25 marca 2015r.

„Amerykański snajper”

W I LO (klasa wojskowa) wraz z nauczycielem edukacji wojskowej i panią pedagog wybrali się do Poznania (Multikino-Malta) na najnowszy film Clinta Eastwooda pt: „Amerykański snajper”. Film ten jest adaptacją biografii Chrisa Kyle’a wydanej pod tytułem „Cel snajpera” i przedstawia historię życia i służby najskuteczniejszego snajpera w historii armii Stanów Zjednoczonych, który podczas misji w Iraku zabił 255 osób, z czego 160 zostało oficjalnie potwierdzonych przez Pentagon. Eastwoodowi udało się nakręcić film, który jest jednocześnie pro i antywojenny. Konserwatywni republikanie widzą w nim laurkę na cześć bohaterów, którzy poświęcają zdrowie, życie i własne rodziny, by bronić zachodniej cywilizacji reprezentowanej przez USA. Przeciwnicy interwencji zbrojnych zobaczą obraz o bezrefleksyjnych maszynach do zabijania i olbrzymich kosztach społecznych wojny. Śmierć Chrisa Kyle'a, która w filmie jest tylko wspomniana, to najbardziej wymowny argument. Kyle stworzył program "terapii bronią". Zabierał weteranów chorujących na zespół stresu pourazowego na strzelnicę czy polowania. Został zastrzelony przez chorego psychicznie weterana, któremu próbował pomóc. „Snajper” to także świetny Bradley Cooper – pozornie nieefektowny, wycofany, chowający emocje za gęstą, zaniedbaną brodą. To, co najważniejsze, aktor sygnalizuje oczami: determinację, niezłomność i brawurę, ale także lęk oraz zagubienie. Cooper wzorem swojego bohatera rezygnuje z szarżowania na rzecz spokojnej precyzji. Kiedy jednak daje ognia przed kamerą, zawsze trafia w dziesiątkę.

Mosina, 25 marca 2015r.