mapa witryny   



27 listopada 2013r.

Liceum Ogólnokształcące - klasa wojskowa

       „Pamięć o tych ludziach, którzy walczyli za ojczyznę, za niepodległość, musi być żywa wśród nas wszystkich, którzy urodziliśmy się po wojnie.”
       Klasa wojskowa wraz z opiekunem p. Robertem Steinitzem i panem por. Jarosławem Dobickim ze „Strzelca” wybrali się do Murzynowa Leśnego – Leśniczówka Małoszki, w celu uczczenia pamięci pierwszego komendanta placówki „Puszczyk” Władysława Florkowskiego, który z zawodu był leśnikiem. Placówka „Puszczyk” powstała na przełomie 1939 –1940 r. i obejmowała swym zasięgiem wieś Murzynowo Leśne oraz całą południową część ówczesnego powiatu średzkiego. Kryptonim „Puszczyk” był związany z tutejszymi kompleksami leśnymi. Według wierzeń ludowych, krzyk tego leśnego ptaka wróżył śmierć osobie, która go usłyszała. Walka podziemna podjęta przez organizację „Puszczyk” miała w przekonaniu jej twórców wróżyć śmierć okupantowi hitlerowskiemu. Założycielami „Puszczyka” byli leśniczy z Murzynowa Leśnego Władysław Florkowski oraz dwaj rolnicy Strugała i Adamczyk. Placówka podlegała organizacji Polska Niepodległa. W 1942 r. nastąpiło jej scalenie i włączenie do Średzkiego Inspektoratu Rejonowego AK. Z prowadzonego nasłuchu radiowego czerpano informacje służące do redagowania i wydawania tygodniowego biuletynu ,,Wiadomości Radiowe’’. W otaczających Murzynowo lasach wykonano sieć ziemianek służących organizacji. Główna ziemianka zlokalizowana była na ,,Zbójeckiej Górze”, tuż za leśniczówką w Murzynowie Leśnym. Działania członków organizacji polegały na zbieraniu wszelkich informacji o charakterze strategicznym i wojskowym, kolportowaniu prasy konspiracyjnej, gromadzeniu broni, ukrywaniu osób zagrożonych aresztowaniem. W 1941 r. nastąpiły tu aresztowania, które na krótko przerwały działalność placówki. Aresztowany został wówczas Władysław Florkowski, komendant „Puszczyka”. Wyrokiem sądu okupacyjnego został skazany na obóz koncentracyjny. Zamęczony w Oświęcimiu w 1941 r.
       Po złożeniu kwiatów, zapaleniu znicza i wysłuchaniu historii o działalności placówki „Puszczyk”, udaliśmy się do leśniczówki, gdzie przy poczęstunku wsłuchaliśmy wspaniałych leśnych opowieści, którymi raczyli nas nasi gospodarze. Największą atrakcją była jednak możliwość zobaczenia i dotknięcia broni strzeleckiej używanej na polowaniach. Wraz z panem Jarosławem Dobickim i uczniami klasy wojskowej podjęliśmy decyzje, że na przełomie maja i czerwca skorzystamy z zaproszenia i wrócimy do Murzynowa Leśnego w celu odbycia zajęć z przysposobienia wojskowego na gościnnym terenie Leśniczówki Małoszki. Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć i pożegnaniu z leśnikami tradycyjnym „Darz bór” udaliśmy się w drogę powrotną do Mosiny.
       W szkole zameldowaliśmy się o godzinie 14.00, będąc pod wrażeniem tego, co zobaczyliśmy i dowiedzieliśmy się o walce polskich leśników z niemieckim okupantem w ramach Armii Krajowej oraz o tym, jak trudny a zarazem pełen uroku, jest zawód pracowników Służby Leśnej.





Mosina - Zespół Szkół - Liceum Ogólnokształcące, Technikum, Szkoła Zawodowa - Zapoznaj się z wydarzeniami w bieżącym roku szkolnym


Mosina, 26 listopada 2013r.





Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie

62-050 Mosina, ul. Topolowa 2, tel. 61-81-32-922, e-mail: zsmosina @powiat.poznan.pl

Witrynę redaguje: Paweł Zawieja