6 czerwca 2024r.

Liga Międzyszkolna - Zawody sportowe z elementami pomocy przedmedycznej

Jak co roku w naszej szkole przeprowadzono konkurs z cyklu Ligi Międzyszkolnej, a mianowicie Zawody Sportowe z Elementami Pomocy Przedmedycznej. Wystąpiły w nich tym razem tylko trzy drużyny (co odzwierciedla sytuację małego rocznika klas 8, bo głównie do tych uczniów kierowany jest konkurs). Gościliśmy Szkołę Podstawową w Krosinku, Szkołę Podstawową w Rogalinku oraz Szkołę Podstawową w Pecnej. Przypomnijmy, iż w ubiegłym roku wystąpiło 8 drużyn. Do rywalizacji każda szkoła miała prawo zgłosić dwie drużyny 4 – osobowe, a w każdej z nich musiała wystąpić przynajmniej 1 dziewczynka. Warto wspomnieć, iż konkurs ten jest inny niż wszystkie, ponieważ uczniowie muszą się w nim wykazać wiedzą sportową oraz zagadnieniami programowymi przedmiotu EDB (pierwszej pomocy). Ponadto umiejętnościami praktycznymi niesienia pierwszej pomocy oraz ogólną sprawnością fizyczną tj. zwinnością, szybkością, siłą, a nawet elementami technicznymi jak chociażby rzuty do kosza. Wszystko to sprawia, że rywalizacja jest bardzo widowiskowa, a uczniowie stają się w niej tak naprawdę wieloboistami startującymi drużynowo.
Każdy zespół startował w ośmiu konkurencjach tak samo punktowanych tj. pierwsze miejsce – 3 pkt, drugie miejsce – 2 pkt, trzecie miejsce – 1 pkt. Całość zawodów rozpoczęła się testem wiedzy sportowej oraz pierwszej pomocy. Następnie zespoły losowo przechodziły na pozostałe konkurencje tj. przeprowadzenie skutecznego zabiegu RKO na fantomie oraz ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej, pokonanie toru sprawnościowego, rzut kaloszem do celu, rzuty osobiste do kosza, sztafeta 4 x 150m oraz chyba najbardziej wyczerpująca konkurencja – przeciąganie liny.
Po zaciętej rywalizacji i podsumowaniu wyników zwyciężyła drużyna Szkoły Podstawowej w Pecnej. Tabela końcowa wygląda następująco:
     1. Szkoła Podstawowa w Pecnej - (18 pkt,
     2. Szkoła Podstawowa „Pod Lipami” w Krosinku – (15,5 pkt),
     3. Szkoła Podstawowa im. Adama Wodziczki w Rogalinku - (14,5 pkt).
Za pierwsze 3 miejsca drużyny odebrały okazały puchar dyrektora oraz pamiątkowy dyplom. Pogratulowano wszystkim wspaniałej rywalizacji, a opiekunom podziękowano za przygotowanie uczniów do zawodów. Na koniec, jak i w trakcie wszyscy uczestnicy otrzymali słodki poczęstunek dzięki czemu sprawiliśmy uczestnikom dużo radości. Nad organizacją całej imprezy czuwał pan Przemysław Biernat, a w pomoc jej przeprowadzeniu włączył się pan Piotr Jakóbczyk oraz pani Małgorzata Kołodziej, która przygotowała piękne dyplomy i oceniała prace konkursowe (testy).

liga liga liga liga liga liga liga liga liga liga liga liga liga liga liga liga liga liga