mapa witryny   


Technikum

technik hotelarstwa

AKTUALNOŚCI

2013/2014


8 marca 2014r.

Willkommen Berlin


     Klasa technikum (technik hotelarstwa) wraz z opiekunami wybrała się do Berlina, aby na Międzynarodowych Targach Berlińskich (ITB) przełamać bariery językowe.
     Wyjechaliśmy wcześnie rano, ale nie popsuło to miłej atmosfery, która udzielała się nam przez cały dzień pobytu w Niemczech. Po podróży zwiedziliśmy Reichstag, zrobiliśmy zdjęcia pod Bramą Brandenburską, a następnie pojechaliśmy na ITB.
     Po przydzieleniu do grup (angielskiej i niemieckiej) udaliśmy się na „szlifowanie” języka. Na początku nie było łatwo przełamać barierę językową, ale po kilku próbach i pomocy naszych opiekunów pani Aliny Lesińskiej oraz pana Wojciecha Króla udało się porozmawiać z wystawcami. Główne cele wyjazdu, którymi było przełamanie bariery językowej, otwarcie się na kulturę innych narodowości oraz innej rasy zostały zrealizowane.
     Dzięki temu wyjazdowi klasie hotelarskiej udało się przede wszystkim usprawnić komunikację w zakresie zdobywania informacji oraz utrwalić wiedzę na temat sieci hotelowych i ofert hoteli.
     Na koniec naszego pobytu w Berlinie udaliśmy się w celu zapoznania ze standardami berlińskiego hotelu Pension Rotdorn.
     Wyjazd do Niemiec udał się znakomicie, zmęczeni, ale uśmiechnięci wróciliśmy do Mosiny pełni nowych wrażeń.
     Co nam pozostało po tym wyjeździe ? … ?
Kann ich mitnehmen?
Kann ich ein Foto machen?
What’s the biggest hotel in this city?
What do you do when you clean a hotel room?


20 lutego 2014r.

Dzień Hotelarza
     W dniu dzisiejszym w naszym Zespole Szkół gościliśmy gimnazjalistów w ramach Dnia Hotelarza. Celem spotkania było zapoznanie uczniów trzecich klas gimnazjów z zawodem technik hotelarstwa. Gościliśmy gimnazjalistów z mosińskich "jedynki" i "dwójki", podobnie jak i z Puszczykowa. Odwiedzili nas także uczniowie gimnazjów z Borowa oraz Pecnej.


     Uczniowie klasy hotelarskiej oraz nauczyciele przedmiotów zawodowych zaprezentowali młodzieży gimnazjalnej zawód technika hotelarza i co takiego się z nim wiąże.
     Goście mogli poznać stanowiska pracy w hotelu. Młodzież naszej szkoły w ramach pokazu mody zaprezentowała stroje pracowników obiektów hotelowych, a byli to m.in. recepcjonista, kelnerka, kucharz, pokojówka, concierge i bagażowy. W trakcie pokazu prowadząca omawiała zakres obowiązków oraz wymagany strój do pracy.
     Kolejnym punktem programu było przedstawienie wyposażenia pracowni hotelarskiej. Gimnazjaliści dowiedzieli się na jakich oprogramowaniach hotelarze pracują w czasie lekcji, pogłębiając swoją wiedzę na temat obsługi gości hotelowych. Zostały omówione program: proHott, który służy pracownikom recepcji w kompleksowej obsłudze gościa oraz program proRest z którym możemy spotkać się w restauracji czy barze.
     W dalszej części pokazu hotelarskiego uczniowie klasy hotelarskiej zaprezentowali scenki związane z pracą działy recepcji. W pierwszej pokazane zostało9 powitanie i zameldowanie gościa indywidualnego, w drugiej recepcjonista zmagał się z gościem, który ma pretensję m.in. o kolor narzuty, natomiast w ostatniej scence recepcjonista udziela informacji turyście o ciekawych miejscach w mieście.
     Najwięcej emocji wywołał bieg bagażowego przez tor przeszkód. Gimnazjaliści mogli się przekonać, że aby być bagażowym należy odznaczać się siłą oraz sprawnością fizyczną.


