynu o charakterze workowym. Stosowanie zasad organizacji przestrzeni magazynowej celem osiągnięcia optymalnego zarządzania magazynem.
Tworzenie curriculum vitae oraz pisanie listów motywacyjnych. Przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych, przeprowadzanie analizy SWOT procesu/miejsca.
     Ten czas, który wymagał od nas dużego zaangażowania i wytężonej pracy, był dla nas pełen wyzwań i nowych doświadczeń. Wróciliśmy z poczuciem wzbogacenia naszej wiedzy zawodowej i nowymi umiejętnościami. A dla relaksu…byliśmy na wycieczce po Kampusie Piotrowo oraz odwiedziliśmy Radio Afera.
     Wszyscy wykładowcy, pracownicy i studenci Politechniki Poznańskiej byli dla nas wyjątkowo życzliwi i pomocni.
     Kilkoro z nas już myśli o studiach na Politechnice Poznańskiej.

Czas zawodowców Czas zawodowców Czas zawodowców Czas zawodowców Czas zawodowców Czas zawodowców Czas zawodowców Czas zawodowców Czas zawodowców Czas zawodowców Czas zawodowców Czas zawodowców Czas zawodowców Czas zawodowców Czas zawodowców Czas zawodowców Czas zawodowców Czas zawodowców Czas zawodowców

2 kwietnia 2014r.

Logistycy uczestnikami „Dnia przedsiębiorczości”


     Uczniowie technikum - klasy drugiej logistycznej, w ramach projektu Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości, odwiedzili dzisiaj firmę Raben w Gądkach. Podczas wycieczki mogli zweryfikować swoje wyobrażenia o wymarzonym zawodzie. Pozyskali również informacje o wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu. Zapoznali się także z organizacją i zarządzaniem firmą Raben, która jako operator logistyczny, świadczy usługi w zakresie m.in. logistyki kontraktowej, międzynarodowego transportu czy dystrybucji krajowej. Dużym zainteresowaniem cieszyła się przedstawiona przez koordynatora magazynu charakterystyka stanowiska pracy magazyniera. Uczniowie dowiedzieli się, jakie umiejętności przydatne są w pracy na danym stanowisku, w jakich godzinach odbywa się dana praca, co to znaczy być dyspozycyjnym dla firmy?
     Teraz młodzi logistycy, pełni nowych wrażeń i spostrzeżeń, będą mogli odpowiedzieć sobie na pytania: „Czy praca w firmie logistycznej, takiej jak Raben to praca stworzona dla mnie? Czy mam predyspozycje do wykonywania danego zawodu? Czy chciałbym pracować jako magazynier, planista czy kierowca? Tego dowiemy się już wkrótce, a póki, co świadomi związku pomiędzy wysiłkiem włożonym w wykształceniem a karierą zawodową logistycy mają przed sobą jeszcze dwa lata intensywnej nauki.

Dzień przedsiębiorczości Dzień przedsiębiorczości Dzień przedsiębiorczości Dzień przedsiębiorczości Dzień przedsiębiorczości Dzień przedsiębiorczości Dzień przedsiębiorczości

7 marca 2014r.

Finał VI Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

     W auli Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu odbył się finał VI Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej. Wśród 51 najlepszych uczniów techników logistycznych znalazło się dwóch uczniów naszego Zespołu Szkół – Michał Pańczyna i Dominik Grobelny.
     Finaliści wcielając się w rolę właścicieli firm przewozowych podejmowali istotne ekonomiczne decyzje, kalkulowali koszty inwestycji oraz mieli okazję wykazać się wiedzą na temat globalnego zrównoważonego rozwoju transportu.
     Ostatniemu etapowi zawodów towarzyszyło wiele emocji, jednak uczniowie z Mosiny opuścili aulę Wyższej Szkoły Logistyki z nieukrywaną satysfakcją.
     Michał i Dominik dziś są już finalistami Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej. Podczas III etapu mogli wywalczyć sobie tytuł laureata. Na pytanie jak dobrze wykorzystali 120 minut przeznaczone na podejmowanie decyzji logistycznych, odpowiedź poznamy już 4 kwietnia podczas uroczystej gali w Wyższej Szkole Logistyki.

