mapa witryny   


Szkolne Koło Wolontariatu - aktualności


15 grudnia 2017r.

Kolędowanie w Świerkowym Zakątku

     Młodzież ze Szkolnego Koła Wolontariatu, naszego Zespołu Szkół, wraz z Panią Joanną Pajączek oraz s. Dorotą odwiedziła Zakład Pielęgnacyjno – Opiekuńczy „ŚWIERKOWY ZAKĄTEK” w Mosinie. Było to spotkanie o charakterze świątecznym, podczas którego młodzież podarowała podopiecznym przygotowane wcześniej przez nich pierniki oraz złożyła życzenia na Boże Narodzenie. Panowała bardzo miła i serdeczna atmosfera. Głównym celem odwiedzin było wspólne śpiewanie kolęd wraz z pensjonariuszami i pracownikami ośrodka: „Dzisiaj w Betlejem”, „Wśród nocnej ciszy”, „Do szopy”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki” i innych.
     Po wspólnym kolędowaniu młodzież bardzo chętnie rozmawiała z podopiecznymi i widać było, że sprawia to wszystkim wielką radość. Pensjonariusze byli zachwyceni możliwością porozmawiania z naszymi uczniami. W tracie rozmów jedna Pani powiedziała, że „śpiew umila życie” i miała rację, ponieważ po kolędowaniu widać było, że podopieczni zakładu rozkwitli.
     Czas jednak szybko minął i nasze spotkanie dobiegło końca. Wszyscy zostaliśmy ubogaceni kolejnym wydarzeniem w naszym życiu. Pożegnaliśmy się słowami WESOŁYCH ŚWIĄT oraz DO ZOBACZENIA NASTĘPNYM RAZEM.

Kolędowanie w Świerkowym Zakątku Kolędowanie w Świerkowym Zakątku Kolędowanie w Świerkowym Zakątku Kolędowanie w Świerkowym Zakątku Kolędowanie w Świerkowym Zakątku Kolędowanie w Świerkowym Zakątku Kolędowanie w Świerkowym Zakątku Kolędowanie w Świerkowym Zakątku Kolędowanie w Świerkowym Zakątku Kolędowanie w Świerkowym Zakątku Kolędowanie w Świerkowym Zakątku


20 listopada 2017r.

NAKRĘTKI DLA PATRYKA, CZYLI KILKA SŁÓW O PATRYKU…

     Patryk Łaskarzewski jest obecnie uczniem Szkoły Przysposabiającej do Pracy w SOSW w Mosinie. Kilka lat temu ucierpiał w poważnym wypadku komunikacyjnym. Doznał rozległych obrażeń ciała, w tym głowy. Od tego czasu ma poważne problemy z poruszaniem się i funkcjonowaniem w środowisku. Mimo tego jest wesoły, rozmowny, a z jego twarzy nie znika uśmiech.
     Uczniowie naszego technikum (technik logistyk) Łukasz Kowalski i Dawid Pułka regularnie odwiedzają w domu chorego kolegę już od 2 lat.
     Nadzieją na polepszenie stanu zdrowia chłopaka jest długotrwała oraz kosztowna rehabilitacja. Niestety, rodziny Patryka nie stać na tak kosztowne zabiegi. Wyjściem z całej sytuacji jest np. zbiórka nakrętek, z których dochód przeznaczony jest na leczenie młodego mężczyzny. Zbiórka prowadzona jest na terenie naszego Zespołu Szkół w specjalnym kartonie ustawionym na pierwszym piętrze.
     Właśnie zakończyliśmy kolejny etap akcji POZYTYWNIE ZAKRĘCENI - NAKRĘTKI DLA PATRYKA. Zachęcamy dalej do przynoszenia ich i wrzucania do wspomnianego kartonu.

Taka forma pomocy nic nie kosztuje, a może uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie.
Łukasz Kowalski kl. IVA TL  
NAKRĘTKI DLA PATRY NAKRĘTKI DLA PATRY NAKRĘTKI DLA PATRY NAKRĘTKI DLA PATRY NAKRĘTKI DLA PATRY NAKRĘTKI DLA PATRY NAKRĘTKI DLA PATRY NAKRĘTKI DLA PATRY NAKRĘTKI DLA PATRY NAKRĘTKI DLA PATRY NAKRĘTKI DLA PATRY NAKRĘTKI DLA PATRY NAKRĘTKI DLA PATRY NAKRĘTKI DLA PATRY NAKRĘTKI DLA PATRY


26 października 2017r.