     Podczas gdy jedna grupa zmagała się z torem przeszkód dla bagażowego, inna poznawała tajniki savoir-vivre’u w pracy hotelarza, w tym celu obejrzeli m.in. film instruktarzowy. Gimnazjalistom zostały również zaprezentowane informacje na temat treści, których przyszli hotelarze uczą się w Zespole Szkół. W trakcje zajęć wykładowych goście byli częstowani pysznymi plackami ziemniaczanymi, które przygotowała uczestniczka projektu edukacyjnego: „Wiecie co jecie w poznańskim powiecie”.
     Jednocześnie hotelarze prezentowali zasady podawania do stoły, gdyż sala lekcyjna zmieniła się w salę restauracyjną.


     Kolejnym punktem dzisiejszego dnia był spacer po naszej szkole. Nasi goście zwiedzali boiska wielofunkcyjne, zaglądali do sal lekcyjnych, rozmawiali z uczniami podczas przew między lekcjami oraz interesowali się wyposażeniem sal lekcyjnych.
     W takcie spaceru po szkole goście zapoznawali się również z plakatami tematycznymi dotyczącymi sieci hotelowych w Polsce i na świecie.


     Dzień Hotelarza przebiegł w miłej i sympatycznej atmosferze. Goście opuszczali mury naszej szkoły z uśmiechami na twarzach.

27 stycznia 2014r.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu
     Dziś uczniowie klasy I b technikum hotelarskiego upamiętnili kolejną rocznicę wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Uczniowie stworzyli gazetkę, która prezentuje informacje na temat Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu. 27 stycznia to dzień pamięci o pomordowanych w czasie II wojny światowej przez reżim hitlerowski, ale także apel, który ma uwrażliwić wszystkich na problem Holocaustu.


23 stycznia 2014r.

Nasi hotelarze zwiedzają kolejny hotel – Hotel MAX w Luboniu.
     W czwartek, 23 stycznia 2014 roku, klasa I b technikum (technik hotelarstwa) wyjechała do Hotelu MAX w Luboniu. Gdy zajechaliśmy na miejsce właścicielka bardzo miło nas przywitała. Zaoferowała nam gorącą herbatę i zaprosiła do restauracji. W trakcie poczęstunku Pani opowiadała nam o historii powstania hotelu oraz organizacji jego pracy. Następnie udaliśmy się na zaplecze gastronomiczne, gdzie pokazano nam strukturę funkcyjną kuchni.
     Po zwiedzeniu pomieszczenia udaliśmy się do części noclegowej, w której przedstawiono nam wyposażenie pokoi, pokazano nam dwa rodzaje: apartament i pokój dwuosobowy. Zobaczyliśmy również magazyn czystej i brudnej bielizny oraz część przeznaczoną dla personelu.
     Kolejnym punktem zapoznania z obiektem była recepcja. Mogliśmy wejść do części wewnętrznej, gdzie pokazano nam pełne wyposażenie.
Na koniec zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.
Kinga Blimel I b TH


28 listopada 2013r.

Szkolenie hotelarzy
       „klasa technikum hotelarstwa uczestniczyła w szkoleniu komputerowym dotyczącym oprogramowania ProHott. Hotelarze będą pracować na tym programie w dniach zawodowych czyli w czwartki.
Na szkoleniu poznaliśmy zasady obsługi programu. Dotyczy on hotelu i usług związanych z nim. Uczniowie wraz z prowadzącym szkolenie rezerwowali pokoje, anulowali rezerwacje, zapoznawali się z rachunkami, wypełnianiem formularzy i innymi podobnymi usługami. Opanowaliśmy podstawę pracy recepcjonisty/recepcjonistki.
Było to ciekawe doświadczenie i z pewnością będziemy z tej nauki korzystać.
Alicja Lektarska

  
  


19 listopada 2013r.

