Wypożyczysz w naszej bibliotece

Książka miesiąca - Warto przeczytać

Luty 2022

Wypożyczysz w naszej bibliotece Katarzyna Bonda
„Okularnik”


      Zapraszamy do lektury kolejnej powieści kryminalnej z intrygującym podtytułem „Nie ma ciała, nie ma zbrodni”. Akcja toczy się głównie w Hajnówce i okolicach. Oto w te strony przybywa Sasza Załuska, aby uporządkować swoje osobiste sprawy przed ponownym podjęciem pracy w policji. Jest profilerką, czyli sporządza psychologiczne portrety sprawców zbrodni.
Na pierwszy rzut oka okolice miasteczka to raj na ziemi, a ludzie tu mieszkający znają się od lat. Sasza dała się zwieść pozorom, za co zapłaci wysoką cenę, prywatnie i zawodowo.
Jednym z głównych bohaterów książki jest najbogatszy człowiek w tych stronach, przedsiębiorca Piotr Bondaruk. Jego biografią można by obdarzyć kilka osób. Właśnie zamierza się ożenić ze znacznie młodszą od siebie Iwoną, ale nagle sprawy zaczynają przybierać nieoczekiwany obrót. Ktoś wykopał ludzką głowę i całe miasteczko aż huczy od plotek. Miejscowa policja próbuje rozwikłać tę makabryczną zagadkę, ale nawet doświadczeni śledczy mają z tym problemy.
Hajnówkę i okolice zamieszkują głównie Polacy i Białorusini, co od dawna powodowało wiele sporów, głównie na podłożu politycznym i religijnym. Przeszłość powraca stale, chociaż starsi nie chcą o niej mówić, a młodsze pokolenie niewiele wie. Akcja powieści zatacza liczne kręgi, cofając się do roku 1946, wtedy właśnie nastąpił pamiętny pogrom, dokonany przez bandę „Burego”. Zginęła wówczas między innymi babcia Saszy – po prostu za dużo widziała. Do tej niezwykłej plątaniny dodajmy grupę narodowców, liczne powiązania między ludźmi, układy sięgające lat PRL-u, wzajemne zależności, sympatie i nienawiści, a uzyskamy labirynt, w którym wszyscy się gubią.
Powieść Katarzyny Bondy jest świetnym przykładem ukazania małego światka, którego istnienia nawet się nie domyślaliśmy. W posłowiu autorka stwierdziła, że to piękna ziemia, chociaż obarczona niekiedy tragiczną przeszłością. Warto jednak tam się wybrać z wielu powodów, nie tylko gastronomicznych.
I na koniec cenne zdania, wypowiedziane przez pisarkę: „Milczenie nie jest dobre. Każda prawda jest lepsza niż złudny spokój ducha. Powinniśmy wiedzieć, skąd się wywodzimy i gdzie leży ziemia naszych przodków”.
A kto zabił i kim były ofiary? Dlaczego zginęły? Czy Sasza Załuska odnalazła to, czego szukała i uporządkowała swoje życie? Polecamy lekturę kryminału „Okularnik”.

Mosina


Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie

62-050 Mosina, ul. Topolowa 2, tel. 61-81-32-922, e-mail: zsmosina @powiat.poznan.pl

Witrynę redaguje: Paweł Zawieja