Drugie życie – transplantacja – masz dar uzdrawiania

     W Światowym Dniu Donacji i Transplantacji (26 października) uczniowie klasy 1b TH wraz z p. Joanną Pajączek wzięli udział w inauguracji oraz szkoleniu 10. edycji kampanii Drugie życie – transplantacja – masz dar uzdrawiania. Odbyła się ona w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu. Na samym początku uczniowie przekazywali napotkanym poznaniakom na Placu Wolności przygotowane wcześnie oświadczenia woli. Jest to mała karteczka, której świadome podpisanie, może przyczynić się do uratowania komuś życia, komuś kto będzie potrzebował narządu do przeszczepu. Po udanej akcji kolportowania oświadczeń woli uczniowie wrócili do Sali Sesyjnej Urzędu Wojewódzkiego, aby tam przejść szkolenie z etycznych, prawnych i medycznych aspektów przeszczepiania narządów. W inauguracji kampanii uczestniczyli m.in.: przedstawiciel Wojewody Wielkopolskiego, Marszałka Województwa, Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, przedstawiciel Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji, kierownik Oddziału Transplantologii i Chirurgii w Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu, organizatorka akcji, ale przede wszystkim osoby po przeszczepieniu narządów.
     Nasza szkoła jako jedna z 32 placówek w Wielkopolsce zakwalifikowała się do udziału w tej szlachetnej kampanii. W najbliższych tygodniach przeprowadzimy zarówno w szkole, jak i na terenie Mosiny szereg działań promujących przeszczepianie narządów, będziemy informować o korzyściach, jakie niesie ze sobą ta terapia oraz o kwestiach medycznych, prawnych i etycznych związanych z transplantacją.
     W Polsce zbyt mała liczba organów do przeszczepu stanowi jedną z głównych przyczyn ograniczających liczbę tego typu operacji, które dla wielu chorych są jedynym ratunkiem. W naszym kraju obowiązuje zasada zgody domniemanej. Oznacza to, iż osoby, które nie zgłosiły się do Centralnego Rejestru Sprzeciwów, są potencjalnymi dawcami narządów. Mimo to transplantolodzy często spotykają się z negatywnym nastawieniem rodzin zmarłych.
     Uczestnicząc w kampanii, możemy przyczynić się do zwiększenia świadomości społecznej w naszym otoczeniu.

transplantacja transplantacja transplantacja transplantacja transplantacja transplantacja transplantacja transplantacja transplantacja transplantacja transplantacja transplantacja transplantacja transplantacja



9 czerwca 2017r.

V Sympozjum Samorządów Uczniowskich Szkół Powiatu Poznańskiego

     Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego – Natalia Wośkowiak, Paulina Olejnik i Maurycy Wegner, wraz opiekunem SU panią Alicją Hinc, uczestniczyli w V Sympozjum Samorządów Uczniowskich Szkół Powiatu Poznańskiego w Bolechowie. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania był wolontariat, a celem naszego spotkania próba odpowiedzi na pytania o kondycję polskiego, regionalnego, a zwłaszcza lokalnego wolontariatu.
Do udziału w sympozjum zaproszono przedstawicieli regionalnych i lokalnych organizacji wolontariackich, osoby zaangażowane społecznie, wolontariuszy formalnych i niezrzeszonych, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami i pomysłami. W programie zaplanowano ciekawe i inspirujące warsztaty szkoleniowe. Uczniowie Naszej szkoły wybrali trzy spośród sześciu warsztatów: „Wolontariat dla osób z niepełnosprawnościami”, „Mądre pomaganie”- Wielkopolska „Szlachetna Paczka” oraz Warsztaty Kynologiczne.
Dzięki pracy grupowej i owocnym dyskusjom dowiedzieliśmy się kim są młodzi wolontariusze, jakie działania podejmują, co ich motywuje oraz jakie korzyści czerpią ze swojej pracy.

