8 października 2014r.

Liceum Ogólnokształcące - klasy wojskowe

Klasy wojskowe ZS w Mosinie im. Adama Wodziczki wybrały się do Poznania (Multikino) na projekcję filmu pt: „Miasto 44”. Film ten pod honorowym patronatem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego to uniwersalna opowieść o młodości, miłości, odwadze i poświęceniu, rozgrywająca się w czasie Powstania Warszawskiego. „Miasto 44” to projekt filmowy o niespotykanym w Polsce rozmachu scenograficznym, kostiumowym i wizualnym. Efekty wizualne i dźwiękowe przywołują na ekran powstańczą Warszawę z sierpnia 1944 roku z rozmachem i realizmem, jakich jeszcze w polskim kinie nie było. Zdjęcia do filmu Jana Komasy trwały 80 dni. Na planie filmowym zagrało ponad 3000 statystów i kilkanaście grup rekonstrukcyjnych. Uszyto kilka tysięcy kostiumów, użyto 5000 ton gruzu do zainscenizowania zniszczonego miasta. Dramat wojenny Jana Komasy opowiada językiem współczesnego kina o jednym z najbardziej dramatycznych epizodów w historii Polski i narodu polskiego – Powstaniu Warszawskim. Premierze filmu towarzyszyły szeroko zakrojone ogólnopolskie akcje edukacyjne, której partnerami zostało Ministerstwo Edukacji Narodowej, Muzeum Powstania Warszawskiego, Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum Historii Polski. Według twórców filmu „Miasto 44”nie jest obrazem historycznym, ani dokumentem o przebiegu powstania. Mimo, że rozgrywa się w walczącym mieście, opowiada historię ludzi, a nie oddziałów czy brygad. Film ma przekazywać emocje i robi to w sposób doskonały. Nasi uczniowie po obejrzeniu filmu nagrodzili ich twórców gromkimi oklaskami i długo jeszcze po zakończonej projekcji opowiadali o swoich przeżyciach, refleksjach i emocjach związanych z tym filmem.

Mosina, 8 października 2014r.