3 listopada 2021r.

Konkurs literacki w internacie.

W tygodniu kończącym październikowy turnus kursowy roku szkolnego 2021/2022 odbyło się podsumowanie i wyłonienie zwycięzców konkursu nt.: "Najciekawsze opowiadanie związane z drogą, jaka zaprowadziła mnie do wyboru swojego zawodu oraz za co lubię swoją profesję", ogłoszonego tydzień wcześniej w ramach dodatkowych zajęć dla młodzieży internatu ZS w Mosinie.
Do udziału przystąpiło 14 osób, które zechciało poświęcić swój czas, żeby przelać na papier meandry swojej drogi, która zawiodła je do obecnego momentu w życiu.
Pragnę podkreślić, że wybór zwycięskich prac był naprawdę niezwykle trudny. Jury zajęło sporo czasu, zanim zdecydowało o tym, kto stanie na podium. Trudność ta polegała przede wszystkim na tym, że poziom większości prac był bardzo wyrównany, a każda historia bardzo ciekawa.
Okazuje się, że powodów powzięcia decyzji o takiej a nie innej drodze zawodowej, jest naprawdę dużo. Równie sporo jest przyczyn, które sprawiają, że młodzież lubi swój zawód.
Nierzadko o drodze jaka zaprowadziła ucznia do konkretnej profesji decydował przypadek, ale były też wybory bardzo przemyślane. Dużą rolę przy wybieraniu zawodu odgrywały także ciekawe zbiegi okoliczności. Zdarzało się nieraz, iż ktoś był nastawiony na konkretny zawód, ale koniec końców trafił do zupełnie innego. Z kolei w przypadku innych osób do podjęcia ostatecznej decyzji pomocna okazała się rodzina, znajomi, przyjaciele, mentorzy.
Niezwykle wzruszające było dla mnie czytanie prac, w których wychowankowie z dużą szczerością opowiadali o swojej autentycznej pasji i miłości do wybranego zawodu. Niektórzy zadziwiali precyzyjną wizją własnej, przyszłej kariery zawodowej. Jak wiadomo, taka cecha zapewnia najczęściej skuteczne osiągnięcie swoich celów, gdyż zanim się chce gdzieś "dopłynąć", trzeba znać cel wyprawy. To jest warunek konieczny. W przeciwnym razie przez całe życie możemy "dryfować po oceanie" nie dopływając do żadnego konkretnego portu.
Przypomniała mi się w tym kontekście myśl słynnego pisarza Paulo Coelho : "Statek jest bezpieczny, kiedy stoi w porcie, lecz nie po to buduje się statki."
Nasza młodzież jest właśnie w tym krytycznym momencie podejmowania decyzji wypłynięcia na głębokie wody, i okazało się, iż wielu z nich ma doskonałą orientację w obsłudze "narzędzi nawigacyjnych". Pozazdrościć. Ja tak nie miałem.
Osoby nagrodzone to:
I Miejsce: Natalia Sowa
II Miejsce: Magdalena Dziwak, Aleksandra Grzelak, Natasza Korbanek, Aleksandra Fabiś, Katarzyna Wojciechowska, Wiktoria Łuczak, Michalina Knopczyńska
III Miejsce: Konrad Płonka, Karolina Domagała, Aleksandra Szymkowiak
Laureatom serdecznie gratuluję, a wszystkim uczestnikom bardzo dziękuję za udział w naszej zabawie.
Konkurs przygotował i poprowadził oraz w jury zasiadł wychowawca Jacek Bąkowski, a całą uroczystość organizacyjnie wsparł z-ca kierownika internatu p. Krzysztof Widera. Fotograficzną dokumentacją zajęła się natomiast Karolina Domagała (jedna z laureatek konkursu) i muszę przyznać, że zrobiła to naprawdę solidnie, czego wynikiem są piękne ujęcia, o co wcale nie było tak łatwo, zważywszy na spore zamieszanie przy odbiorze dyplomów i symbolicznych nagród, szczególnie, gdy mi się poplątały pamiątkowe smycze z logo naszej szkoły :))
Jacek Bąkowski

badminton   badminton   badminton   badminton   badminton   badminton   badminton   badminton   badminton   badminton   badminton   badminton   badminton   badminton