Sympozjum Samorządów Uczniowskich Sympozjum Samorządów Uczniowskich Sympozjum Samorządów Uczniowskich Sympozjum Samorządów Uczniowskich Sympozjum Samorządów Uczniowskich Sympozjum Samorządów Uczniowskich

7 czerwca 2017r.

Gala finałowa kampanii „Drugie życie”

     W Sali Sesyjnej Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu oficjalnie zakończono i podsumowano dziewiątą już edycję kampanii "Drugie życie" w Wielkopolsce, w której uczestniczyła również nasza szkoła, a dzisiaj odebraliśmy podziękowania za podjęte działania od organizatorów akcji.
32 szkoły ponadgimnazjalne od października do końca maja organizowały akcje promujące przeszczepianie narządów w swoich środowiskach lokalnych. Wymyślali i wprowadzali w życie działania promujące transplantację i oświadczenia woli. Od Fresenius Medical Care Polska, organizatora akcji, uczniowie otrzymali wyłącznie komplet materiałów promocyjnych: oświadczenia woli, koszulki, plakaty, filmy edukacyjne, broszury, wpinki i naklejki. O tym, jak wyglądała kampania, decydowali sami.
Kampanię "Drugie życie" w Wielkopolsce organizuje Fresenius Medical Care Polska, a patronatem objęli ją: Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Wojewoda Wielkopolski, Metropolita Poznański, Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Patronat medialny sprawują: TVP Poznań, Radio Merkury i Głos Wielkopolski.

Drugie życie Drugie życie Drugie życie Drugie życie Drugie życie

17 marca 2017r.

Drugie życie – transplantacja – masz dar uzdrawiania

     Drugie życie – transplantacja – masz dar uzdrawiania to kampania, do której przystąpiliśmy, aby przyczynić się do zwiększenia świadomości społecznej na temat transplantacji. Sukcesywnie realizujemy cele projektu: rozpowszechniamy oświadczenia woli, promujemy transplantację, podejmujemy działania, aby zainicjować dyskusje na jej temat w różnych środowiskach.
     Dzisiaj, dzięki zaproszonym gościom, mieliśmy niepowtarzalną okazję, aby dowiedzieć się jeszcze więcej o różnych aspektach przeszczepiania narządów. Pani dr Marta Sękowska, specjalizująca się w chirurgii ogólnej, przybliżyła nam medyczne aspekty przeszczepiania narządów, natomiast pan Jan Stępniak – członek Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji podzielił się z nami osobistymi doświadczeniami. Opowiedział o tym, jaką drogę przebył, aby otrzymać drugie życie dzięki przeszczepowi nerki. A stało się to w momencie, gdy pan Jan był poddawany dializie przez kilkanaście godzin na dobę. Teraz, mimo przebytej operacji, uprawia wyczynowo kilka dyscyplin sportowych, bierze udział w zawodach, które odbywają się w różnych zakątkach świata i odnosi w nich sukcesy. Pan Jan Stępniak jest żywym dowodem na to, że nie warto zabierać narządów do nieba, ponieważ są one potrzebne tu, na ziemi.
     Tymi słowami otworzył swoje wystąpienie ks. Tomasz Ślesik – Sekretarz Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, który przedstawił stanowisko Kościoła katolickiego na temat transplantacji. Podkreślił, że Kościół zdecydowanie popiera przeszczepianie narządów, naucza, że zgoda na transplantację jest aktem miłości bliźniego. Warto podjąć tę decyzję samodzielnie, w zgodzie se swoimi przekonaniami. Wybór co do oddania narządów po naszej śmierci musi być świadomy. Tylko wtedy jest to akt miłości sięgający poza granice życia. Deklarowana zgoda, ten poświadczony naszym podpisem kartonik ma wartość samą w sobie, nawet jeśli nie dojdzie do pobrania organów. Daje nadzieję i jest szansą na uratowanie komuś życia. O swojej woli zawsze warto poinformować bliskich – pozwoli to zdjąć z nich ciężar podejmowania decyzji w tej bolesnej sytuacji, jaką jest utrata ukochanej osoby.
     Uczniowie naszej szkoły rozdawali wspomniane oświadczenia woli wszystkim przybyłym na dzisiejsze spotkanie. Wśród zaproszonych gości byli również: ksiądz kanonik Edward Majka – proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Mosinie oraz pan Tadeusz Pasek – Inspektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Poznaniu. Bardzo się cieszymy, że tak licznie przybyli do naszej szkoły również gimnazjaliści wraz z opiekunami.


