20 lutego 2014r.

Dzień Hotelarza

W dniu dzisiejszym w naszym Zespole Szkół gościliśmy gimnazjalistów w ramach Dnia Hotelarza. Celem spotkania było zapoznanie uczniów trzecich klas gimnazjów z zawodem technik hotelarstwa. Gościliśmy gimnazjalistów z mosińskich "jedynki" i "dwójki", podobnie jak i z Puszczykowa. Odwiedzili nas także uczniowie gimnazjów z Borowa oraz Pecnej.

Uczniowie klasy hotelarskiej oraz nauczyciele przedmiotów zawodowych zaprezentowali młodzieży gimnazjalnej zawód technika hotelarza i co takiego się z nim wiąże.

Goście mogli poznać stanowiska pracy w hotelu. Młodzież naszej szkoły w ramach pokazu mody zaprezentowała stroje pracowników obiektów hotelowych, a byli to m.in. recepcjonista, kelnerka, kucharz, pokojówka, concierge i bagażowy. W trakcie pokazu prowadząca omawiała zakres obowiązków oraz wymagany strój do pracy.
     Kolejnym punktem programu było przedstawienie wyposażenia pracowni hotelarskiej. Gimnazjaliści dowiedzieli się na jakich oprogramowaniach hotelarze pracują w czasie lekcji, pogłębiając swoją wiedzę na temat obsługi gości hotelowych. Zostały omówione program: proHott, który służy pracownikom recepcji w kompleksowej obsłudze gościa oraz program proRest z którym możemy spotkać się w restauracji czy barze.
     W dalszej części pokazu hotelarskiego uczniowie klasy hotelarskiej zaprezentowali scenki związane z pracą działy recepcji. W pierwszej pokazane zostało9 powitanie i zameldowanie gościa indywidualnego, w drugiej recepcjonista zmagał się z gościem, który ma pretensję m.in. o kolor narzuty, natomiast w ostatniej scence recepcjonista udziela informacji turyście o ciekawych miejscach w mieście.
     Najwięcej emocji wywołał bieg bagażowego przez tor przeszkód. Gimnazjaliści mogli się przekonać, że aby być bagażowym należy odznaczać się siłą oraz sprawnością fizyczną.

Podczas gdy jedna grupa zmagała się z torem przeszkód dla bagażowego, inna poznawała tajniki savoir-vivre’u w pracy hotelarza, w tym celu obejrzeli m.in. film instruktarzowy. Gimnazjalistom zostały również zaprezentowane informacje na temat treści, których przyszli hotelarze uczą się w Zespole Szkół. W trakcje zajęć wykładowych goście byli częstowani pysznymi plackami ziemniaczanymi, które przygotowała uczestniczka projektu edukacyjnego: „Wiecie co jecie w poznańskim powiecie”.
     Jednocześnie hotelarze prezentowali zasady podawania do stoły, gdyż sala lekcyjna zmieniła się w salę restauracyjną.

Kolejnym punktem dzisiejszego dnia był spacer po naszej szkole. Nasi goście zwiedzali boiska wielofunkcyjne, zaglądali do sal lekcyjnych, rozmawiali z uczniami podczas przew między lekcjami oraz interesowali się wyposażeniem sal lekcyjnych.
     W takcie spaceru po szkole goście zapoznawali się również z plakatami tematycznymi dotyczącymi sieci hotelowych w Polsce i na świecie.

Dzień Hotelarza przebiegł w miłej i sympatycznej atmosferze. Goście opuszczali mury naszej szkoły z uśmiechami na twarzach.

Mosina, 20 lutego 2014r.