8 października 2018r.

Kurs baristy

Druga grupa uczniów naszego Zespołu Szkół rozpoczęła zajęcia na kursie baristy w ramach projektu finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego „Gotowi do pracy”.
Kurs obejmuje zajęcia teoretyczne (20%) i praktyczne (80%). W trakcie zajęć uczestnicy poznają historię, wymagania klimatyczne i rejony uprawy kawy. Poruszane są także zagadnienia dotyczące wypalania ziaren i różnice ze względu na odmianę, a także kwestie techniczne dotyczące ekspresów ciśnieniowych oraz młynków do przygotowania wspaniałej, aromatycznej kawy. Większość czasu podczas zajęć przeznaczona jest na zajęcia praktyczne podczas których uczniowie przygotowują kawy: espresso, espresso doppio, ristretto oraz lungo. Spieniają mleko i przygotowują napoje kawowe z mlekiem – latte, cappucini, latte machiato. Wykorzystują także dodatki do kaw: czekolada (mocha), lody (espresso affogato), bitą śmietanę oraz sosy. Bardzo wiele emocji wyzwala się wśród uczestników podczas wykonywania „rysowania na kawie” (latte art.).
Po zakończeniu kursu wszyscy uczestnicy otrzymają stosowne zaświadczenia i będą podawali wspaniałą kawę.