12 grudnia 2023r.

Wycieczka do Rogalina – zapoznanie uczniów ukraińskich z polską historią i kulturą

W ubiegłym tygodniu pierwszoklasiści ZS w Mosinie, uczniowie z Ukrainy, odwiedzili jedno z najpopularniejszych miejsc w Wielkopolsce – Muzeum Pałac w Rogalinie. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów ukraińskich z przeszłością historyczną, tradycjami ludowymi i dziedzictwem kulturowym Polski.
W trakcie wspólnej wycieczki z przewodnikiem po zabytkowych wnętrzach rezydencji rodu Raczyńskich zwiedziliśmy pałacowe sale, gabinety, jadalnie, sypialnie i bibliotekę, a także poznaliśmy ciekawe historie z życia dawnych właścicieli.
Dalej nasze kroki skierowaliśmy do Gabinetu Londyńskiego, który jest dokładną rekonstrukcją pokoju londyńskiego mieszkania Edwarda Bernarda Raczyńskiego, ostatniego z rodu Raczyńskich.
Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzenie powozowni, w której zgromadzone są zabytkowe pojazdy konne z czasów I wojny światowej oraz akcesoria podróżne.
Sporo czasu spędziliśmy także w przypałacowym parku, gdzie czekały na nas ogrodowe labirynty oraz najsłynniejsze w Wielkopolsce zabytkowe dęby - Lech, Czech i Rus, a kawałek dalej – Dąb Edwarda.
Serdecznie dziękujemy Dyrekcji Zespołu Szkół w Mosinie za zorganizowanie ciekawej i pouczającej wycieczki! To był bardzo udany dzień! Warto wybrać się do Rogalina!
Lina Shevchenko

Rogalin Rogalin Rogalin Rogalin Rogalin Rogalin Rogalin Rogalin Rogalin Rogalin