Wiecie co jecie w poznańskim powiecie
       „Z PYRĄ na TY!” to hasło przewodnie kolejnej, już piątej, akcji „Wiecie co jecie w poznańskim powiecie”, która odbyła się 19 listopada 2013 r. w szkole w Murowanej Goślinie, filii Zespołu Szkół w Bolechowie. Zainaugurowana w ubiegłym roku kampania Powiatu Poznańskiego ma na celu zapoznanie uczniów z zasadami zdrowego żywienia, zaszczepienie mody na zdrowy tryb życia i zmianę złych praktyk żywieniowych.
       Obecnie co piąty uczeń w Polsce ma nadwagę. Przyczyny tych niepokojących trendów to głównie złe odżywianie połączone z brakiem ruchu. Dlatego władze powiatu poznańskiego kontynuują cykliczną akcję promującą ekologiczną i zdrową żywność oraz producentów oferujących tradycyjne lokalne produkty.
       W trakcie imprezy uczniowie podzieleni na zespoły przygotowali wspaniałe dania, które na koniec zostały ocenione przez jury. Za najładniej podaną potrawę zostały uznane pierogi z espumą ziemniaczaną, zaś najsmaczniejszą – „bambrzok” z sosem borowikowym. Goście mogli spróbować również m. in. omletu ziemniaczanego, gnocchi w sosie grzybowym, zupy ziemniaczano-dyniowej, ziemniaków garam masala, frytek z batatów czy kolorowych różyczek ziemniaczanych.
       Uczniowie Zespołu Szkół im. Adama Wodziczki: Alicja Lektarska i Grzegorz Piasecki (technik hotelarstwa) współpracowali z uczniami z Murowanej Gośliny i przygotowali omlet ziemniaczany. Ich udział w konkursie został doceniony, otrzymali dyplomy i nagrody oraz Certyfikaty akcji.
       Uczniowie naszej szkoły w strojach „służbowych” wspomagali organizatorów w realizacji imprezy: dwóch uczniów technikum w zawodzie technik hotelarstwa w obsłudze gości i trzech uczniów klasy liceum ogólnokształcącego (profil wojskowy) w kierowaniu ruchem na parkingu.


7 listopada 2013r.

Wizyta w Hotelu Morena
       Klasa Ib Technikum hotelarskiego wybrała się wraz ze swoją wychowawczynią p. Joanną Pajączek oraz doradcą zawodowym p. Anną Małecką do hotelu „Morena” w Mosinie.
       Zostaliśmy serdecznie powitani przez właścicielkę hotelu panią Mariannę Rembowską, która oprowadziła nas po części noclegowej. Mieliśmy możliwość wejścia do każdego pokoju i obejrzenia wyposażenia. W dalszej kolejności właścicielka zaprowadziła nas do części gastronomicznej. Wyposażenie baru, restauracji i kuchni bardzo nam się podobało. Zostaliśmy również zaprowadzeni do części sportowej hotelu, a mianowicie fitness i siłowi.
       Dowiedzieliśmy się, że prowadzony hotel jest firmą rodzinną. Został wybudowany w roku 1971 i w standardzie ma jedną gwiazdkę.
       Bardzo miło wspominamy tę wycieczkę.
Alicja Lektarska Ib TH


18 października 2013r.

Tour Salon 2013 r. na MTP
       W dniu 18 października 2013 roku klasa hotelarska pod opieką pani mgr Joanny Pajączek oraz pani mgr Anny Małeckiej wyjechała na Międzynarodowe Targi Poznańskie, gdzie uczestniczyła w targach turystyki.
       Po dotarciu na miejsce Panie oprowadziły nas po targach, po stoiskach i zapoznały z terenem. Po tym czasie zostaliśmy podzieleni na trzy grupy, którym zostały przydzielone zadania. Jedna z grup miała za zadania rozwiązać problem współpracy biur podróży z hotelami w kraju i na świecie, druga zajmowała się zadaniami touroperatorów, natomiast trzecia skupiła się na usługach w hotelach. Grupy miały na zadania 1,5 godziny, aby zapoznać się ze stoiskami oraz dowiedzieć się wszystkiego co było konieczne do realizacji zadania. Po upływie wyznaczonego czasu spotkaliśmy się i omówiliśmy wszystkie zebrane informacje.
Dzięki tym targom wiele dowiedzieliśmy się na temat branży hotelarskiej oraz usługach jakie mogą być realizowane w obiektach hotelowych. Zebrane informacje oraz foldery biur podróży, touroperatorów, przewoźników, ubezpieczycieli, stoisk narodowych i regionów, jak również dostępne mapy oraz przewodniki przydadzą się w zaplanowaniu wakacji w Polsce i za granicą, czy krótkiego wyjazdu na weekend z rodziną lub przyjaciółmi. Wyjazd uważamy za udany.
Dominika Mruczyk klasa Ib TH