Olimpiada Logistyczna Olimpiada Logistyczna Olimpiada Logistyczna Olimpiada Logistyczna Olimpiada Logistyczna Olimpiada Logistyczna Olimpiada Logistyczna

28 stycznia 2014r.

Dzień Logistyka     W dniu dzisiejszym w naszym Zespole Szkół gościliśmy gimnazjalistów w ramach Dnia Logistyka. Celem spotkania było zapoznanie uczniów trzecich klas gimnazjów z zawodem logistyka. Dyrektor szkoły, otwierając imprezę zaznaczył, iż na rynku pracy wzrasta znaczenie wykształcenia zawodowego i wykwalifikowanych specjalistów jakimi są logistycy. Podkreślił wysoką jakość kształcenia logistyków w naszej szkole, których najlepszym przykładem są uczniowie klasy czwartej: Michał Pańczyna i Dominik Grobelny To właśnie oni, już w marcu tego roku wezmą udział w finale Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej!

Dzień Logistyka Dzień Logistyka Dzień Logistyka Dzień Logistyka Dzień Logistyka Dzień Logistyka Dzień Logistyka Dzień Logistyka Dzień Logistyka Dzień Logistyka

     Nasz kolega z drugiej klasy logistycznej, Kamil Dudkowski, w formie prezentacji multimedialnej, przedstawił zawód logistyka, możliwości zatrudnienia oraz dalszą ścieżkę kształcenia zawodowego. Zaznaczył również, iż uczniowie naszej szkoły uczestniczą w wielu wycieczkach i wydarzeniach branżowych, łącząc wiedzę teoretyczną z praktyką.

Dzień Logistyka Dzień Logistyka Dzień Logistyka Dzień Logistyka Dzień Logistyka

     Uczniowie klas logistycznych oraz nauczyciele przedmiotów zawodowych w bardzo aktywny sposób zaprezentowali zawód logistyka. Poprowadzili dla gimnazjalistów warsztaty logistyczne pod hasłem „Logistyka na wesoło”, które przybliżyły gimnazjalistom umiejętności potrzebne do wykonywania zawodu. „Jak sformować ładunek, żeby paleta była pełna?” „Ile czasu potrzebuje Piotrek Żyła na pokonanie trasy z Warszawy do Zakopanego?”. To tylko niektóre z zadań, z którymi uczniowie z pomocą starszych kolegów logistyków zmagali się podczas warsztatów. Zawodom towarzyszyło logistyczne przesłanie: „Czas jest ważny w logistyce ale pamiętajmy również o rzetelności i jakości”! – Podkreślała pani wicedyrektor szkoły, Beata Zakrzewska.
     Druga część warsztatów przebiegała pod hasłem: „Zróbmy trochę bałaganu”! Zadaniem uczniów było m.in.: przelanie wody z dużego baniaka do małej butelki - czy też przesypanie mąki z torebki do małego pojemnika. Doświadczeniom towarzyszyło sporo śmiechu i zabawy: woda się rozlała, ryż rozsypał a mąka rozkurzyłaJ Pani Zakrzewska, w humorystyczny sposób zwróciła uczniom uwagę na bałagan, który zrobili i zdefiniowała zjawiska rozlewu, rozkurzu, przylegania do ścian opakowania i rozsypu tłumacząc, że zapobieganie tym zjawiskom jest jednym z najtrudniejszych wyzwań logistyki. Celem tej zabawy, było również pokazanie uczniom, w jaki sposób logistyka w dzisiejszych czasach radzi sobie z minimalizacją strat i ubytków w magazynowaniu i przemieszczaniu ładunków.

