22 grudnia 2023r.

Kolędowanie w internacie


     Kolędy w obecnym rozumieniu to pieśni opowiadające o narodzeniu Jezusa Chrystusa i związanych z tymi narodzinami wydarzeniach. Większość z nich wyraża radość, pokój i nadzieję wynikające z przyjścia na ziemię Boga w ludzkiej postaci.
Za pierwszą znaną kolędę na świecie uważa się łaciński hymn autorstwa św. Hilarego pt. „Jesus refulsit omnium” („Jezus oświeca wszystko”), który powstał w 336 roku 1). Najstarszą polską kolędą jest natomiast „Zdrów bądź, Krolu Anjelski”, która powstała najpóźniej w roku 1424. Z XVI wieku pochodzi zaś kolęda „Anioł pasterzom mówił” 2)
Najsłynniejszą kolędą na świecie jest „Cicha noc”, którą przetłumaczono na ponad 300 języków i dialektów. Powstała w roku 1818 w małym austriackim miasteczku Oberndorf bei Salzburg w Alpach. Jej autorami byli wikary miejscowego kościoła Józef Mohr oraz jego organista Franz Xaver Gruber 3).
W Polsce najbardziej znane i lubiane kolędy to m.in. „Bóg się rodzi”, „Wśród nocnej ciszy”, „Lulajże, Jezuniu”, „Gdy się Chrystus rodzi”, czy „Przybieżeli do Betlejem”.
Kolędy są ważnym elementem kultury i tradycji wielu narodów, a ich śpiewanie łączy ludzi, wzmacnia wiarę i budzi ducha świątecznego. Pieśni te są także źródłem inspiracji dla wielu artystów i twórców. Współcześnie powstają nowe kolędy, które nawiązują do aktualnych wydarzeń i problemów. Są więc żywym i bogatym dziedzictwem, które warto pielęgnować i przekazywać kolejnym pokoleniom.
Do tej wielowiekowej tradycji dołączył także internat Zespołu Szkół w Mosinie organizując w dniu 14.12.2023 r. konkurs na najpiękniej wykonaną kolędę.
Do zaśpiewania kolęd zgłosiło się 12 osób. Pomimo, że był to konkurs, głównym celem naszego kolędowania było zintegrowanie się przy wspólnym śpiewie wyrażającym radość z Bożego Narodzenia. Wyprzedziliśmy trochę czas właściwy na takie pieśni, ale nasza młodzież kończy turnus 22.12.23 r., zatem nie miałaby okazji wspólnego odśpiewania utworów bożonarodzeniowych w naszym internacie.
Cudowny, przedświąteczny czas został wypełniony dźwiękami najpopularniejszych, nie tylko polskich ale i ukraińskich kolęd, ponieważ podczas obecnego kursu przebywała u nas także grupa wychowanków z Ukrainy.
Poziom śpiewających był na tyle wyrównany, że trudno było ustalić kto śpiewał najlepiej. Różnice były naprawdę niewielkie.
W końcu razem ze współorganizatorką ze strony młodzieży Martą Michalak udało się komisji jakoś wyłonić zwycięzców, a właściwie zwyciężczynie, ponieważ do konkursu zgłosiły się same dziewczęta.
Zostały nimi:
I. Miejsce: Tetiana Tarnavska i Tamara Markova oraz duet Tetiana Dysko i Tamara Markova
II. Miejsce: Julia Dziurka (i tu trzeba zaznaczyć, że Julia zaśpiewała jako jedyna kolędę samodzielnie, ponieważ inne wykonania to duety i tercety) oraz Magdalena Chwistek, Martyna Waltrowska i Oliwia Chudzińska
III. Miejsce: Zuzanna Garbarczyk i Oliwia Chudzińska
Poza konkursem wystąpiły: Marta Michalak, Aleksandra Kazubek i Zuzanna Reich śpiewając świąteczny utwór influencerki i piosenkarki Julii Żugaj pt. „ Południowy biegun”. Trzeba przyznać, że zaśpiewały naprawdę pięknie.
Na koniec naszego spotkania wszyscy wychowankowie wraz z wychowawcami zaśpiewali wspólnie kolędę "Cicha noc". Dźwięki tego utworu przybliżyły nas bardzo do zbliżającej się Wigilii Bożego Narodzenia, o której można powiedzieć za Czerwonymi Gitarami, iż:
„Jest taki dzień bardzo ciepły choć grudniowy
Dzień zwykły dzień w którym gasną wszelkie spory
Jest taki dzień w którym radość wita wszystkich
Dzień który już każdy z nas zna od kołyski

Niebo ziemi niebu ziemia
Wszyscy wszystkim ślą życzenia
Drzewa ptakom ptaki drzewom
Tchnienie wiatru płatkom śniegu (…)”

Organizatorzy (młodzież): Marta Michalak, Emilia Wojciechowska
Organizatorzy (wychowawcy): Krzysztof Widera, Jacek Bąkowski
Tekst i zdjęcia: Jacek Bąkowski
Ps.
Rozdanie dyplomów za najładniejsze wykonanie kolędy zakończyło się niespodzianką, którą przygotowała dla młodzieży naszego internatu uczestniczka obecnego kursu Tamara Markova.
Tamara pięknie zagrała na skrzypcach utwór „Song from a Secret Garden”.

1) Wikipedia
2) http://www.muzeumetnograficzne.rzeszow.pl/2016/01/12/tradycje-kolednicze-w-polsce-i-na-podkarpaciu/
3) https://party.pl/porady/koledowanie-polski-zwyczaj-bozonarodzeniowy-112881-r1/


kolędowanie kolędowanie kolędowanie kolędowanie kolędowanie kolędowanie kolędowanie kolędowanie kolędowanie kolędowanie kolędowanie kolędowanie kolędowanie kolędowanie kolędowanie kolędowanie kolędowanie kolędowanie kolędowanie kolędowanie kolędowanie kolędowanie kolędowanie kolędowanie




Mosina - Zespół Szkół - Technikum, Branżowa Szkoła I Stopnia - Zapoznaj się z wydarzeniami w bieżącym roku szkolnym


Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie

62-050 Mosina, ul. Topolowa 2, tel. 61-81-32-922, e-mail: zsmosina @powiat.poznan.pl

Witrynę redaguje: Paweł Zawieja