Wypożyczysz w naszej bibliotece

Styczeń 2019

Służące Kathryn Stockett
„Służące”

Powieść przenosi nas do Stanów Zjednoczonych początku lat sześćdziesiątych XX wieku. Jesteśmy na południu, w mieście Jackson w stanie Missisipi. Jest ono podzielone wyraźnie na dwie części: w jednej mieszkają biali, w drugiej czarni. I tu właśnie zaczyna się problem.
     Dobrze urodzeni, bogaci i zazwyczaj nieźle wykształceni ludzie wymagają pomocy Murzynów i Murzynek. To one sprzątają domy, gotują, pieką, wychowują dzieci, a wynagrodzenie jest wręcz głodowe. Panuje niepisana zasada – im ciemniejszy kolor skóry, tym lepiej.
     Realia życia w Jackson poznajemy z perspektywy białej, wykształconej, młodej kobiety i czarnych pomocy domowych. Ich przeżycia i doznania są – rzecz jasna – zupełnie odmienne. W pewnej chwili dochodzi jednak do częściowego porozumienia, co (biorąc pod uwagę miejsce akcji) wydawałoby się wręcz niemożliwe. Czy jest możliwe, żeby podziały klasowe mogły zostać zlikwidowane?
     Czym natomiast zajmują się „panienki”, czyli chlebodawczynie czarnych służących? Nie wychowują swoich dzieci, nie sprzątają, nie gotują. Organizują za to bale dobroczynne, grają w tenisa, działają w różnych stowarzyszeniach, kąpią się w przydomowych basenach – przecież w jakiś sposób trzeba zabić ten czas, tak wolno upływający…
     Ten świat w którym nawet sklepy są dla białych i czarnych, został ukazany w bardzo ciekawy sposób. Poznajemy bowiem i luksusowe domy, i mieszkania, w których gnieżdżą się ci „gorsi”. Zaglądamy do jadalni i patrzymy na nędzne stoły służby. Słuchamy rozmów niby na poziomie (a w rzeczywistości o niczym) i poznajemy język niewykształconych Afroamerykanów. Jesteśmy też świadkami zemsty, przygotowanej z wielkim rozmysłem.
     Powieść Kathryn Stockett czyta się z dużym zainteresowaniem. To materiał do różnorodnych przemyśleń i refleksji nie tylko o naturze ludzkiej. Pozwolę sobie przywołać opinię jednej z czytelniczek, która stwierdziła: „Ile musiało się zmienić, aby czarny został prezydentem Stanów Zjednoczonych…”

Mosina