Wypożyczysz w naszej bibliotece

Książka miesiąca - Warto przeczytać

Marzec 2022

Wypożyczysz w naszej bibliotece Mariusz Sepioło
„Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonują każdą górę”


      Czternaście kobiet sportretował dziennikarz i powieściopisarz, Mariusz Sepioło. Nie są to zwykłe panie – wszystkie to polskie himalaistki. Mają na swoim koncie wielkie osiągnięcia, które jednak nie przyszły ot, tak. Zostały okupione ciężką pracą, wieloma wyrzeczeniami, kontuzjami, a niekiedy łzami.
     Wszystkie te postacie łączy wiele: determinacja, chęć udowodnienia swoich umiejętności, rywalizacja z mężczyznami, radość z triumfu. Każda z nich zaczynała podobnie – od wspinaczki po skałkach, później były Tatry, Alpy, na końcu Himalaje.
     Autor pytał rozmówczynie, czym są dla nich góry. Dla jednych to forma ucieczki od codzienności, dla innych są symbolem wolności, a zwykle w odpowiedzi słyszał, że właśnie tam mogą przekonać się o własnej wartości. Największym wyzwaniem są najwyższe szczyty, czyli ośmiotysięczniki. To one, zdobyte najlepiej nową drogą, stanowią o miejscu w specyficznym himalaistycznym rankingu.
     Wydawać by się mogło, że tam, wysoko, niknie zawiść i zazdrość, a ludzie stają się lepsi. Nic bardziej mylnego. Wtedy właśnie człowiek pokazuje swoją prawdziwą naturę; jeśli na równinie był przyjazny, taki też pozostanie, a w przeciwnym przypadku – cóż, nie można liczyć na pomocną dłoń.
     Gwiazdą pierwszej wielkości wśród himalaistek jest oczywiście Wanda Rutkiewicz. To ona właśnie jako pierwsza Europejka zdobyła Mount Everest i spotkała się z falą – nazwijmy po imieniu – nienawiści. Wszystkie jednak kobiety, które miały okazję ją poznać mówiły, jak doskonale organizowała wyprawy, chociaż była niezwykle wymagająca i konsekwentna, co niekiedy powodowało złość i niechęć innych.
     Dzisiaj na najwyższą górę świata może wspiąć się każdy, dysponujący dobrym zdrowiem i zasobnym portfelem. To rodzaj turystyki, ale czy jeszcze jest sportem? Można wątpić, oglądając kolejki ludzi, czekających na wejście.
     W tej książce poruszono kilka kontrowersyjnych kwestii. Czy kobieta jest zobowiązana do gotowania zupy mężczyznom, czy ma prawo zostawić malutkie dziecko w domu i nie czuć, że postępuje źle? Jak ma reagować na przejawy męskiego szowinizmu, ciągle jeszcze obecnego podczas wypraw? Na te pytania rozmówczynie Mariusza Sepioło udzielają różnych odpowiedzi. Niektórymi z nich można być zaskoczonym.
      Z pewnością „Himalaistki” obalają wiele mitów, krążących wśród nas, ludzi nizin. Warto się przyjrzeć sylwetkom tych kobiet, ponieważ osiągnęły bardzo dużo. Jak stwierdziła Dina Štěrbová, czeska wspinaczka, pisarka i aktorka, potrzeba zdobywania wysokich gór charakteryzuje jednostki wybitne. I takie portrety wyłaniają się z tej interesującej książki.

Mosina


Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie

62-050 Mosina, ul. Topolowa 2, tel. 61-81-32-922, e-mail: zsmosina @powiat.poznan.pl

Witrynę redaguje: Paweł Zawieja