4 grudnia 2014r.

Maraton Pisania Listów Amnesty International

W Zespole Szkół im. Adama Wodziczki po raz pierwszy rusza Maraton Pisania Listów Amnesty International. Jest to organizacja, która od ponad 50 lat działa na rzecz poszanowania praw człowieka i jest laureatem Pokojowej Nagrody Nobla.
Już w najbliższy czwartek, tj. 11 grudnia między 14:15 a 17:15, uczniowie będą mogli pomóc więźniom sumienia i innym osobom narażonym na łamanie praw człowieka na całym świecie. Wystarczy przyjść na Maraton Pisania Listów organizowany w naszej szkole, w sali 13.
Aktywistka Liu Ping z Chin, Daniel Quintero, uczestnik antyrządowych demonstracji w Wenezueli, Chelsea Manning ze Stanów Zjednoczonych, która przekazywała rządowe materiały niejawne serwisowi Wikileaks, to tylko niektóre z osób, którym będzie można pomóc podczas zbliżającego się Maratonu.
Na całym świecie Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W ubiegłym roku w ponad 400 miejscach w całej Polsce napisano 214 427 listy. Maraton Pisania Listów to największe w Polsce wydarzenie angażujące tak dużą ilość ludzi w obronę praw człowieka.
Szczegółowy opis sylwetek osób, w sprawie których będziemy w tym roku pisać, znajduje się na stronie www.amnesty.org.pl/maraton. Opisy te będą również dostępne dla wszystkich uczestników Maraton Pisania Listów w miejscach, w których się on odbędzie.
Jak napisać taki list?
To bardzo proste. Najpierw warto zapoznać się z opisem sylwetki osoby, w sprawie której chcemy pisać. Należy kierować się 5 podstawowymi zasadami: piszemy krótko, jesteśmy uprzejmi, opieramy się na faktach, mamy pozytywne nastawienie i nie ukrywamy się – tzn. warto napisać, kim jesteśmy, czym się interesujemy. Dzięki temu możliwe jest, że szybko otrzymamy odpowiedź. Nasz list będzie również bardziej autentyczny. Znajomość języków obcych nie jest wymagana. Listy można pisać po polsku. Wówczas warto podkreślić jednak w treści listu nazwisko osoby, w sprawie której piszemy, żeby ułatwić adresatowi przyporządkowanie listu do konkretnej sprawy. W razie wątpliwości, na wszelkie pytania odpowie koordynator akcji w Naszej szkole – pani Alicja Hinc.
Serdecznie zapraszamy do włączenia się w to przedsięwzięcie, które naprawdę niewiele kosztuje: kartka papieru, długopis, koperta (te zapewniamy na miejscu) oraz Twoje chęci i czas!. Nasze listy mają znaczenie, potrafią zmienić sytuację osób, w sprawie których je piszemy. Maraton Pisania Listów to akcja, podczas której jednoczymy się w walce o prawa człowieka na całym świecie. Liczymy również i na Twoje wsparcie! Do zobaczenia w czwartek 11 grudnia!

Alicja Hinc – koordynator Maratonu Pisania Listów

Mosina, 4 grudnia 2014r.