11 maja 2021r.

W końcu mamy lato

Po dość chłodnej i pochmurnym kwietniu nadszedł czas słońca i wysokich temperatur. Od wielu lat kwiecień nas rozpieszczał dość ciepłą pogodą. Tegoroczny kwiecień jednak bardziej przypominał charakterystyczną pogodę w kwietniu, jak na klimat umiarkowany ciepły przejściowy (w końcu „kwiecień plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata”). Średnia temperatura w kwietniu była średnio o 2 stopnie Celsjusza niższa niż wskazują na to dane klimatyczne. Podobnie pierwsze dni maja były zimne oraz deszczowe. 2 maja, nasza szkolna stacja meteorologiczna, odnotowała 33 mm opadu w ciągu doby (warto zaznaczyć, że statystycznie w ciągu całego maja spada około 50mm).
Dzisiaj nasze termometry odnotowały, aż 31 stopni Celsjusza. A to za sprawą powietrza polarno morskiego ciepłego napływającego do Polski znad Europy południowej. Dzięki temu, że ta masa powietrza jest dość mocno przesuszona, możemy się cieszyć również niemal bezchmurnym niebem.
Niestety taka aura nie będzie trwała wiecznie i już pod koniec tygodnia nastąpi zmiana pogody.
Zachęcamy do śledzenia pogody na naszej stronie internetowej, na której podajemy odczyty ze szkolnego ogródka meteorologicznego.

lato