Telewizyjna relacja w Powiatowej17.



Film zrealizowany przez uczniów naszego Zespołu Szkół

12 marca 2017r.

„Drugie życie – transplantacja – masz dar uzdrawiania”

     Sukcesywnie realizujemy cele kampanii „Drugie życie – transplantacja – masz dar uzdrawiania”, do której przystąpiła nasza szkoła. Rozdawanie tzw. oświadczeń woli w niedzielę, po każdej mszy św. przed kościołem pw. św Mikołaja w Mosinie było kolejnym działaniem podjętym przez młodzież w ramach projektu. Cieszyły się one naprawdę dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Mosiny, którzy zabierali je także dla swoich bliskich oraz znajomych.
Oświadczenie woli to niewielki kartonik, którego produkcja kosztuje kilkanaście groszy. Tak niewiele.... Ale jego wypełnienie, podpisanie i noszenie przy sobie, np. z dokumentami może uratować czyjeś życie.
Ma ono charakter informacyjny i nie trzeba go nigdzie zgłaszać ani rejestrować. Każda osoba dorosła, podpisująca oświadczenie woli, wyrażając zgodę na pobranie po śmierci swoich tkanek i narządów do przeszczepienia, daje dowód świadomej chęci ratowania życia i przywracania zdrowia chorym ludziom.
Własnoręczne podpisanie oświadczenia ułatwia bliskim osoby zmarłej oraz lekarzom uszanowanie wyrażonej woli.

masz dar uzdrawiania masz dar uzdrawiania masz dar uzdrawiania masz dar uzdrawiania masz dar uzdrawiania masz dar uzdrawiania masz dar uzdrawiania masz dar uzdrawiania masz dar uzdrawiania masz dar uzdrawiania masz dar uzdrawiania masz dar uzdrawiania

15 stycznia 2017r.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

     W tym roku kolejny raz drugi Samorząd Uczniowski naszej szkoły nawiązał współpracę ze sztabem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Mosinie, dzięki czemu uczniowie Zespołu Szkół im. Adama Wodziczki mogli uczestniczyć w zbieraniu funduszy na sprzęt medyczny dla dzieci i seniorów. Dziękujemy wszystkim uczniom naszej szkoły za włączenie się w to przedsięwzięcie.




13 grudnia 2016r.

Drugie życie. Transplantacja – masz dar uzdrawiania

masz dar uzdrawiania      W październiku nasza szkoła przystąpiła do kampanii „Drugie życie. Transplantacja – masz dar uzdrawiania”. Jej cele to: rozpowszechnianie oświadczeń woli, promocja transplantacji oraz zainicjowanie dyskusji na jej temat w środowiskach lokalnych. Organizatorem akcji jest największy światowy dostawca produktów i usług dla pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek. We wtorek uczniowie z klasy 1A TL wraz ze szkolnymi koordynatorkami projektu wzięli udział w warsztatach dotyczących prawnych, medycznych oraz etycznych aspektów przeszczepiania narządów. Prelekcje na ten temat wygłosiły autorytety w poszczególnych dziedzinach: ksiądz dr Adam Sikora – wykładowca na Wydziale Teologicznym UAM (Zakład Teologii Moralnej, Duchowości i Katolickiej Nauki Społecznej), dr hab. n. med. Maciej Głyda – ordynator Oddziału Transplantologii i Chirurgii Ogólnej Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu, konsultant wojewódzki w dziedzinie transplantologii klinicznej w Wielkopolsce i Lubuskiem, mec. Beata Komarnicka – radca prawny. Swoimi doświadczeniami podzieliły się również osoby po transplantacji – Jan Stępniak oraz Agnieszka Durlik z Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji, którzy wyczynowo uprawiają sport, pomimo że żyją dzięki przeszczepionym nerkom. Pani Agnieszka - już od 20 lat!, co wg specjalisty transplantologa graniczy z cudem i stanowi rekord. Wysłuchaliśmy również wzruszającej historii pani Renaty Maternik, która kilka lat temu otrzymała drugie życie dzięki temu, że przeszczepiono jej serce.
To niezwykłe spotkanie zainspirowało nas do działań, podczas których będziemy propagować nie tylko wśród uczniów naszej szkoły, ale także wśród mieszkańców Mosiny temat transplantacji. Dla wielu jest on być może trudny i kontrowersyjny, ale chodzi właśnie o to, aby pobudzić ludzi do refleksji i zainicjować dyskusję.

