Wypożyczysz w naszej bibliotece

Luty 2019

Kolorowy szalik Barbara Kosmowska
„Kolorowy szalik”

Chyba każdy z nas znalazł się kiedyś w sytuacji osoby nowej w danym środowisku. Szkoła, praca, towarzystwo na spotkaniu to typowe sytuacje, gdy musimy się odnaleźć i chcemy być zaakceptowani. Zwykle staramy się pokazać tę „lepszą twarz”, czyli swoje dobre strony. Nie wszystko jednak zależy od nas.
     Opowiadanie Barbary Kosmowskiej traktuje właśnie o takim zdarzeniu. Do Dąbrówki, wsi położonej w pięknym miejscu, przyjeżdża rodzina państwa Bielskich. Zamieszkują w leśniczówce, a więc z dala od innych zabudowań. Oczywiście wzbudzają zainteresowanie małej społeczności, ale nikt tak naprawdę nie wie, kim są. Wybrali to miejsce ze względu na zdrowy klimat. Uczniów szkoły najbardziej intryguje chłopak, który niekiedy pojawia się w szkole. Obserwują jego dziwny wygląd, kolorowy szalik, który nosi nawet w ciepłe dni. Tomek, nazywany Pieszczochem, jest zawsze dobrze przygotowany do lekcji, ale nigdy nie stara się pokazać swojej wyższości, co jest wysoko oceniane przez koleżanki i kolegów.
     Bez wątpienia nowy uczeń jest inny, nie tylko ze względu na szalik. Nie stara się z nikim zaprzyjaźnić, jest zawsze zdystansowany, żyje jakby w swoim świecie. Narratorka opowiadania, Marysia, nawiązała z nim bliższy kontakt, ale spostrzeżenia i uwagi zachowała dla siebie, uznając je za swoistą tajemnicę Tomka.
     Autorka przedstawiła tutaj nie tylko reakcje społeczności wiejskiej, znającej się od wielu lat, zwartej i niemal jednomyślnej. Są tu również opinie tej drugiej strony, czyli państwa Bielskich i Tomka. To taki mały traktat o wzajemnym poznawaniu się, tolerancji, umiejętności poszanowania godności i wrażliwości drugiego człowieka.
     Opowiadanie jest wyważone, brak w nim sensacji i fajerwerków, jednak skłania czytelnika do zastanowienia się nad podstawowymi kwestiami naszego życia. Jak mają przebiegać nasze relacje z ludźmi, co zrobić w obliczu „inności” kogoś, kto nagle pojawił się wśród nas? Pytania stawia Barbara Kosmowska, oczywiście nie wprost, ale i tak one istnieją i wymagają odpowiedzi. Polecamy „Kolorowy szalik” z myślą, że to dobra lektura na lutowe dni.

Mosina