Dzień Logistyka Dzień Logistyka Dzień Logistyka Dzień Logistyka Dzień Logistyka Dzień Logistyka Dzień Logistyka Dzień Logistyka Dzień Logistyka Dzień Logistyka Dzień Logistyka Dzień Logistyka Dzień Logistyka Dzień Logistyka Dzień Logistyka Dzień Logistyka Dzień Logistyka Dzień Logistyka Dzień Logistyka Dzień Logistyka Dzień Logistyka Dzień Logistyka Dzień Logistyka Dzień Logistyka Dzień Logistyka Dzień Logistyka

     Podczas gdy jedni zmagali się z logistycznymi zagadkami, inni w pracowni logistycznej oglądali film dydaktyczny: „Droga towarów od producenta do konsumenta” Film uświadomił uczniom, że produkty, z którymi mają na co dzień do czynienia, takie jak jogurt, mleko czy pieczywo, muszą przejść bardzooo długą drogę zanim znajdą się na sklepowych półkach. Pod koniec projekcji filmu, gimnazjaliści, którzy jako pierwsi odpowiedzieli na pytania dotyczące filmu, otrzymali nagrody!

Dzień Logistyka Dzień Logistyka Dzień Logistyka Dzień Logistyka Dzień Logistyka Dzień Logistyka Dzień Logistyka Dzień Logistyka Dzień Logistyka Dzień Logistyka Dzień Logistyka

     Młodzież technikum logistycznego oprowadziła gimnazjalistów po naszej szkole, prezentując klasy przedmiotowe oraz ich bogate wyposażenie.

Dzień Logistyka Dzień Logistyka Dzień Logistyka Dzień Logistyka Dzień Logistyka Dzień Logistyka Dzień Logistyka Dzień Logistyka Dzień Logistyka Dzień Logistyka Dzień Logistyka Dzień Logistyka Dzień Logistyka Dzień Logistyka


Tego typu inicjatywa ułatwi wielu uczniom dokonanie właściwego wyboru dalszej ścieżki kształcenia, a nasza szkoła: Zespół Szkół im. Adama Wodziczki to z pewnością bardzo dobry wybór dla przyszłych logistyków!

Dzień Logistyka Dzień Logistyka

8 stycznia 2014r.

Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna

     Dominik Grobelny i Michał Pańczyna, z IV TL (technik logistyk), w gronie finalistów Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej.
51 uczniów z 37 szkół ponadgimnazjalnych wywalczyło miejsce w finale VI Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej. Bezpłatne studia, praktyki i staże oraz cenne nagrody rzeczowe są już na wyciągnięcie ręki. Finał olimpijskich zmagań odbędzie się 7 marca 2014 r. w siedzibie Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu.

