17 lutego 2020r.

Pierwszy tydzień praktyk w Rimini

Minął pierwszy tydzień pobytu w nadmorskim Rimini, położonym nad północnym Adriatykiem. W niezwykłych warunkach odbywamy czterotygodniowe praktyki zawodowe w zawodzie technik hotelarstwa i logistyk. Jesteśmy tutaj w ramach projektu Erasmus+ „Kreatywni Technicy w nowoczesnej Europie” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.
      Pierwszy tydzień upłynął bardzo spokojnie. Wdrażaliśmy się w rytm pracy zawodowej i poznawaliśmy europejskie standardy pracy w hotelach i firmach logistycznych. Przy życzliwej pomocy opiekunów praktyk byliśmy w stanie sprostać nowym obowiązkom.
      Po tygodniowej pracy należał nam się aktywny wypoczynek. Pod opieką tutora z biura Sistema Turismo wspólnie z młodzieżą bułgarską i łotewską pojechaliśmy na uroczą wycieczkę do San Marino. Podczas przejazdu autokarem do jednego najmniejszych państw Europy Tsveti i Milena przybliżyły nam legendę powstania republiki, jej walory turystyczne i gospodarcze. Następnie pod opieką przewodnika udaliśmy się na spacer szlakiem najważniejszych miejsc goszczącego państwa. Miedzy innymi zobaczyliśmy katedrę poświęconą pamięci św. Maryna z 19 wieku, katedra powstała w miejscu jednego z pierwszych kościołów przedromańskich. Jest to trójnawowa bazylika w stylu klasycystycznym z fasadą ozdobioną kolumnami w porządku korynckim. We wnętrzu katedry, po lewej stronie, w niszy w pobliżu prezbiterium, stoi podwójny fotel kapitanów – regentów. Po prawej stronie w srebrnej urnie znajdują się prochy św. Maryna. Następnie przeszliśmy na Piazza della Libertà, gdzie mieści się ratusz Palazzo Pubblico, siedziba rządu republiki. Ratusz został zbudowany w stylu gotyckim pod koniec XIVw. w miejscu wcześniejszego Wielkiego Domu Rajców. W latach późniejszych był wielokrotnie przebudowywany i naprawiany. Pod koniec XIXw. został odtworzony najprawdopodobniej zgodnie ze swoim pierwotnym wyglądem według projektu rzymskiego architekta Francesco Azzurri. Wejście do budynku umieszczone jest w podcieniach zamkniętych trójprzęsłową arkadą Wewnątrz znajduje się 60-osobowa Wielka Sala Rad, Sala Zgromadzeń i Sala Głosowań. Fasada ratusza ozdobiona jest herbami dziewięciu Zamków wchodzących w skład republiki. Nad środkowym łukiem arkady znajduje się kartusz z herbem republiki. Na wysokości półpiętra, w prawym narożniku budynku, umieszczona jest brązowa statuetka przedstawiająca św. Maryna. Nad ratuszem góruje z lewej strony wieża zegarowa. Nad tarczą zegara umieszczono mozaikę przedstawiającą postacie: św. Mariyna, św. Leona i św. Agaty. Ciekawostką jest to, że pod powierzchnią placu znajduje się średniowieczny kompleks cystern, gromadzących wodę deszczową dla potrzeb miasta. Pomnik na placu to Statua Wolności.
      San Marino znane było ze swoich kuszników. Co roku odbywa się w mieście festiwal Dni Średniowiecza „Medieval Days”, podczas którego rozgrywany jest turniej kuszniczy. Obchodom towarzyszy wiele imprez m.in. festiwal muzyki średniowiecznej, liczne parady, w których uczestnicy przebrani w historyczne stroje niosą sztandary. Towarzyszą im pokazy akrobatów i kuglarzy. Spacer zakończyliśmy pod jedną z trzech wież na szczycie góry Monte Titano.
      Teraz został czas na zakupy pamiątek i coś dla podniebienia. Włochy – to obowiązkowo pizza i kawusia. W dobrym nastroju pożegnaliśmy to urocze miejsce i pełni wrażeń wróciliśmy do hotelu. Przed nami kolejny tydzień pracy i nowych doświadczeń. Jednym z takich doświadczeń będzie zapewne korzystanie z publicznej samoobsługowej pralni i suszarni.