5 marca 2024r.

Prokrastynacja - jak jej przeciwdziałać?

Prokrastynacja to zwyczaj czy nawet, można powiedzieć, nałóg odkładania zadań na później. Większość z nas czasami się z nią boryka, ale istnieją sposoby, aby jej przeciwdziałać:
1. Planuj z wyprzedzeniem: twórz listy zadań i określ priorytety. Dzięki temu unikniesz chaosu i będziesz bardziej zorganizowany.
2. Podziel zadania na mniejsze kroki: duże zadania mogą przytłoczyć. Rozbij je na mniejsze części, a wykonanie stanie się łatwiejsze.
3. Ustal terminy: określ konkretne daty zakończenia zadań. To zmotywuje Cię do działania.
4. Wyłącz rozpraszacze: telefon, media społecznościowe i inne rozpraszacze mogą prowadzić do prokrastynacji. Wyłącz je, gdy pracujesz.
5. Znajdź swoje najlepsze godziny: nie wszyscy są najbardziej produktywni o tej samej porze. Znajdź swoje najlepsze godziny i wtedy skup się na zadaniach.
6. Nagradzaj się: po zakończeniu zadania, nagradzaj się czymś miłym. To dodatkowa motywacja.
7. Potraktuj prokrastynację jako nawyk: każdego nawyku można się oduczyć stosując odpowiednie techniki.
8. Mierz czas wykonywanych czynności: przekonasz się, że to co wydawało się bardzo czasochłonne, często takie nie jest.
9. Stosuj technikę POMODORO: 25 minut pracy, 5 minut przerwy.
10. Zmniejsz liczbę zadań do wykonania w danym dniu: jeżeli zaplanujesz ich więcej rośnie ryzyko, że nie zdołasz ich wykonać, co źle podziała w kontekście omawianego tematu.
Pamiętaj, że prokrastynacja jest naturalna, ale z determinacją i odpowiednimi nawykami możesz jej przeciwdziałać!
O tych i innych sposobach na zwycięstwo w nierównej walce z automatycznym mechanizmem naszego „oprogramowania” rozmawiałem z młodzieżą podczas VI – go już w tym roku szkolnym kursu dokształcania zawodowego.
Młodzież z niezwykłą uwagą wysłuchała mini wykładu, podczas którego doszło do ciekawej dyskusji. Okazało się, że wszyscy dobrze znali omawiane zjawisko, jednak nie identyfikowali go z jego trudną nazwą.
Wychowankowie nie tylko omawiali swoje doświadczenia z prokrastynacją ale także potrafili, bez jakiegokolwiek naprowadzania z mojej strony, wymienić szereg sposobów na pokonanie tego problemu i trzeba powiedzieć, że były to sposoby bardzo trafne, zgodne z tym co prezentuje na ten temat obecna psychologia.
Nic, tylko pogratulować !!!
Opr.: Jacek Bąkowski
Zdjęcia: Julia Przebierała

internat internat internat internat internat