5 lutego 2015r.

Dzień zawodowy w Zespole Szkół

W Zespole Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie odbył się „Dzień zawodowy”. Realizowane na terenie Zespołu Szkół przedsięwzięcie skierowane było do gimnazjalistów, którzy w tym roku szkolnym ukończą kolejny etap edukacyjny i staną przed trudnym wyborem dalszego kierunku kształcenia. Celem tego wydarzenia było zapoznanie gimnazjalistów z zawodami, w których mogą kształcić się na terenie swojej lub sąsiedniej gminy. Uczniowie, którzy nas odwiedzili zostali wprowadzeni w tajniki specyfiki pracy logistyka i hotelarza. Mieli oni okazje zmierzyć się z czynnościami, które na co dzień wykonują logistycy i hotelarze.
      Podczas warsztatów logistycznych, nasi goście, zostali zapoznani z szerokim zakresem wiedzy i umiejętności, które posiada wykształcony logistyk. Wcielając się w rolę logistyka, gimnazjaliści podjęli próbę twórczego rozwiązania zadanego problemu oraz formowali i zabezpieczali paletowe jednostki ładunkowe. W wyniku przeprowadzania przez nich typowych operacji magazynowych zapoznali się z takimi zjawiskami, zachodzącymi w magazynie, jak: rozsypka, rozkurz, rozlew i przyleganie substancji do ścian opakowania. Poprzez udział w warsztatach młodzież dowiedziała się jak wiele jest stanowisk pracy, o które może ubiegać się osoba z wykształceniem logistycznym.
      W czasie trwania części hotelarskiej gimnazjaliści mogli obejrzeć fotorelację z wycieczek zawodowych klas technikum hotelarskiego oraz dokumentacje fotograficzną dokonań uczniów. Dalszy program obejmował zapoznanie młodzieży z pracą w hotelu. Znalazło się więc miejsce na pokaz scenek przy ladzie recepcyjnej, gdzie młodzież prezentowała z jakimi gośćmi muszą radzić sobie recepcjoniści. W przerwie między scenkami przeprowadzono dwa konkursy: filmowy na spostrzegawczość, który polegał na wyszukaniu jak największej liczby błędów, popełnionych przez hotelarza oraz składania serwetek według wzorów, gdzie nasi goście mierzyli się z czasem, konkurencją oraz wzorem wybranym przez siebie. W trakcie części hotelarskiej podziwialiśmy efekt pracy uczniów klasy II b TH w postaci przygotowanego nakrycia stołów na różne okazje – stołu Walentynkowego, z okazji Kinderbalu oraz stołu dla Pary Młodej.
      Po zakończeniu części warsztatowej zaproszona młodzież uczestniczyła w poczęstunku przygotowanym i zorganizowanym przez uczniów klas szkoły zasadniczej naszego Zespołu Szkół, kształcących się w zawodach cukiernik i piekarz.
      „Dzień zawodowy” cieszył się ogromnym powodzeniem. Wzięło w nim udział ponad 200 uczniów klas trzecich pobliskich gimnazjów: z Rogalina, Rogalinka, Borowa, Pecnej, Puszczykowa oraz dwóch gimnazjów mosińskich. Oprócz udziału w zdobywaniu wiedzy na temat wybranych zawodów gimnazjaliści mieli okazję zapoznać się ze szkołą podczas jej normalnego dnia pracy. Przyglądali się prowadzonym zajęciom, oglądali pracownie przedmiotowe, zwiedzili bibliotekę szkolną i nowoczesne obiekty sportowe.
Kolejną naszą propozycją adresowaną do uczniów gimnazjum jest „Dzień wojskowy”, podczas którego będziemy zachęcać do nauki w naszym Liceum Ogólnokształcącym o profilu wojskowym. Wydarzenie to będzie miało miejsce już 11 marca. Mamy nadzieję na podobne zainteresowanie tym dniem.

7

Mosina, 5 lutego 2015r.