10 października 2013r.

Hotelarze przymierzają kamizelki
Hotelarze już mogą czuć się jak przystało na naukę swojego zawodu. Z niecierpliwością czekali na swoje stroje. Wszyscy po raz pierwszy je przymierzyli i poczuli się jakby szkolna portiernia była ladą recepcyjną a klasy pokojami hotelowymi.
W każdy czwartek będzie można rozpoznać tę klasę po charakterystycznym ubiorze. Dziewczyny noszą czarną spódniczkę przed kolano oraz kamizelkę, jak przystało na hotelarki, natomiast chłopcy czarne wizytowe spodnie i również kamizelkę. Klasa prezentuje się bardzo ładnie i podkreśla naukę zawodu.
Martyna Szymkowiak


10 września 2013r.

Wiecie co jecie w poznańskim powiecie
       „Pożegnanie lata” to hasło kolejnej akcji medialnej „Wiecie co jecie w poznańskim powiecie”, mającej na celu zapoznanie mieszkańców z zasadami zdrowego żywienia, zaszczepienie mody na zdrowy tryb życia i zmianę złych praktyk żywieniowych. Czwarta edycja imprezy odbyła się 10 września br. w Zespole Szkół Nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Swarzędzu. Główną atrakcją spotkania było wielkie grillowanie i bazar warzywny.
       Tym razem w imprezie udział wzięły wszystkie szkoły powiatu poznańskiego. Ma to związek z nową formułą akcji, która teraz prowadzona będzie we wszystkich szkołach, z większą częstotliwością. Ponadto Powiat Poznański po raz pierwszy zaprosił do współpracy Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne. Będą one zapoznawać uczestników z problematyką zaburzeń żywieniowych, takich jak anoreksja czy bulimia.
       W trakcie imprezy uczniowie podzieleni na zespoły przygotowywali potrawy, które następnie zostały ocenione w konkursie na najładniej podane i najsmaczniejsze danie z grilla. Oprócz tego w programie standardowo znalazły się bezpłatne porady dietetyków, badania profilaktyczne wykonywane przez pracowników Szpitala w Puszczykowie oraz ważenie i mierzenie młodzieży szkolnej.
       Obecnie co piąty uczeń w Polsce ma nadwagę, w ciągu ostatnich 20 lat liczba dzieci z otyłością wzrosła aż trzykrotnie. Przyczyny tych niepokojących trendów to głównie złe odżywianie, a więc jedzenie wysoko przetworzonych dań typu fast food, połączone z brakiem ruchu. Dlatego władze powiatu poznańskiego postanowiły rozpocząć cykliczną akcję promującą ekologiczną i zdrową żywność oraz producentów oferujących tradycyjne lokalne produkty.
Anna Kozłowska - Gabinet Starosty        Nie zabrakło również i uczniów naszej szkoły. Hotelarze dzielnie walczyli z drużynami z pozostałych szkół i popisywali się swoimi zdolnościami kulinarnymi.



Partnerzy
hotelarzy
Technikum
Zespołu Szkół
im. Adama Wodziczki
w Mosinie



Morena Hotel w Mosinie

HOTEL MAX w Luboniu

LAKE HOTEL w Dymaczewie

Szablewski Hotel w Dymaczewie


Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie

62-050 Mosina, ul. Topolowa 2, tel. 61-81-32-922, e-mail: zsmosina @powiat.poznan.pl

Witrynę redaguje: Paweł Zawieja