11 kwietnia 2022r.

Pisanki, kraszanki…….

Polskie tradycje obchodzenia świąt Wielkiej Nocy charakteryzują się dużą różnorodnością i bogactwem w zależności od regionu. Te wiosenne święta są bardzo radosne i rodzinne. Przygotowania do świąt angażują wszystkich domowników i chociaż są pracochłonne to wszyscy się dobrze bawią.
Z obchodami świąt wielkanocnych związanych jest wiele zwyczajów ludowych np. pisanki- czyli zdobione różnymi technikami jaja. W zależności od techniki zdobienia, świąteczne jaja mają różne nazwy. My wybraliśmy nowoczesną, mniej popularną, a mianowicie zdobienie jaj sznurkiem i innymi dodatkami. Pisanki, kraszanki wykonuje się przed Wielkanocą, nie może ich zabraknąć wśród świątecznych pokarmów. Mają symbolizować rodzącą się do życia przyrodę, a jednocześnie nadzieję, jaką czerpią chrześcijanie z wiary w zmartwychwstanie Chrystusa.
My, młodzież internacka życzymy aby Święta Wielkanocne przynosiły radość oraz wzajemną życzliwość. By stały się źródłem wzmacniania ducha. Niech Zmartwychwstanie, które niesie odrodzenie, napełni Was pokojem i wiarą, niech da siłę w pokonywaniu trudności i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość. Wielkanoc to czas otuchy i nadziei.

Małgorzata Lossy

pisanki   pisanki   pisanki   pisanki   pisanki   pisanki   pisanki   pisanki   pisanki   pisanki   pisanki   pisanki   pisanki   pisanki   pisanki   pisanki   pisanki

Mosina - Zespół Szkół - Liceum Ogólnokształcące, Technikum, Branżowa Szkoła I Stopnia - Zapoznaj się z wydarzeniami w bieżącym roku szkolnym

62-050 Mosina, ul. Topolowa 2, tel. 61-81-32-922, e-mail: sekretariat @zs-mosina.pl