21 marca 2024r.

Ortograficzna corrida, czyli walka z bykami

Idziemy z duchem czasu, dlatego korzystamy z dobrodziejstw techniki. Nie wyobrażamy sobie życia bez komputerów, a z telefonami komórkowymi wręcz się nie rozstajemy. Ma to oczywiście pozytywne strony: nieograniczone możliwości komunikacyjne, błyskawiczny dostęp do informacji, a przede wszystkim usprawnienie pracy czy nauki. Nie przejmujemy się zanadto błędami językowymi, ponieważ programy, w których tworzymy dokumenty, korygują je za nas. Na szczęście widać światełko w tym tunelu, ponieważ są jeszcze wśród nas młodzi ludzie, którym poprawność ortograficzna nie jest obojętna. Uczniowie szkół podstawowych: nr 2 w Mosinie, nr 1 w Puszczykowie, a także w Pecnej, Krośnie i Czempiniu wzięli udział w konkursie ortograficznym, zorganizowanym w ramach Międzyszkolnej Ligi. Dziewięć dwuosobowych zespołów dzielnie walczyło z “bykami”. Uczestnicy odpowiadali na pytania sprawdzające znajomość zasad ortograficznych i interpunkcyjnych, następnie rozwiązali test, w którym aż roiło się od rzeżuchy, bohomazów i innych chochołów, a więc wyrazów, które zwykłym śmiertelnikom sprawiają niemały kłopot. Pomimo że walka była bardzo wyrównana, udało się wyłonić trzy drużyny, które stanęły na podium:
I miejsce zajęły uczennice Zespołu Szkół w Krośnie,
II miejsce - uczniowie Szkoły Podstawowej w Pecnej,
III miejsce - reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 2 w Mosinie.

liga liga liga liga liga liga liga liga liga liga liga liga liga liga liga liga liga liga liga liga liga liga