Tegoroczni finaliści pokonali niemal 7 tys. konkurentów, wykazali się dużą pracowitością, wiedzą i opanowaniem. Przed nimi jeszcze jedna próba – ta najważniejsza. Finał Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej to najtrudniejszy etap, bo złożony w całości z zadań i pytań problemowych. Przystąpi do niego dwóch reprezentantów Zespołu Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie: Dominik Grobelny oraz Michał Pańczyna.
Uczniowie mają dwa miesiące na perfekcyjne opanowanie zagadnień związanych z tematem przewodnim VI edycji olimpiady – rolą transportu i spedycji, a także tego, co sprawia olimpijczykom najwięcej trudności – słownictwa logistycznego w wybranym języku obcym. Ostatnim zadaniem finału będzie tradycyjnie tłumaczenie podstawowych zwrotów używanych w terminologii branżowej na język angielski, niemiecki lub rosyjski.
„Olimpijski sukces zmienia życie, otwiera drogę do kariery – mówi Alicja Gruszczyńska, rzecznik prasowy WSL. Dla wielu młodych ludzi podjęcie studiów w Poznaniu byłoby niemożliwe, gdyby nie olimpiada. Finaliści to elitarna grupa, o którą zabiegają pracodawcy. Są to młodzi, ambitni ludzie z ogromnym potencjałem. Wielu z nich jeszcze przed rozpoczęciem studiów dostaje oferty pracy w renomowanych firmach logistycznych.”
W październikowym pierwszym etapie, wystartowało niemal 7 tys. uczniów z 270 szkół. 534 uczniów przeszło do etapu okręgowego, który odbył się w 5 grudnia w 11 miastach na terenie całego kraju. Finał odbędzie się 7 marca w Poznaniu, w siedzibie Wyższej Szkoły Logistyki, a uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi 4 kwietnia 2014 r.
Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna jest organizowana przez Wyższą Szkołę Logistyki od 2008 roku. Jej celem jest pobudzanie i rozwijanie zainteresowań uczniów problematyką logistyczną, ocena praktyczna programów nauczania w szkołach ponadgimnazjalnych, stopnia ich zrozumienia i przyswojenia przez uczniów oraz podnoszenie poziomu kształcenia. Olimpiada jest jedynym w Polsce turniejem tematycznym z dziedziny logistyki, którego laureaci i finaliści są zwolnieni z etapu pisemnego egzaminu zawodowego. Honorowym Patronem olimpiady jest Minister Edukacji Narodowej. Partnerem Merytorycznym jest Instytut Logistyki i Magazynowania oraz Polskie Towarzystwo Logistyczne.
Organizacja olimpiady na tak wielką skalę nie byłaby możliwa, gdyby nie silne wsparcie partnerów biznesowych – sponsorów i fundatorów nagród. Złotymi Sponsorami VI Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej są: Dachser, Marathon International Logistics, PPUH Agrobex, STILL Polska, TimoCom Soft- und Hardware GmbH. Sponsorzy Srebrni to: DPD Polska, JAS-FBG i Polski Komitet Narodowy EPAL. Do grona sponsorów dołączyła także Panopa Logistik Polska.
Patronat medialny nad olimpiadą objęły: Telewizja WTK, epoznan.pl, dlaStudenta.pl, logistyka.net.pl, „Logistyka a Jakość”, „Nowoczesny Magazyn”, NM.pl, „TSL Biznes”, „Warehouse Monitor”, „Polska Gazeta Transportowa”, „Top Logistyk”, „Magazynowanie i Dystrybucja”, „Eurologistics”, Pracujwlogistyce.pl, Forumtransportu.pl, DobraLogistyka.pl, Spedycje.pl, etransport.pl, LOG24.pl, e-logistyka.pl, Kierunki.net, Edukacja.net, Uczelnie.net.

Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna

22 listopada 2013r.

„ Czas zawodowców – wielkopolskie kształcenie zawodowe”

       Dyrektor naszego Zespołu Szkół i Rektor Politechniki Poznańskiej podpisali umowę o współpracy w ramach projektu „ Czas zawodowców – wielkopolskie kształcenie zawodowe”

Czas zawodowców Czas zawodowców Czas zawodowców Czas zawodowców Czas zawodowców Czas zawodowców Czas zawodowców Czas zawodowców