10 grudnia 2016r.

Niezwykły pomysł uczniów klas III Technikum

     W tym roku klasy III TL i III TH zrezygnowały z prezentów dla siebie na wigilię klasową. Tak powstał pomysł aby zrobić świąteczną paczkę dla Domu Dziecka w Bninie.
W sobotę 10 grudnia uczniowie III klasy technikum uczestniczyli w wyjeździe do Bnina, aby dostarczyć przygotowaną przez nich paczkę do Domu Dziecka. Podczas spotkania mieli okazję poznać panią dyrektor ośrodka, jak również podopiecznych. Zobaczyli jak mieszkają - otaczający ich piękny las i duże jezioro. Ponadto poznali jakie zasady panują na terenie ośrodka oraz jak młodzież spędza w nim czas. Dostarczona przez uczniów paczka zawierała to, o czym na święta marzyli zarówno młodsi jaki i starsi podopieczni ośrodka.
Wszystkim uczniom zaangażowanym w akcję dziękujemy za wsparcie finansowe, dzięki któremu było możliwe spełnienie marzeń i potrzeb dzieci. Szczególne słowa podziękowania i uznania kierujemy do Oliwi Adamczyk, Karoliny Lewandowskiej, Nikoli Ratajewskiej i Wojtka Piaskowskiego, którzy poświęcili swój czas i energię na przeprowadzenie zbiórki pieniędzy, dokonanie odpowiedniego zakupu oraz dowiezienie go na miejsce. Jesteśmy z Was dumni!
Nauczyciele Zespołu Szkół

pomysł uczniów pomysł uczniów pomysł uczniów pomysł uczniów pomysł uczniów

10 grudnia 2016r.

"Szlachetna paczka" - pomagamy pogorzelcom

Szlachetna paczka Szlachetna paczka      W ramach akcji "Szlachetna Paczka" nasza szkoła czyli nauczyciele, uczniowie, pracownicy szkoły zebrali fundusze - 340, złoty i ufundowali kolorową farbę - 17,5 litra dla rodziny, którą spotkała trudna sytuacja. Dzięki naszej pomocy będą mogli choć w części odremontować swój dom i cieszyć się nadchodzącymi świętami.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie.


7 grudnia 2016r.

Szlachetna Paczka - pomagamy pogorzelcom

Pani Anna (52 l.) i pan Jarosław (40 l.) stanowią rodzinę zastępczą dla Pauliny (16 l.), bratanicy pani Anny. Rodzina doskonale sobie radziła, świetnie odnajdując się w wyzwaniach codzienności aż do momentu, w którym spłonął ich dom. W ciągu ostatnich kilku dni ich życie zmieniło się o 180 stopni. Zostali całkowicie bez niczego. Wszystko doszczętnie spłonęło. Pani Ania podczas spotkania opowiedziała o niezwykłym poruszeniu ludzi, którzy chcą im pomóc. Obecnie wynajęli mieszkanie, z którym zamieszkają do momentu, w którym uda im się przywrócić dom do stanu umożliwiającego ponowne zamieszkanie. Wszystkie środki i siły całej rodziny skierowane są na remont. Dzięki pomocy ze strony innych ludzi dostali odzież, środki czystości i sprzęt AGD bez którego nie da się normalnie funkcjonować. Mimo, że z każdym dniem wsparcia przybywa, to cel jest jeszcze bardzo odległy.
Rodzina utrzymuje się z wynagrodzeń, a po odliczeniu kosztów utrzymania na jedną osobę przypada 377 złotych. Dodatkowo obciąża ich kredyt zaciągnięty na remont spalonego domu. Mimo tragedii, która ich dotknęła nie poddają się. Pani Anna niemal cały czas z uśmiechem na twarzy odpowiadała na nasze pytania. Zapytana o ten uśmiech, powiedziała, że doświadczyła w ostatnim tygodniu ogromu dobra, więc nie może się załamywać. Wspólnie, całą trójką, wzajemnie się wspierają i dają sobie siłę i energię nawzajem. Pan Jarosław jest całkowicie zaangażowany w remont, a pani Anna zajmuje się logistyką i koordynacją bieżących spraw. Mimo płynącej z wielu stron pomocy, potrzeby rodziny, którą dotknęła tak ogromna tragedia są bardzo duże. Tylko dzięki wsparciu wielu osób i swojemu konsekwentnemu dążeniu do celu są w stanie wrócić do normalności i do swojego domu, o czym marzą. Wśród najważniejszych potrzeb pani Anna wymieniła: 20 litrów białej farby, która posłuży do pomalowania ścian po położeniu tynku oraz linoleum, które położone zostanie w dwóch pomieszczeniach odbudowanego domu.
Organizacją pomocy w naszej szkole zajmuje się s. Damiana, u której możecie zasięgać informacji.

