Wypożyczysz w naszej bibliotece

Książka miesiąca - Warto przeczytać

Luty 2023

Znaczy Kapitan Margaret Atwood „Opowieść podręcznej”

     To dziwna, a zarazem przerażająca powieść. Wydana w 1985 roku, wzbudziła spore zainteresowanie wśród czytelników. Antyutopia? Powieść science – fiction, utwór feministyczny? Wszystko po trochu. Tekst otrzymał nagrodę Arthura C. Clearce’a, autora między innymi „Odysei 2001”.
Akcja toczy się w Republice Gileadzkiej, państwie utworzonym na terenach Stanów Zjednoczonych. Tu liczą się tylko mężczyzni, a kobiety potrzebne są usług porządkowych i rodzenia dzieci. O wszystkim, co było przedtem, musiały zapomnieć. Wcześniejszy świat musiał odejść w niepamięć.
Czytelnik może sobie zadawać pytanie – jak do tego doszło? Do tego stanu doprowadziła dyktatura wojskowa, otumaniając społeczeństwo do tego stopnia, że tylko nieliczni obywatele państwa – wydmuszki - byli świadomi, gdzie się znajdują i jakie jest ich miejsce.
Freda, główna bohaterka powieści, ma jeszcze szanse, aby urodzić dziecko. Ojcem ma być oczywiście Komendant, który nie doczekał się potomka z żoną, demoniczną Sereną Joy, niegdysiejszą gwiazdą telewizyjną. Wzajemne relacje obu kobiet są skomplikowane i niejednoznaczne, co tylko wzmaga frustrację Fredy.
Obowiązki podręcznej są z pozoru proste – ma zrobić zakupy i wykonywać polecenia. Nie może jednak nawet czytać ani dbać o siebie ( twarz smaruje ukradzionym masłem). Kiedyś miała męża i córkę, teraz pozostał jej upokarzający strój i poczucie nieważności.
Powieść Atwood może nie poprawi nastroju czytelników, ale uważny odbiorca z pewnością odniesie ją nie tylko do czasów współczesnych, ale i do innych utworów, między innymi do „Roku 1984” Georga Orwella. Przemyślenia nasuwają się same. W jakim stopniu inni są panami naszego życia? Jak możemy się temu przeciwstawić? To tylko niektóre pytania…


Mosina


Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie

62-050 Mosina, ul. Topolowa 2, tel. 61-81-32-922, e-mail: sekretariat @zs-mosina.pl

Witrynę redaguje: Paweł Zawieja