       Projekt „Czas zawodowców – wielkopolskie kształcenie zawodowe” to projekt systemowy realizowany w ramach Priorytetu IX Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (Działanie 9.2). Liderem w projekcie jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Partnerem Politechnika Poznańska. Czas realizacji projektu przewidziano na okres od 1 lipca 2012 r. do 30 września 2015 r.
       Zaplanowane w projekcie działania doprowadzą do wdrożenia formy nauczania zapewniającej wyższą skuteczność kształcenia i jednocześnie spowodują zmniejszenie dysproporcji edukacyjnych wielkopolskich szkół względem szkół w innych regionach europejskich. Aktualne badania i analizy dotyczące kształcenia zawodowego w Wielkopolsce wskazują duże zapotrzebowanie rynku pracy na takie zawody jak: technik logistyk, technik mechatronik, technik organizacji reklamy, technik ekonomista, technik informatyk i technik handlowiec.
Cel projektu to podniesienie atrakcyjności i jakości kształcenia zawodowego poprzez takie działania jak:
organizacja praktyk i staży dla uczniów u wielkopolskich pracodawców,
utworzenie na potrzeby realizacji praktyk zawodowych dwóch laboratoriów na terenie województwa wielkopolskiego wraz z opracowaniem nowatorskich programów praktyk,
stworzenie, rozwój i upowszechnienie Wielkopolskiego systemu doradztwa edukacyjno-zawodowego – Systemu Zawodowcy,
realizacja zajęć dodatkowych dla uczniów w oparciu o opracowane programy kształcenia,
wyposażenie szkół w dodatkowe narzędzia i materiały dydaktyczne, ze szczególnym uwzględnieniem ICT,
wdrożenie w 35 szkołach systemu kształcenia e-learningowego.
       Laboratoria praktyk Politechniki Poznańskiej stworzone w ramach projektu „Czas zawodowców – wielkopolskie kształcenie zawodowe” są efektem wielu pomysłów i lat pracy nad poprawą dostępu do praktyk zawodowych. Ten innowacyjny pomysł ma swoje korzenie w koncepcjach tworzonych w ramach Akceleratora Wiedzy Technicznej (AWT®) obejmujących także doświadczenia ze współpracy z Central Ostrobothnia University of Applied Sciences w Finlandii.
       Praktyki laboratoryjne mają na celu stworzenie rzeczywistych warunków pracy wzbogaconych o możliwość pełnego zapoznania się z najnowocześniejszym sprzętem. To połączenie dwóch najważniejszych elementów praktyki – kontaktu z wyposażeniem wykorzystywanym w przedsiębiorstwach oraz systemem ośmiogodzinnej pracy.
       Laboratoria przeznaczone są dla uczniów techników z terenu województwa wielkopolskiego.
       Praktyki w laboratoriach realizowane są na podstawie umów o praktyczną naukę zawodu, co powoduje, że mogą być realizowane jako praktyk obowiązkowe lub dodatkowe.
Praktyki laboratoryjne są nadzorowane przez opiekunów praktyk posiadających doświadczenie w pracy w przedsiębiorstwach i instytucjach, a wymagania stawiane uczestnikom praktyk odpowiadają tym wyznaczanym na co dzień przez pracodawców.
       Uczniowie naszego Zespołu Szkół w zawodzie technik logistyk będą odbywali praktyki zawodowe w laboratorium dla zawodu technik logistyk i technik handlowiec.
       Laboratorium łączy wyposażenie dotyczące zawodów logistyka i handlowca z uwagi na częściową zbieżność wyposażenia np. w zakresie oprogramowania Comarch Altum i Optima czy stanowisko RFID oferujące praktykantom zapoznanie się z nowoczesnym systemem wykorzystującym fale radiowe do identyfikacji etykiet. Na praktykantów czekają także makiety symulujące operacje magazynowe, symulacyjne oprogramowanie Fleksim, a także oprogramowanie pozwalające na tworzenie kodów kreskowych skanowanych następnie przy pomocy czytników.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia prezentujące wyposażenie laboratorium.

Czas zawodowców Czas zawodowców Czas zawodowców Czas zawodowców Czas zawodowców Czas zawodowców Czas zawodowców Czas zawodowców Czas zawodowców Czas zawodowców Czas zawodowców Czas zawodowców
Czas zawodowców Czas zawodowców Czas zawodowców


19 listopada 2013r.

Logistycy w ANTON RÖHR w Mosinie
       Uczniowie klasy IIIa technikum (technik logistyk) uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej do firmy Anton Röhr w Mosinie. Firma ta zajmuje się magazynowaniem i transportem mebli. Z procesami magazynowania, procedurami kontroli jakości i reklamacji oraz transportem mebli zapoznał nas sam Dyrektor magazynu – pan Jerzy Bandel. Dowiedzieliśmy się, że pracownicy starają się ładować meble luzem, ponieważ utylizacja palet jednorazowych jest kosztowna na zachodzie.
Bardzo zainteresował nas system wynagrodzeń pracowników magazynowych – uzależniony jest bowiem od stopnia wypełnienia naczep – im wyższy ten stopień tym większej pensji mogą spodziewać się pracownicy! Pod koniec wycieczki, pani Renata Potocka z biura Anton Röhr zaznajomiła nas z pracą spedytora – która, jak się okazało wymaga ogromnej wiedzy i odpowiedzialności.
Pełni nowych doświadczeń i wrażeń czekamy na kolejną, tak owocną wycieczkę. Uczniowie klasy 3 ATL.