26 października 2016r.

Drugie życie – transplantacja – masz dar uzdrawiania

Podczas Światowego Dnia Donacji i Transplantacji odbyła się w naszej szkole inauguracja kampanii Drugie życie – transplantacja – masz dar uzdrawiania. Uczennice z klasy 1A TL – Wioletta Jatczyńska oraz Magdalena Górczak poprowadziły spotkanie szkolnej społeczności, przedstawiły cele oraz program projektu, do którego przystąpił Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie. Dziewczęta przybliżyły koleżankom i kolegom informacje na temat oświadczeń woli oraz problemów związanych ze zbyt małą liczbą dawców organów w stosunku do osób oczekujących na ich przeszczepienie. Uczniowie mieli okazję zweryfikować stan swojej wiedzy na temat transplantacji w Polsce, rozwiązując test złożony z dziesięciu pytań, a także oglądając filmy.

Drugie życie Drugie życie Drugie życie Drugie życie Drugie życie Drugie życie Drugie życie Drugie życie Drugie życie Drugie życie Drugie życie Drugie życie Drugie życie Drugie życie Drugie życie Drugie życie Drugie życie


25 października 2016r.

Drugie życie – transplantacja – masz dar uzdrawiania

     We wtorek uczniowie klasy 1A TL wraz z p. Joanną Gus wzięli udział w konferencji prasowej inaugurującej 9. edycję kampanii Drugie życie – transplantacja – masz dar uzdrawiania. Odbyła się ona w Technikum Inżynierii Środowiska i Agrobiznesu w Poznaniu. W konferencji uczestniczyli m.in.: rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, przedstawiciel Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji, kierownik Oddziału Transplantologii i Chirurgii w Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu, organizatorka akcji. Poznaliśmy również pana Pawła, który oczekuje na przeszczepienie nerki oraz osoby, które od wielu lat żyją z przeszczepionymi sercami.
Nasza szkoła jako jedna z 32 placówek w Wielkopolsce zakwalifikowała się do udziału w tej szlachetnej kampanii. W najbliższych tygodniach przeprowadzimy zarówno w szkole, jak i na terenie Mosiny szereg działań promujących przeszczepianie narządów, będziemy informować o korzyściach, jakie niesie ze sobą ta terapia oraz o kwestiach medycznych, prawnych i etycznych związanych z transplantacją.
W Polsce zbyt mała liczba organów do przeszczepu stanowi jedną z głównych przyczyn ograniczających liczbę tego typu operacji, które dla wielu chorych są jedynym ratunkiem. W naszym kraju obowiązuje zasada zgody domniemanej. Oznacza to, iż osoby, które nie zgłosiły się do Centralnego Rejestru Sprzeciwów, są potencjalnymi dawcami narządów. Mimo to transplantolodzy często spotykają się z negatywnym nastawieniem rodzin zmarłych.
Uczestnicząc w kampanii, możemy przyczynić się do zwiększenia świadomości społecznej w naszym otoczeniu.

transplantacja transplantacja transplantacja transplantacja transplantacja transplantacja


