28 marca 2019r.

ABC dobrego wychowania – zajęcia w internacie

Każdy z nas jest indywidualnością, ma inną osobowość, temperament. Często denerwują nas nakazy i zakazy, ograniczają normy i przepisy, usztywniają zasady i reguły. Ale spróbujmy bez nich żyć! Wyobraźmy sobie choćby jeden dzień, w którym wszystko jest dozwolone i nic nie jest zabronione, każdy może robić co chce, jak chce i kiedy chce. Byłby to zapewne najgorszy dzień w dziejach ludzkości. Żyjąc wśród ludzi musimy przestrzegać praw i zwyczajów. Nie możemy też lekceważyć reguł dobrego wychowania. W trakcie zajęć młodzież miała okazję do poszerzenia, skorygowania i utrwalenia dobrych manier. Pracowała metodą burzy mózgów podając trafne sformułowania, które kojarzą się z dobrym zachowaniem. Inną metodą była praca w zespołach, wychowankowie przedstawiali scenki i ujawnili duże zdolności aktorskie. Scenki rodzajowe dotyczyły zachowania w stołówce w czasie spożywania obiadu, postawy wychowanka w czasie pobytu wychowawcy w pokoju, rozmowy przez telefon, zachowania się w sklepie , pozostali uczestnicy oceniali poprawność zachowań. Przedstawiony film ukazał przejawy braku kultury z którymi często się spotykamy w życiu codziennym i skłonił młodzież do refleksji własnego zachowania. W pracy indywidualnej- moja znajomość zasad dobrego wychowania, wychowankowie mogli utrwalić wiedzę na temat dobrych manier i skorygować błędy. Przedstawionych siedem zasad: uśmiech, uprzejmość, życzliwość, prawdomówność, punktualność, dyskrecja i grzeczność to drogowskaz kulturalnego zachowania w funkcjonowaniu społecznym człowieka.
Zajęcia opracowała i prowadziła Małgorzata Lossy