Logistycy w ANTON ROHR w Mosinie Logistycy w ANTON ROHR w Mosinie Logistycy w ANTON ROHR w Mosinie Logistycy w ANTON ROHR w Mosinie Logistycy w ANTON ROHR w Mosinie Logistycy w ANTON ROHR w Mosinie Logistycy w ANTON ROHR w Mosinie Logistycy w ANTON ROHR w Mosinie Logistycy w ANTON ROHR w Mosinie Logistycy w ANTON ROHR w Mosinie Logistycy w ANTON ROHR w Mosinie Logistycy w ANTON ROHR w Mosinie Logistycy w ANTON ROHR w Mosinie Logistycy w ANTON ROHR w Mosinie Logistycy w ANTON ROHR w Mosinie Logistycy w ANTON ROHR w Mosinie Logistycy w ANTON ROHR w Mosinie

13 listopada 2013r.

Logistycy w Wyższej Szkole Logistyki w Poznaniu
Wybraliśmy się do Wyższej Szkoły Logistyki na cykl wykładów: Raben Day, podczas których mieliśmy okazję zapoznać się z wybranymi obszarami działalności Grupy Raben. Podczas wykładów poznaliśmy pojęcia: logistycznej stałozmienności oraz logistyki kontraktowej, natomiast Pani Katarzyna Jaeger–, Key Account Manager z firmy Raben przedstawiła nam strategię zarządzania łańcuchem dostaw, a w szczególności Crossdocking. Istotnych wskazówek dotyczących naszej zawodowej drogi dostarczyli nam specjaliści ds. HR, na co dzień rekrutujący i oceniający kompetencje przyszłych i obecnych pracowników firmy. Oprócz wiedzy logistycznej i znajomości języka obcego, cenią sobie komunikatywność i proaktywność kandydatów do pracy, poszukują także wśród kandydatów osób zaangażowanych i zmotywowanych. Spotkanie było bardzo ciekawe, cieszę się, że już dziś wiem tyle na temat firmy Raben – być może to właśnie tam będę odbywała swoje praktyki.      Angelika Kwaśna, klasa 2a TL

Logistycy w Wyższej Szkole Logistyki w Poznaniu Logistycy w Wyższej Szkole Logistyki w Poznaniu Logistycy w Wyższej Szkole Logistyki w Poznaniu

Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna

Otrzymaliśmy informację prasową podsumowującą I etap Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej, w którym z powodzeniem zaprezentowali się uczniowie naszego Zespołu Szkół.     przeczytaj  >>>

31 października 2013r.

Najdłuższy test świata
       Uczniowie naszej szkoły zmierzyli się z testem wiedzy na temat tego co najdłuższe… Najdłuższy most wiszący czy najdłuższa ulica świata albo najdłuższe słowo w języku angielskim to tylko niektóre z pytań, które znalazły się w teście. Test nie należał do łatwych, ale co do jednego pytania uczniowie nie mieli żadnych wątpliwości: „ Najdłuższy serial emitowany w polskiej telewizji” to oczywiście: Moda na sukces! Najlepiej z testem poradził sobie Jakub Furszpaniak z trzeciej klasy logistycznej. Gratulujemy!!!

Najdłuższy test świata Najdłuższy test świata Najdłuższy test świata Najdłuższy test świata

29 października 2013r.

Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna
       Znamy zwycięzców I etapu VI edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej! W tym roku, rekordowa ilość osób, bo aż 13 uczniów z naszej szkoły awansowało do II etapu VI edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej. Gratulujemy zwycięzcom!
       Do rozwiązania – 25 pytań testowych, a do wygrania bezpłatne studia w WSL, cenne nagrody rzeczowe, praktyki i staże w renomowanych przedsiębiorstwach logistycznych oraz zwolnienie z pisemnej części egzaminu zawodowego.
       Pokonanie szkolnego etapu wymagało nie tylko ogólnej znajomości podstaw logistyki, ale także szczegółowej wiedzy dotyczącej międzynarodowych regulacji transportu drogowego, zasad organizacji transportu morskiego i lotniczego czy znajomości rodzajów dokumentów spedycyjnych, a to dlatego, że hasłem tegorocznej olimpiady jest rola transportu i spedycji w logistyce. Alicja Gruszczyńska, rzecznik prasowy Wyższej Szkoły Logistyki podkreśla: „Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna to dla wielu młodych ludzi początek kariery w logistyce. Z roku na rok przybywa entuzjastów logistycznych zmagań, tych którzy z udziałem w olimpiadzie wiążą poważne plany – studenckie i zawodowe.”
       Szkolne potyczki już za nami, teraz czekamy na zawody okręgowe, które odbędą się 5 grudnia. Finał olimpiady, do którego zakwalifikuje się ścisła czołówka młodych logistyków, odbędzie się tradycyjnie w Poznaniu, siedzibie Wyższej Szkoły Logistyki, 7 marca.
       Przed naszymi młodymi logistykami intensywny miesiąc pracy. Czasu jest mało, a zagadnień do przeanalizowania sporo, ale nie ma przecież sytuacji z którą nie poradziłby sobie Logistyk! Zwycięzcom, uczniom klas logistycznych: Asi Aleksander, Kasi Grzelak, Dominikowi Grobelnemu, Darkowi Kaczmarkowi, Szymonowi Mockowi, Michałowi Pańczynie (wszyscy z klasy IV technikum), Kubie Furszpaniakowi, Igorowi Gawrońskiemu, Robertowi Szlafce, Krystianowi Młyńczak, Adrianowi Zielonka (klasa III technikum), Michałowi Siernickiemu oraz Maciejowi Łysce (klasa II technikum) serdecznie gratulujemy i życzymy wytrwałości do grudnia!
       Gratulujemy również tym, którzy nie mięli tyle szczęścia w tej edycji - za rok na pewno się uda! Czekamy na Wasze sukcesy w kolejnej edycji. Kierując się słowami Antoine’a de Saint-Exupery’ego: „W życiu trzeba uczestniczyć” - walczcie dalej.

11 października 2013r.

Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna – VI Edycja
       Rozpoczęła się VI Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna. Do pierwszego, szkolnego etapu przystąpiło 19 uczniów kształcących się w zawodzie technik logistyk w naszym Zespole Szkół. Organizatorem jedynego tej rangi konkursu wiedzy dla przyszłych logistyków jest Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu.
Pokonanie szkolnego etapu wymagało nie tylko ogólnej znajomości podstaw logistyki, ale także szczegółowej wiedzy dotyczącej międzynarodowych regulacji transportu drogowego, zasad organizacji transportu morskiego i lotniczego czy znajomości rodzajów dokumentów spedycyjnych, a to dlatego, że hasłem tegorocznej olimpiady jest: „Rola transportu i spedycji w logistyce”. Ten konkurs to nie tylko szkolna próba sił. Dla wielu młodych ludzi to początek kariery w logistyce.
Wyniki kwalifikacji do drugiego etapu olimpiady będą znane do końca października.

Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna

10 października 2013r.

