30 października 2013r.

Nauczyciele też się uczą

W Zespole Szkół im. Adama Wodziczki odbyło się szkoleniowe posiedzenie Rady Pedagogicznej. Temat szkolenia dotyczył zastosowania metod aktywizujących na zajęciach edukacyjnych. Zajęcia zostały przeprowadzone przez pracownice Ośrodka Doskonalenia Zawodowego w Poznaniu.
Temat warsztatów wydawałby się mało atrakcyjny, gdyż każdy z nas stosuje na lekcjach metody aktywizujące. Pracujemy burzą mózgów, wykorzystujemy drzewko decyzyjne lub metaplan. Mamy świadomość tego, że metody aktywizujące nie tylko pozwalają na zaktywizowanie klasy do pracy na lekcji, ale także wyzwalają emocje i w skuteczny sposób wspierają proces edukacyjny, gdyż poprzez działanie zdobywamy trwałą wiedzę. Pomimo tego, że nauczyciele posiadają wiedzę i doświadczenie w pracy tymi metodami, to jednak zajęcia okazały się interesujące i wzbogaciły nasz warsztat pracy. Pedagodzy, po krótkim wykładzie porządkującym informacje na temat metod aktywizujących, wcielili się w role uczniów i mieli możliwość popracowania wybranymi technikami. Ten moment zajęć okazał się najbardziej atrakcyjny. Wiele emocji wyzwolił poker kryterialny, za pomocą którego ocenialiśmy jakość pracy banków. Ciekawym sposobem na przeprowadzenie lekcji okazała się metoda jigsaw, czyli puzzle. Za jej pomocą analizowaliśmy tekst naukowy na temat poznawania świata przez pokolenie wychowane na Google. W aktywny sposób poznaliśmy i przetestowaliśmy jeszcze inne metody. Ten wspólnie spędzony czas był także okazją do wymiany doświadczeń. Nauczyciele przekładali poznane techniki pracy na warunki swojej pracy dydaktycznej. Na bieżąco oceniali trafność i przydatność poznanych metod podczas prowadzonych zajęć z młodzieżą.

Mosina, 30 października 2013r.