7 - 11 kwietnia 2014r.

Technikum - technik logistyk

"Czas zawodowców - wielkopolskie kształcenie zawodowe"
     Uczniowie klasy III Technikum w zawodzie technik logistyk uczestniczyli w tygodniowych, 40 godzinnych praktykach zawodowych w formie laboratorium w ramach projektu „Czas zawodowców - wielkopolskie kształcenie zawodowe”. Na laboratoria jeździliśmy autokarem do Centrum Mechatroniki, Biomechaniki i Nanoinżynierii Politechniki Poznańskiej.
     Laboratoria praktyk Politechniki Poznańskiej stworzone w ramach projektu „Czas zawodowców – wielkopolskie kształcenie zawodowe” są efektem wielu pomysłów i lat pracy nad poprawą dostępu do praktyk zawodowych. Ten innowacyjny pomysł ma swoje korzenie w koncepcjach tworzonych w ramach Akceleratora Wiedzy Technicznej (AWT®) obejmujących także doświadczenia ze współpracy z Central Ostrobothnia University of Applied Sciences w Finlandii.
     Specjalistyczne praktyki laboratoryjne mają na celu stworzenie rzeczywistych warunków pracy wzbogaconych o możliwość pełnego zapoznania się z najnowocześniejszym sprzętem. To połączenie dwóch najważniejszych elementów praktyki – kontaktu z wyposażeniem wykorzystywanym w przedsiębiorstwach oraz systemem ośmiogodzinnej pracy.
Każdego dnia podejmowaliśmy nowe wyzwania, a oto przykładowe zadania, z którymi się zmierzyliśmy:
  • Tworzenie prezentacji multimedialnej dotyczącej branży usługowo – produkcyjnej, praca z programem do projektowania Flexsim.
  • Pisanie zapytania handlowego oraz oferty handlowej.
  • Zastosowanie bramki RFID i programu COMAX: tworzenie dokumentacji magazynowej, projektowanie oryginalnych etykiet logistycznych.
  • Dodatkowe analizy i metody strategiczne opracowane na potrzeby projektowania rozwoju potencjału przedsiębiorstwa.
  • Planowanie optymalnych tras przewozowych dla dostaw ekspresowych na podstawie oryginalnych listów przewozowych. Organizacja krajowych przepływów towarów uwzględniając parametry dostaw takich jak ilość miejsc docelowych, odległości między nimi, wagi przesyłek brutto, okienka odbioru towaru oraz sumaryczny koszt realizacji zleceń.
  • Symulacja procesu przygotowania przesyłek w miejscu operatora logistycznego. Zadanie wykonane za pomocą makiety symulacyjnej procesów logistycznych, terminala Motorola MC9000 oraz wiedzy dotyczącej prawidłowego przygotowania dostaw.
  • Wykład dotyczący transportu towarów drobnicowych w logistyce.
  • Planowanie złożonych tras przewozowych na podstawie dużej ilości listów przewozowych. Organizacja krajowych przepływów towarów uwzględniając parametry dostaw takich jak ilość miejsc docelowych, czas dostaw, wagi towarów brutto, dostępny tabor transportowy oraz jego parametry.
  • Projektowanie złożonej symulacji komputerowej w programie Flexsim przedstawiającej proces dostawy przesyłek w jednej z większych firm kurierskich w Polsce.
  • Projektowanie magazynu o charakterze workowym. Stosowanie zasad organizacji przestrzeni magazynowej celem osiągnięcia optymalnego zarządzania magazynem.
  • Tworzenie curriculum vitae oraz pisanie listów motywacyjnych. Przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych, przeprowadzanie analizy SWOT procesu/miejsca.
     Ten czas, który wymagał od nas dużego zaangażowania i wytężonej pracy, był dla nas pełen wyzwań i nowych doświadczeń. Wróciliśmy z poczuciem wzbogacenia naszej wiedzy zawodowej i nowymi umiejętnościami. A dla relaksu…byliśmy na wycieczce po Kampusie Piotrowo oraz odwiedziliśmy Radio Afera.
     Wszyscy wykładowcy, pracownicy i studenci Politechniki Poznańskiej byli dla nas wyjątkowo życzliwi i pomocni.
     Kilkoro z nas już myśli o studiach na Politechnice Poznańskiej.

Mosina, 7 - 11 kwietnia 2014r.