Logistycy w holenderskim przedsiębiorstwie Dutron
       Pierwsza klasa technikum (logistyk) udała się do holenderskiego przedsiębiorstwa Dutron w Śremie. Firma ta specjalizuje się w produkowaniu wiązek kablowych i podzespołów technicznych dla przemysłu motoryzacyjnego i elektroniki użytkowej. Jakość dla firmy Dutron jest priorytetem.
Na początku wycieczki odbyła się krótka prezentacja usług i produktów oferowanych przez firmę. Później zostaliśmy oprowadzeni po hali produkcyjnej, na której przedstawiono nam zakresy prac w danych działach. Przyglądając się pracy logistyków na hali produkcyjnej zauważyliśmy, że większość pracowników – bo aż 95% to kobiety – które z natury lepiej niż mężczyźni odróżniają kolory. Następnie przedstawiono nam magazyn. Kierownik magazynu zapoznał nas ze strefami magazynowania. Mieliśmy okazję zobaczyć jak wygląda przyjęcie i składowanie towaru w regałach wysokiego składowania.
Wycieczka była ciekawa i pouczająca. Dzięki niej jesteśmy przekonani, że wybraliśmy dobrą szkołę! Mamy nadzieję, że tego typu wycieczki pomogą nam w nauce i w przyszłej pracy.
Izabela Strugała, Piotr Tylko, Tomasz Pawlak, Adrian Tańcula – uczniowie klasy 1a TL

Logistycy w przedsiębiorstwie Dutron Logistycy w przedsiębiorstwie Dutron Logistycy w przedsiębiorstwie Dutron Logistycy w przedsiębiorstwie Dutron

18 września 2013r.

Łańcuchy dostaw przedsiębiorstw z Mosiny i okolic
       Uczniowie klasy II TL z technikum logistycznego, podczas lekcji: planowanie produkcji i dystrybucji, tworzyli łańcuchy dostaw wybranych przez siebie firm z okolic Mosiny. W przypadku Limaro - znanego nam wszystkim producenta wspaniałego pieczywa - uczniowie musieli opracować wędrówkę surowców, z których powstaje pieczywo, poprzez proces produkcji aż po samą dystrybucję kiedy to finalny produkt – „świeża, pachnąca bułeczka” trafia do ostatecznego odbiorcy – czyli nas samych! Dwa inne łańcuchy dostaw dotyczyły firmy działającej w branży meblarskiej oraz zakładu z Puszczykowa – firmy Boltex zajmującej się produkcją chrupek kukurydzianych.
       Rezultatem pracy uczniów są plakaty, które zdobią szkolną pracownię logistyczną.

Łańcuchy dostaw przedsiębiorstw

Łańcuchy dostaw przedsiębiorstw

18 września 2013r.

Dzisiaj każdy o tym wie, śmieci segreguje się
       Przyszli logistycy z klasy 1a TL wiedzą jak ważna jest ochrona środowiska i świadomość ekologiczna. Podczas lekcji planowanie produkcją, w piątek 25 października, poznali rodzaje odpadów: przemysłowych, czyli tych produkcyjnych oraz komunalnych, których źródłem są nasze gospodarstwa domowe. Postanowili stworzyć plakat, na którym umieścili swoje ekologiczne przesłania, takie jak: „Szanuj zieleń, śmieci przemień” (Tomek, Kamil, Piotrek) „Trzeba Ziemię posprzątać, żeby się w śmieciach nie kapać” (Iza, Adrian) lub, „Kiedy segregujemy to lepiej się czujemy” (Maks, Florian). Owocem pracy uczniów były również ilustrowane broszury informacyjne, w których uczniowie umieścili krótkie informacje dotyczące segregacji śmieci. Wystawa broszur już wkrótce!

Dzisiaj każdy o tym wie, śmieci segreguje się

Dzisiaj każdy o tym wie, śmieci segreguje się


Partnerzy
logistyków
Technikum
Zespołu Szkół
im. Adama Wodziczki
w Mosinie31 Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu

Politechnika Poznańska

31 Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu


Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie

62-050 Mosina, ul. Topolowa 2, tel. 61-81-32-922, e-mail: zsmosina @powiat.poznan.pl

Witrynę redaguje: Paweł Zawieja