26 marca 2024r.

FAS – co to jest?

FAS to skrót od „fetal alcohol syndrome”, a po polsku to „alkoholowy zespół płodowy”. To jeden ze skutków spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży. Jednym z elementów zajęć był film, obrazujący to zagadnienie. Występowały tam kobiety, które popełniły błąd spożywania tej substancji. Występowały, żeby przestrzec inne matki przed tym syndromem u ich dzieci. One jeszcze nie wiedziały, że istnieje coś takiego jak FAS, który został zdiagnozowany dopiero 1973 r. [*] Zanim wiedza ta rozpowszechniła się upłynęło dużo czasu. Wcześniej lekarze mówili, że „…lampka wina czerwonego poprawi ukrwienie…”,… a bohaterki naszego filmu mówiły: „…wystarczyło odmówić sobie alkohol i moje dziecko miałoby zupełnie inne życie…”.
Pozdrawiam,
Krzysztof Widera

[*] W 1973 r. Jones opisał dysmorficzne rysy twarzy i śmiertelność noworodków narażonych na działanie alkoholu in utero. Objawy te nazwał alkoholowym zespołem płodowym (Fetal Alcohol Syndrome – FAS - Jones, Smith 1973).

FAS FAS FAS FAS