19 listopada 2015r.

Klasy wojskowe LO w Krzesinach

Klasy wojskowe udały się do 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego, która jest jednostką lotniczą przeznaczoną do realizacji zadań bojowych w ramach narodowego systemu obrony oraz sił zdolnych do przerzutu wysokiej gotowości NATO. Eskadry Lotnicze realizują zadania zwalczania celów powietrznych, niszczenia obiektów naziemnych i nawodnych oraz wykonywania zadań lotniczych szczebla operacyjno - taktycznego.
Pomimo niekoniecznie sprzyjających warunków atmosferycznych, wietrznej pogody nasi uczniowie mieli okazje zobaczyć sprzęt jakim latali polscy lotnicy w czasach PRL-u m.in. MIG-a 11, MIG-a 19, czy tygrysi „Jastrząb”. Oczywiście największą atrakcją podczas zwiedzania krzesińskiej bazy lotniczej było poznanie z bliska samolotu myśliwskiego F-16. Zakupiony przez Polskę wielozadaniowy samolot F-16 C/D Block 52+ to najbardziej zaawansowany samolot tego typu w NATO. Warto wspomnieć, że mieliśmy także okazje poznać zadania oraz zobaczyć sprzęt na którym służy lotniskowa straż pożarna oraz dodatkowo zaprezentować swoje umiejętności z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej m.in. z resuscytacji krążeniowo-oddechowej czy umiejętnością posługiwania się karabinkiem automatycznym AK-47 czy karabinem maszynowym PK/PKS. Podczas zwiedzania muzeum mogliśmy zobaczyć: Jaka – 11, PZL – 104 Wilga 35A, TS – 8 Bies czy słynnego z czasów I wojny światowej Fokkera Dr.1. Kolejnym, a zarazem ostatnim punktem naszej wizyty było zapoznanie jej uczestników z umundurowaniem pilota F-16 i jego wyposażeniem w środki pozwalające na przeżycie trudnych chwil. W szkole zameldowaliśmy się po godzinie 14.00 cały czas będąc pod wrażeniem tego co zobaczyliśmy, usłyszeliśmy i czego się nauczyliśmy w czasie naszego pobytu w 31 Bazie lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny.

Mosina, 19 listopada 2015r.