24 stycznia 2024r.

Wpatrując się w smartfon


     Do niedawna stwierdzenie, iż niebieskie światło, które emitują ekrany urządzeń elektronicznych, takich jak smartfony, tablety, laptopy czy telewizory, wpływa negatywnie na nasze zdrowie, był wydawało się, nie do podważenia. Najnowsze badania pokazują jednak, że wpływ ten jest jednak bardziej złożony niż sądzono do tej pory.
Owszem, sztuczne światło w kolorze błękitnym może wpłynąć na jakość snu, powodując min. zaburzenia rytmu okołodobowego i przyczyniając się do problemów ze snem . Jak wykazano, powoduje liczne problemy ze wzrokiem, w tym zwyrodnienie plamki żółtej oraz siatkówki, co może doprowadzić do ślepoty. Potrafi także wpłynąć na, zdawałoby się, tak mało powiązane z nim problemy somatyczne jak powstawanie nowotworów oraz psychiczne jak depresja.
Okazuje się jednak, że zaburzenia naszego zdrowia są spowodowane nie tylko nadmierną ekspozycją na sztuczne źródła światła, w tym niebieskie, ale także wynikają z pory tejże ekspozycji i barwy światła w tej danej porze doby.
Niedawne badania naukowców z Uniwersytetu w Manchesterze wykazały, że w godzinach wieczornych jest dla nas korzystniejsze, tak mocno krytykowane, światło niebieskie, ponieważ posiada ono długość fali zbliżoną do tej występującej w naturze w godzinach wieczornych i nocnych. Dzień natomiast, to domena światła białego i żółtego i takim powinniśmy otaczać się właśnie w godzinach porannych i południowych.
Powyższe znane i mniej oczywiste kwestie przedstawiłem młodzieży przebywającej na kursie dokształcania zawodowego od 2.01 do 26.01.2024r. w naszym internacie.
Zarówno frekwencja jak i dialog z wychowawcą podczas naszego spotkania były na bardzo dobrym poziomie, co pozwala sądzić, że omawiany temat wzbudził zainteresowanie wśród młodych ludzi, choć tak naprawdę problem z nadmierną ekspozycją na sztuczne źródła światła, zwłaszcza wieczorem i nocą, dotyczy bezsprzecznie w równym stopniu dorosłych. Zatem ten skromny artykuł polecam także nam, ludziom ” w sile wieku”.
Opr.: Jacek Bąkowski
Zdjęcia: Kinga Herchel

Literatura:
https://www.doz.pl/czytelnia/a14871-Blekitne_swiatlo_nie_musi_zaburzac_snu._Najnowsze_doniesienia_naukowe

smartfon smartfon smartfon smartfon




Mosina - Zespół Szkół - Technikum, Branżowa Szkoła I Stopnia - Zapoznaj się z wydarzeniami w bieżącym roku szkolnym


Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie

62-050 Mosina, ul. Topolowa 2, tel. 61-81-32-922, e-mail: zsmosina @powiat.poznan.pl

Witrynę redaguje: Paweł Zawieja