29 - 30 maja 2015r.

Liceum Ogólnokształcące – klasy wojskowe
Wiosenne Manewry Mosina 2015

W piątek 29 maja od 18.00 do 19.30 miała miejsce rekrutacja i zakwaterowanie uczestników manewrów w gościnnych murach OSP Mosina. Po zakwaterowaniu i spisaniu listy uczestników przyszła kolej na pierwsze zajęcia. Odbyły się one z tematyki dotyczącej prawa humanitarnego oraz pierwszej i drugiej linii oporządzenia żołnierskiego, które poprowadził kapral pchor. rezerwy Wojciech Lange. Drugiego dnia manewrów 30 maja w sobotę w godzinach nocnych odbyły się zajęcia terenowe z tzw. taktyki niebieskiej – przeprawa łodzią strażacką przez Wartę, którą poprowadził i nadzorował Naczelnik OSP Mosina Maciej Kołodziejczyk. Po udanej przeprawie uczestnicy wiosennych manewrów odbyli szkolenie terenowe z umiejętności survivalowych – obozowania i przetrwania przeprowadzone przez instruktora strzeleckiego st. kaprala Jacka Drabarczyka. Po powrocie z zajęć terenowych i krótkim odpoczynku odbyło się szkolenie wojskowe, które poprowadził komendant WKU Poznań Pan major Sławomir Roman. Szkolenie to dotyczyło aspektów pracy Wojskowej Komendy Uzupełnień oraz służby wojskowej zwanej przygotowawczą. Po skończonych zajęciach teoretycznych oraz pamiątkowym zdjęciu z Panem majorem odbyły się zajęcia praktyczne, w których uczestnicy manewrów zostali podzieleni na drużyny przećwiczyli następujące umiejętności żołnierskie: rozkładanie i składanie karabinka Kbk AK – 47, rzut granatem ćwiczebnym do celu oraz musztra indywidualna i zbiorowa. Końcowym etapem wiosennych manewrów strzeleckich był apel podsumowujący, na którym zostały omówione i podsumowane manewry. Około godziny 18.00 manewry zostały zakończone, a ich uczestnicy rozjechali się do domów, natomiast kadra instruktorska przećwiczyła jeszcze składanie flagi państwowej, umiejętność ta przyda się w czasie kolejnych spotkań i apeli.

Mosina, 29-30 maja 2015r.