22 września 2023r.

Sprzątanie świata łączy ludzi

Po raz 30 wyruszyliśmy, by posprzątać Polskę! Akcja Sprzątanie świata – Polska jest częścią międzynarodowego ruchu „Clean Up The World”, wywodzącego się z Australii. Uczestniczy w nim blisko 40 milionów wolontariuszy na całym świecie.
W tym roku odbył się wyjątkowy finał Akcji Sprzątanie świata, ponieważ od pierwszego worka zebranego w czasie finału w 1994 roku mija dokładnie 30 lat! Z raportów z poprzednich Akcji wynika, że od początku w polskiej edycji Clean Up The World wzięło udział ponad 20 milionów uczestników. To oraz fakt, że odbywa się ona nieprzerwanie od 30 lat, czyni tę Akcję tak wyjątkową w skali świata. W roku jubileuszu chcemy więc gorąco podziękować każdemu, kto uczestniczył chociaż raz w tej jedynej w swoim rodzaju lekcji ekologii.
Zeszłoroczna Akcja Sprzątanie świata-Polska zakończyła się niechlubnym bilansem setek ton śmieci! Jak alarmują eksperci, śmieci przybywa. Tych w gospodarstwach domowych i tych porzuconych w naturze.
Z drugiej strony cieszy fakt, iż z roku na rok rośnie liczba wolontariuszy, którzy w trzeci weekend września wychodzą posprzątać swój kawałek Polski. Wobec ogromu bezrefleksyjnego śmiecenia w naturze czas powiedzieć głośno: wszystkie śmieci, na całym świecie są nasze; te porzucone przez człowieka w naturze i te posprzątane przez człowieka. Innych na naszej Planecie nie ma. W końcu, w naszych działaniach nie chodzi o to, aby cały czas sprzątać, ale o to aby śmiecący przestali śmiecić.
Uczniowie naszej szkoły, pod opieką nauczycieli, sprzątali wyznaczone przez organizatora akcji tereny oraz uczestniczyli w lekcjach wychowawczych na ten temat. W holu, na parterze budynku szkoły, można było zapoznać się z ekspozycją na temat tegorocznej akcji.
Głównym przesłaniem akcji jest: promowanie poszanowania zasobów i efektywnej segregacji, unikanie odpadów – szacunek do przedmiotu, kształtowanie świadomości o wpływie odpadów na środowisko. Dziękujemy uczestnikom akcji!
Małgorzata Kołodziej

sprzątanie sprzątanie sprzątanie sprzątanie sprzątanie sprzątanie sprzątanie sprzątanie sprzątanie sprzątanie sprzątanie sprzątanie sprzątanie sprzątanie sprzątanie sprzątanie sprzątanie sprzątanie