10 września 2013r.

Wiecie co jecie w poznańskim powiecie

„Pożegnanie lata” to hasło kolejnej akcji medialnej „Wiecie co jecie w poznańskim powiecie”, mającej na celu zapoznanie mieszkańców z zasadami zdrowego żywienia, zaszczepienie mody na zdrowy tryb życia i zmianę złych praktyk żywieniowych. Czwarta edycja imprezy odbyła się 10 września br. w Zespole Szkół Nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Swarzędzu. Główną atrakcją spotkania było wielkie grillowanie i bazar warzywny.
       Tym razem w imprezie udział wzięły wszystkie szkoły powiatu poznańskiego. Ma to związek z nową formułą akcji, która teraz prowadzona będzie we wszystkich szkołach, z większą częstotliwością. Ponadto Powiat Poznański po raz pierwszy zaprosił do współpracy Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne. Będą one zapoznawać uczestników z problematyką zaburzeń żywieniowych, takich jak anoreksja czy bulimia.
       W trakcie imprezy uczniowie podzieleni na zespoły przygotowywali potrawy, które następnie zostały ocenione w konkursie na najładniej podane i najsmaczniejsze danie z grilla. Oprócz tego w programie standardowo znalazły się bezpłatne porady dietetyków, badania profilaktyczne wykonywane przez pracowników Szpitala w Puszczykowie oraz ważenie i mierzenie młodzieży szkolnej.
       Obecnie co piąty uczeń w Polsce ma nadwagę, w ciągu ostatnich 20 lat liczba dzieci z otyłością wzrosła aż trzykrotnie. Przyczyny tych niepokojących trendów to głównie złe odżywianie, a więc jedzenie wysoko przetworzonych dań typu fast food, połączone z brakiem ruchu. Dlatego władze powiatu poznańskiego postanowiły rozpocząć cykliczną akcję promującą ekologiczną i zdrową żywność oraz producentów oferujących tradycyjne lokalne produkty.
Anna Kozłowska - Gabinet Starosty
       Nie zabrakło również i uczniów naszej szkoły. Hotelarze dzielnie walczyli z drużynami z pozostałych szkół i popisywali się swoimi zdolnościami kulinarnymi.

Mosina, 10 września 2013r.