20 września 2018r.

W Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Lusowie

Po obiekcie oprowadzał nas przewodnik, przybliżając znane i nieznane fakty z dziejów powstańczych. Przyczyny wybuchu Powstania, próby germanizacji Wielkopolan i sposoby przeciwstawienia się im, czy przebieg i skutki powstania były nam oczywiście doskonale znane. Jednakże ciekawie snuta opowieść przewodnika w otoczeniu pamiątek, map, zdjęć, sztandarów Armii Wielkopolskiej, mundurów Powstańców, medali pozwoliła nam przenieść się na chwilę w tamte czasy. Dowiedzieliśmy się o udziale kobiet w walkach powstańczych w roli sanitariuszek, łączniczek, kucharek. Przypomnieliśmy sobie też wkład w dzieje Powstania Wielkopolskiego takich postaci, jak I. J. Paderewski, A. Andrzejewski, F. Ratajczak, St. Taczak czy J. Dowbor-Muśnicki. Uświadomiło to nam, dlaczego nazwano ich nazwiskami ulice Poznania. Niewątpliwą atrakcją wycieczki po muzeum okazała się możliwość dotknięcia powstańczego bagnetu, karabinu i granatu, a także przymierzenie części munduru.
     Zadanie domowe, które zaproponował nam przewodnik możemy polecić każdemu: „Jeśli pochodzisz z Wielkopolski zapytaj najstarszego członka swojej rodziny, kto z waszych bliskich brał udział w Powstaniu Wielkopolskim?” Nie ma wielkopolskiej rodziny, w której Powstańca by nie było! Tylko wspominając ich, pamięć o bohaterach jedynego w dziejach Polski zwycięskiego powstania – Powstania Wielkopolskiego – nigdy nie zginie.