22 listopada 2019r.

Hotelarze w Berlinie

Hotelarze z Wodziczki odbyli lekcję językową i zawodową w Hotelu Rotdorn w Berlinie oraz aktywnie zwiedzali stolicę Niemiec.
       W piątkowy wczesny poranek, grupa uczniów z klasy I i II, technikum hotelarskiego z Zespołu Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie wraz z opiekunami wyruszyła autokarem spod budynku szkoły do Berlina. Celem tej wycieczki było zapoznanie się z standardami hotelowymi w Berlinie, doskonalenie języka obcego, poznanie najważniejszych zabytków stolicy i nauka sprawnego przemieszczania się komunikacją miejską, która w Berlinie funkcjonuje znakomicie.
      Po przyjeździe do Berlina na dworcu głównym (Hauptbahnhof) zakupiliśmy bilety na przejazd metrem, koleją miejską, tramwajem i autobusem. Miasto przyjęło nas piękną ciepłą pogodą.
      W pierwszym punkcie naszego programu udaliśmy się kolejką miejską (S-Bahn) do dzielnicy Charlottenburg stacji Zoologischergarten, gdzie zwiedziliśmy pierwszy zabytek -symbol antywojenny - Kościoła Pamięci Cesarza Wilhelma (die Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche). Dzisiaj możemy podziwiać ruiny tego kościoła, gdyż został zniszczony podczas bombardowania w listopadzie 1943 r. Oprócz tego w drodze mogliśmy podziwiać piękne dekoracje i jarmarki, które są w trakcie przygotowań w związku z nadchodzącym czasem Adwentu. Ponadto zobaczyliśmy zegar wodny w Europa center i pierwszą galerię handlową.
      Drugim i najważniejszym punktem programu dla naszych hotelarzy była wizyta w berlińskim hotelu Rotdorn. Menager Hotelu Freya Schwarz przyjęła nas bardzo serdecznie w pięknej sali śniadaniowej, w której goście przebywają zarówno rano jak w chwilach odpoczynku po aktywnym zwiedzaniu stolicy. Uczniowie zostali zapoznani z szczegółową ofertą hotelu. Dzięki przychylności właścicieli i osób zarządzających hotelem mogliśmy zobaczyć wszystkie typy pokoi hotelowych, które urządzone są w bardzo eleganckim antycznym stylu. Ponadto zobaczyliśmy piękny ogród, w którym znajdują się domki drewniane dla mniej zamożnych turystów. Po obejrzeniu obiektu uczniowie mogli zadawać pytania i dowiedzieć się wielu ciekawych branżowych informacji.
      Po wizycie w hotelu udaliśmy się metrem i tramwajem na Bernauer Straβe, gdzie znajdują się pozostałości Muru wraz z Muzeum Muru Berlińskiego, w którym mogliśmy zapoznać się z historią podziału Niemiec oraz zobaczyć z wieży, w którym miejscu ta linia Muru dokładnie przebiegała.
      Po spotkaniu z grupą logistyków z naszej szkoły udaliśmy się spacerkiem na posiłek aby zregenerować siły i choć chwilę odpocząć, ponieważ czekały na nas kolejne atrakcje programu.
      Kolejną z atrakcji wycieczki była wizyta na Placu Poczdamskim w najbardziej nowoczesnym miejscu Berlina, gdzie corocznie odbywa się wręczanie nagród filmowych tzw. Berlinale. Następnie udaliśmy się w kierunku Pomnika pomordowanych Żydów podczas II wojny światowej i do Bramy Brandenburskiej- symbolu zjednoczenia Niemiec.
      Po spotkaniu z grupą logistyków na placu Aleksanderplatz wyruszyliśmy na ostatni punkt programu, którym była wizyta w niemieckim Parlamencie (Reichstag). Zanim jednak wjechaliśmy windą na jego kopułę, przeszliśmy szczegółowej kontrolę by móc zapoznać się z historią zwiedzanych zabytków, podziwiać piękną panoramę i obserwować z góry salę obrad, w której odbywają się posiedzenia Niemieckiego Rządu. Grupa hotelarzy i kilkoro chętnych logistyków wraz z opiekunami choć bardzo zmęczona, ale bardzo zadowolona udała się do autokaru, by ruszyć w drogę powrotną do kraju i tak zakończył się nasz bardzo aktywny dzień w stolicy Niemiec.
Marzena Adamczak