20 października 2014r.

75. rocznica rozstrzelania 15 obywateli Mosiny i okolicznych miejscowości

Delegacja naszego Zespołu Szkół, w imieniu całej społeczności naszej szkoły, wzięła udział w uroczystości upamiętnienia najtragiczniejszego wydarzenia w historii naszej gminy - 75. rocznicy rozstrzelania 15 obywateli Mosiny i okolicznych miejscowości w dniu 20 października 1939 roku. Była to jedna z pierwszych masowych egzekucji w ramach Operacji Tannenberg, mającej na celu eksterminację polskiej inteligencji i ludności zaangażowanej w rozwój państwa polskiego, a tym samym osłabienie woli walki na polskich ziemiach zachodnich.
Obchody upamiętniające te tragiczne wydarzenia rozpoczęły się modlitwą nad mogiłami rozstrzelanych oraz uroczystą Mszą Świętą. Następnie przy okolicznościowej tablicy odbył się dalszy ciąg uroczystości zgodnie z zasadami ceremoniału wojskowego z udziałem wojskowej asysty honorowej wystawionej przez 31 Bazę Lotnictwa Taktycznego.

Mosina, 20 października 2014r.