16 maja 2024r.

Niepotrzebne emocje - niepokój


      Niepokojenie się, choć naturalne, może czasami wydawać się niepotrzebną emocją. Oto kilka powodów, dla których można uznać, że jest to emocja, którą warto kontrolować:
Zaburza spokój umysłu: Ciągłe myślenie o potencjalnych problemach i zagrożeniach może prowadzić do nieustannego napięcia i niepokoju. To może z kolei zaburzać nasz spokój umysłu i wpływać na jakość życia niekiedy powodując nawet stany depresyjne.
Nieprzyjemne fizyczne objawy: Nadmierna troska może prowadzić do objawów takich jak ból głowy, bóle mięśni, nudności i problemy z trawieniem. To może wpłynąć na nasze zdrowie ogólnie.
Bezproduktywne myślenie: najczęściej martwienie się nie prowadzi do żadnych konkretnych działań ani rozwiązań. To jest bezproduktywne i może pochłaniać naszą energię psychiczną.
Jednak warto zauważyć, że niepokojenie się ma również swoje pozytywne aspekty. Może nas uchronić przed niebezpieczeństwem i pomóc w uniknięciu ryzyka. Kluczem jest zachowanie równowagi i umiejętność kontrolowania tej emocji, aby nie stała się ona przeszkodą w naszym codziennym życiu.
O tych i innych kwestiach związanych z zamartwianiem się rozmawiałem z młodzieżą turnusu kursowego podczas zajęć pt.: „Niepotrzebne emocje – niepokój”. Pomimo zmęczenia wywołanego wczesnym wstaniem i wieloma godzinami zajęć w szkole wychowankowie bardzo aktywnie uczestniczyli w ww. zajęciach dodatkowych przedstawiając bardzo ciekawe sposoby na rozładowanie stresu związanego z tzw. niepokojeniem się „na zapas”.
Zdjęcia naszego spotkania wykonał Jan Mleczak.
Jacek Bąkowski

emocje emocje emocje emocje emocje emocje emocje emocje
Mosina - Zespół Szkół - Technikum, Branżowa Szkoła I Stopnia - Zapoznaj się z wydarzeniami w bieżącym roku szkolnym


Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie

62-050 Mosina, ul. Topolowa 2, tel. 61-81-32-922, e-mail: zsmosina @powiat.poznan.pl

Witrynę redaguje: Paweł Zawieja