Wypożyczysz w naszej bibliotece

Książka miesiąca - Warto przeczytać

Marzec 2023

Wypożyczysz w naszej bibliotece Carlos Ruiz Zafón
„Marina”


      Dziennikarz hiszpański, miłośnik Barcelony, napisał intrygującą powieść. Jej bohaterem i zarazem narratorem jest piętnastoletni Oskar Drai, mieszkający w internacie, prowadzonym przez braci zakonnych. Pewnego dnia nastolatek wymyka się do miasta, postanawiając zanurzyć się w jego tajemnicze zaułki. Znajduje zaniedbany, stary dom i w końcu poznaje Marinę i jej ojca, malarza Germána Blau.
     Ciekawość zapoczątkowała serię niesamowitych zdarzeń rodem z horroru. Tajemniczy cmentarz, grobowiec bez nazwiska, kobieta w czerni, zasłonięta kapturem, dziwna oranżeria i znaki, wskazujące kolejne osoby, z którymi koniecznie trzeba porozmawiać - to tylko niektóre elementy tej układanki. 
     Z pozoru uliczki starej Barcelony są zupełnie zwyczajne, jednak wiele z nich ukrywa coś niezwykłego, skrzętnie skrywanego przed obcymi. Konwersacje, które przeprowadza para młodych ludzi, niewiele wyjaśniają, wręcz przeciwnie, jeszcze bardziej gmatwają i tak skomplikowaną sytuację.
     Czytelnik ma okazję poznać Barcelonę, której już teraz nie zobaczy. Powodem jest nie tylko upływ czasu (akcja utworu toczy się w 1979 i 1980 roku), ale przede wszystkim ze względu na fakt, że budynki, oglądane przez Oskara, już nie istnieją. Na ich miejscu powstały choćby autostrady czy inne obiekty.
     Wraz z bohaterami poznajemy tajemnice wielu osób, których życie uległo diametralnej zmianie przez jednego mężczyznę o wybujałej ambicji. To ona spowodowała, że chwilami mamy wrażenie spotkania Frankensteina. Czyżby więc „Marina” była horrorem? I tak, i nie. To powieść nieco nas przestraszająca, ale jest ona przede wszystkim wnikliwym studium ludzkiej psychiki.
     Marina i Oskar mają okazję poznać się nawzajem, docenić siłę przyjaźni i znaczenie życia. Chwilami może się wydawać, że opisane wydarzenia są nierealne, niezgodne z naszymi wyobrażeniami o świecie zwyczajnym i ustabilizowanym. To także powieść o znaczeniu przeszłości, jej wpływie na nasze współczesne i późniejsze życie. Podczas lektury na pewno nikomu nie grozi nuda!

Mosina


Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie

62-050 Mosina, ul. Topolowa 2, tel. 61-81-32-922, e-mail: zsmosina @powiat.poznan.pl

Witrynę redaguje: Paweł Zawieja