POZYTYWNIE ZAKRĘCENI - NAKRĘTKI DLA PATRYKA - 2016/2017

   Patryk w wieku 9-ciu lat doznał ciężkiego urazu mózgowo - czaszkowego, wielonarządowego (wypadek komunikacyjny). Od tego czasu rodzice nieustannie uczą go wszystkiego na nowo. Cały czas ćwiczy. Dzięki temu Patryk wiele osiągnął. Od nowa nauczył się mówić, czytać, pisać, jeść, ubierać... Teraz rodzice robią wszystko, aby mógł samodzielnie chodzić. W sierpniu 2 lata temu, Patryk przeszedł zabieg fibrotomii, a w 2013r rekonstrukcje stopy wraz z wydłużeniem mięśni. Jest to dla niego ogromna szansa na samodzielne poruszanie. Prze najbliższy rok po zabiegu wymagana jest szczególnie intensywna rehabilitacja. Rodziców nie stać na jej opłacenie z własnych środków (koszt 2-tygodniowego kompleksowego turnusu to 5.100 – 7.000 tys. zł), dlatego też zmuszeni są zbierać fundusze, aby Patryk mógł odzyskać na nowo swoje „życie”. Walczą o jego samodzielność. Chcą, żeby znów były szczęśliwy. Dlatego w naszej szkole prowadzimy akcję „Pozytywnie zakręceni”, czyli zbieramy nakrętki dla Patryka. Nie wymaga to wielkiego wysiłku tylko dobrej pamięci, aby nie wyrzucać plastikowych nakrętek tylko skrzętnie zbierać.
Nakrętki prosimy wrzucać do kartona, który znajduje się na pierwszym piętrze w naszej szkole przy pokoju nauczycielskim. Prosimy was o pomoc w imieniu Patryka.

28 września 2016r.

W schronisku dla bezdomnych zwierząt

W środę uczniowie klasy 4 TL wraz z wychowawcą udali się na wycieczkę klasową do Gaju, gdzie odwiedziliśmy schronisko dla bezdomnych zwierząt. Młodzież wzięła udział w prelekcji na temat funkcjonowania schroniska i zasad adopcji. Po prelekcji zostaliśmy oprowadzenie po schronisku, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć m.in. gabinet weterynaryjny, kociarnię, basen dla psów.
Zwieńczeniem naszej wizyty był spacer po okolicy z podopiecznymi schroniska.

W schronisku dla bezdomnych zwierząt W schronisku dla bezdomnych zwierząt W schronisku dla bezdomnych zwierząt W schronisku dla bezdomnych zwierząt W schronisku dla bezdomnych zwierząt W schronisku dla bezdomnych zwierząt W schronisku dla bezdomnych zwierząt W schronisku dla bezdomnych zwierząt W schronisku dla bezdomnych zwierząt W schronisku dla bezdomnych zwierząt W schronisku dla bezdomnych zwierząt

10 stycznia 2016r.

24. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy       W tym roku Samorząd Uczniowski naszej szkoły nawiązał współpracę ze sztabem WOŚP w Mosinie, dzięki czemu uczniowie Zespołu Szkół im. A. Wodziczki mogli uczestniczyć w zbieraniu funduszy na sprzęt medyczny dla dzieci i seniorów.
     Finał w naszej gminie trwał od godziny 8:00 do 20:00. Sztab znajdował się jak co roku w Mosińskim Ośrodku Kultury. Nasi wolontariusze zaczęli ten dzień o 7:30 rano, kiedy to w ośrodku MOK otrzymali identyfikatory i puszki. Po rannym odbyciu szkolenia na temat bezpieczeństwa, które poprowadzili funkcjonariusze Policji, ruszyli w teren, aby pod koniec dania, po zakończeniu kwesty rozliczyć swoje puszki.
     Dziękujemy wszystkim uczniom naszej szkoły za włączenie się w to przedsięwzięcie.
Alicja Hinc – koordynator akcji w Zespole Szkół


Partnerzy
Szkolnego Koła
Wolontariatu
Zespołu Szkół
im. Adama Wodziczki
w Mosinie



Stowarzyszenie Rozdaj Siebie


Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie

62-050 Mosina, ul. Topolowa 2, tel. 61-81-32-922, e-mail: zsmosina @powiat.poznan.pl

Witrynę redaguje: Paweł Zawieja