21 marca 2015r.

Klasy wojskowe - bieg patrolowy

W Uczniowie klas wojskowych wraz z nauczycielem edukacji wojskowej wzięli udział w biegu patrolowym Mosina-Bolesławiec. Bieg został zorganizowany przez ZS „Strzelec” Wągrowiec. Trasa biegu została wytyczona mosińskimi wałami i wyniosła ok 10 km. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy i po krótkim instruktarzu, sprawdzeniu broni (ASG) oraz omówieniu zasad bezpieczeństwa wraz z instruktorami ze „Strzelca” ruszyli pełni animuszu na trasę biegu. Warto wspomnieć, ze uczniowie pokonywali zaplanowaną trasę w pełnym umundurowaniu z replikami ASG kbk AK47 oraz z plecakami, które zostały dodatkowo obciążone butelkami z wodą. W czasie biegu uczniowie w ramach ćwiczeń z pierwszej pomocy transportowali rannych oraz mogli doświadczyć pozoracji pola walki w postaci wybuchających petard. Po skończonym biegu patrolowym odbyły się zajęcia teoretyczne z taktyki zielonej, w czasie których zostały przeprowadzone i zrealizowane następujące zagadnienia: przyjmowanie pozycji strzeleckiej w pozycji stojącej, leżącej i klęczącej, rozmieszczenie drużyny strzeleckiej w czasie patrolu, drużyna strzelecka w tzw. obronie okrężnej, pokonywanie terenu w pozycji czołgając się, ewakuacja rannego na polu walki, ustawienie drużyny w tzw. tyralierę. Trud i wysiłek włożony w bieg patrolowy będzie procentował na kolejnych zajęciach terenowych. Wszyscy uczniowie biorący udział w w/w zajęciach otrzymują ocenę celującą z edukacji wojskowej.

Mosina, 21 marca 2015r.